Štovēti kāposti – recepte Ziemassvētkiem

no

Ziemassvētkos ierasts bagātīgi uzklāt svētku galdu ar dažādiem ēdieniem. Svētku maltīte nav iedomājama bez daudziem no šiem tradicionālajiem ēdieniem. Viens no visvairāk gaidītākajiem ēdieniem, kas piepilda mājokli ar gardu smaržu un liecina par Ziemassvētkiem, ir štovēti kāposti.

To pagatavošana iespējama galvenokārt divos veidos – ar gaļu vai bez tās. Šajā rakstā arī sniegsim dažādas receptes, lai Ziemassvētkos izdotos pagatavot gardus štovētos kāpostus ikvienam.

Raksta saturs:

Ziemassvētku tradīciju garša

Ir vairāki ēdieni, kas uzreiz tiek saistīti ar Ziemassvētku galdu. To starpā bez šaubām ir sulīgs cepetis, rasols, pelēkie zirņi ar speķi un štovēti kāposti. Kā izrādās, tradicionālajiem ēdieniem ir arī sava nozīmē, ko uzzināt ir ļoti interesanti.

Štovēti kāposti ir viena no senākajām latviešu receptēm, kas bijusi aktuāla jau pirms 12. gadsimta. Galu galā tas ir vareni gards ēdiens, turklāt arī izsenis jau bijis pieejams un mūsu pašu zemē audzējams. Norādes par saustētu kāpostu receptēm manāmas senajos latviešu folkloras darbos un pantiņos jau gadsimtiem tālā vēsturē.

Ja vēlies uzzināt vairāk par to, kas ir tradicionālie Ziemassvētku ēdieni un kāpēc tiem jābūt svētku galdā, ieskaties rakstā Populārākie Ziemassvētku ēdieni

Receptes katrai gaumei

Ja arī tu esi īstenu svētku tradīciju ievērotājs un vēlies atrast izcilu štovētu kāpostu recepti, tad mēs tev esam sagatavojuši divus variantus. Klasiska ir izvēle par štovētiem kāpostiem ar gaļiņu, savukārt vareni populāra ir arī veģetārā bez gaļas opcija.

Tālāk rakstā apkopotas abas receptes, lai tev būtu no kā izvēlēties.

Lai izdodas un lai labi garšo!

Štovēti kāposti ar gaļu

Klasiska un vienkārša štovētu kāpostu ar gaļu pagatavošanas recepte. Pie štovētiem kāpostiem ierasts pievienot dažāda veida gaļu, kas katram labāk garšo. Ir varianti ar desiņām, cauraudzītēm, ribiņām un citiem gaļas veidiem. 

Šajā receptē esam pievienojuši žavēto gaļiņu. To var aizvietot ar gaļu pēc izvēles.

Sastāvdaļas:

  • 1 kg skābi kāposti;
  • 1 liels sīpols;
  • 200 g sviests;
  • 500 g žāvēta gaļa;
  • 50 g cukurs.
  1. Kāpostus nedaudz pavāra, lai tie paliek mīkstāki. Vārīšanas ilgumu var skatīties pēc gaumes, kā katram garšo. Kāposti paliek mīksti aptuveni pēc 40 minūšu līdz stundas vārīšanas.
  2. Tālāk uz pannas izkausē sviestu un apcep smalki sagrieztu sīpolu. Arī tā daudzumu var skatīt pēc gaumes, pielikt vairāk vai mazāk.
  3. Kad sīpoli apcepušies caurspīdīgi, pannas saturam pievieno klāt cukuru. To karamelizē, līdz masai var pievienot klāt arī mīkstos un gatavos kāpostus. Parūpējies par to, lai kāposti tiktu kārtīgi nospiesti no ūdens.
  4. Turpina štovēt kāpostus, kamēr tiek iegūts vēlamais rezultāts un kāposti paliek brūnīgi un mīksti. Šis process arī var aizņemt kādu pus stundu.
  5. Īsi pirms gatavības kāpostiem piegriež klāt arī žāvētas gaļas gabaliņus, pavisam neilgi tos pasautē kopā ar kāpostiem. 

Gatavs!

Štovēti kāposti bez gaļas

Tiem, kam kāposti ar gaļu šķiet par treknu vai neatbilst ēšanas paradumiem, var pagatavot arī štovētus kāpostus bez gaļas. Garšo tik pa labi un pagatavošana arī ir vienkāršāka. Esam apkopojuši nedaudz citādāku recepti, lai var izmēģināt ko jaunu.

Sastāvdaļas:

  • 1 kg skābēti kāposti;
  • 200 g sviests;
  • 70 g cukurs;
  • 1,5 ēdamkarote ķimenes;
  • 3 mazi sīpoli;
  • 3 daiviņas ķiploks;
  • 1-1,5 tējkarotes sāls;
  •  ½ tējkarote malti melnie pipari;
  • 1 tējkarote adžikas asumiņam.

Pagatavošana:

  1. Skābētos kāpostus ievieto katlā un pārlej ar vārošu ūdeni. Tos vāra līdz kāposti kļūst mīksti.
  2. Kad skābētie kāposti ir gatavi un mīksti, tiem rūpīgi nospiež nost lieko šķidrumu.
  3. Kad tas izdarīts, uz pannas karamelizē cukuru. Uz sausas pannas uzber cukuru, pievieno tam pāris pilienus ūdens un, lēnām maisot, vēro, kā tas karamelizējas.
  4. Kad cukurs ir karamelizējies, tam pievieno klāt 100 ml silta ūdens un maisa, līdz iegūst viendabīgu masu.
  5. Iegūtajam maisījumam pievieno sviestu un gaida, kamēr tas izkūst.
  6. Šajā maisījumā apcep smalki sagrieztus sīpolus, turpina maisīt.
  7. Kad sīpoli ir ieguvuši zeltaini brūnu nokrāsu, tiem pievieno arī ķimenes, ķiploku, sāli un maltus melnos piparus, kā arī novārītos kāpostus.
  8. Ja ir vēlme kāpostiem piešķirt asumiņu, to var izdarīt ar tējkarotes adžikas pievienošanu. Kāposti kļūs patīkami pikantāki. Daudzumu, protams, var koriģēt pēc vēlmes.

Lai labi garšo!

Esam sarakstījuši arī citas svētku receptes. Ieskaties mūsu rakstos Gardi speķa pīrādziņi Ziemassvētkiem un Cūkgaļas cepetis sātīgiem svētkiem

Komentēt