Zirgu skriešanās sacīkšu dinastijas: Mullinsu, Volšu un O’Braiena ģimenes

no

Būtu netaisnīgi zirgu skriešanās sacīkšu pasauli raksturot kā slēgtu veikalu, tomēr ir arī taisnība, ka ir dažas ģimenes, kas, šķiet, šajā nozarē ir iesaistītas jau gadu desmitiem. Protams, ir loģiski, ja treneris izmanto kādu ģimenes locekli par žokeju, ja viņš ir labs savā jomā. Labākos žokejus pavisam noteikti variet atrast arī Klondaika totalizators sadaļā.

Piemēram, lielākā daļa cilvēku būs dzirdējuši par Lesteru Piggottu, bet reti kurš zinās viņa vectēva Ernesta Piggotta vārdu. Taču Jūs to zinātu, ja būtu dzīvojuši 1900. gados, ņemot vērā to, ka viņš kļuva slavens kā talantīgs lēkšanas sacīkšu džokejs. Iespējams, slavenākie vārdi mūsdienu sacīkstēs ir Mullinsu, Volšu un O’Braienu ģimenes.

Tāpēc šajā rakstā mēs aplūkosim, kas ir populārākās zirgu skriešanās sacīkšu dinastijas, kā arī dažas citas ievērojamas sacīkšu ģimenes.

Pēdējā laika veiksmīgākā sacīkšu ģimene – Mullins

Ar ko gan citu sākt, ja ne ar vienu no pēdējā laika veiksmīgākajām sacīkšu ģimenēm. Tas ir sinonīms panākumiem, jo, piemēram, šī ģimene Čeltenhemas festivālā regulāri trenē lielāko daļu sacīkšu favorītu. Viljams Pīters Moulinss dzimis 1956. gada 15. septembrī. Viņš dzīvo Īrijas Karlovas grāfistē un, pirms kļuva par treneri, strādāja par džokeju.

Villijamam tas, protams, vienmēr bija asinīs. Paddy Mullins nomira 2010. gadā, izbeidzot piecdesmit divus gadus ilgušo trenera karjeru. Čeltenhemas festivālā viņš guva sešas uzvaras, un, iespējams, tieši no tā Villijs pārmantoja šīs sacensības. Viena no šīm uzvarām bija Dawn Run panākums 1986. gada Zelta kausa izcīņā. Neraugoties uz to, ka šī zirgu skriešanās sacīkšu dinastijas ģimene bija pazīstama ar savu saistību ar lēkšanas sacīkstēm, Padijs patiesībā trenēja divu labi pazīstamu līdzenumu sacīkšu uzvarētāju.

Villijam ir dēls, kuru sauc Patriks Mulinss (Patrick Mullins) un kurš ir amatieru jātnieks, kurš Īrijā nodarbojas galvenokārt ar tēva zirgiem. Neizpaliek arī Villija sieva, kura jaunībā bija veiksmīga amatieru jātniece. Viņa brālis Toms bija žokejs un palika nepārspēts, jājot Dawn Run. Taču, kad jāšana viņam kļuva par grūtu, viņš pievērsās treniņiem. Tāpat arī Tonijs Mulinss, trešais brālis, bija profesionāls jātnieks, pirms pievērsās treniņiem.

Kā jau  varat iedomāties, arī Mullinsa bērni ir atraduši karjeru sacīkšu pasaulē. Mēs jau pieminējām Villija dēlu Patriku, bet Tonijam un viņa sievai Mags, kura arī bija čempione šajā sportā, ir dēls Denijs. Viņš sāka dzīvi ar 126 uzvarām poniju jāšanas sacensībās un pēc tam pievērsās jāšanai ar zirgiem kā Džima Bolgera māceklis.

Džordžs Mulinss, ceturtais Padija dēls, neaizgāja ne par treneri, ne jātnieku. Viņš vada zirgu pārvadāšanas uzņēmumu, ko izmanto pārējie ģimenes locekļi, kā arī citi labākie treneri. Džordža dēls Emmets profesionāli jāj ar zirgiem kopš 2006. gada un kopš tā laika ir guvis pieklājīgas uzvaras. Visbeidzot, nāk Sandra Makartija, kura nes Mullinsa vārdu, līdz viņa apprecējās. Viņa bija jātniece, bet mūsdienās galvenokārt ir pazīstama kā sacīkšu zirgu īpašniece.

Volšu ģimene (Walsh)

Zirgu skriešanās sacīkšu pasaulē nav daudz pazīstamāku vārdu par Rubiju Volšu. Īrijas Nacionālo medību čempions un vadošais žokejs Čeltenemas festivālā vairāk nekā desmit reižu pēc kārtas, Volšs bija viens no veiksmīgākajiem lēkšanas sacīkšu žokejiem, kas jebkad ir kāpis zirga seglā. Nav brīnums, ka, vien pieminot viņa vārdu, spēlētāji steidzās likt likmes uz zirgu, kuru viņš jāja. Tādi zirgi kā Kauto Star, Annie Power un Faugheen guva lielus panākumus, pateicoties Rubija Volša nepārspējamajām spējām.

Tāpat kā Villija Mulinsa gadījumā, nebija šaubu par to, kādu karjeru Volšs varētu turpināt, pateicoties viņa tēva Teda Volša panākumiem. Teds dzimis Korkas grāfistē, bet dzīvoja Kildares grāfistē. Savas karjeras laikā Čeltenemas festivālā uzvarēja četrās sacīkstēs, tostarp Queen Mother Champion Chase 1979. gadā. Kad viņš nolēma, ka ir pienācis laiks beigt karjeru, viņš kļuva par treneri, redzot Rubiju jājam uz Papillon, kurš 2000. gadā izcīnīja uzvaru Grand National un Commanche Court – Īrijas Grand National. Viņš arī veidoja labu karjeru plašsaziņas līdzekļos.

Teds bija ne tikai viens no savas paaudzes veiksmīgākajiem vīriešu žokejiem, bet viņam piedzima arī bērns, kura kļuva par vienu no savas paaudzes labākajām žokejistēm. Katie Walsh kļuva par pirmo sievieti, kas finišējusi tradicionālajās vietās, kad viņa 2012. gadā Grand National sacīkstē ar Seabass izcīnīja trešo vietu. Viņa guva panākumus arī Čeltenemas festivālā, jājot trīs uzvarētājus. 2015. gadā viņa kļuva tikai par trešo sievieti, kas uzvarējusi Īrijas Lielajā nacionālajā hipodromā, uzņemot Thunder And Roses.

Vai ir svarīgi, ja kāds apprecas zirgu skriešanās sacīkšu dinastijas ģimenē? Iespējams, ka ir, ja šī persona ir vēl viena augstākās klases žokejiste. Tāpēc Nina Carberry ir tikpat cienīga šajā sarakstā kā jebkura cita. Teds Volšs juniors nav tik labi pazīstams kā pārējie ģimenes locekļi, kas ir liela daļa no sacīkšu dzīves, taču, 2012. gada februārī apprecoties ar Ninu, viņš uzņēma vēl vienu sacīkšu impērijas locekli. Nina, protams, ir Tomija Kārberija (Tommy Carberry) meita, kurš pats bija labi pazīstams žokejs, kurš 1975. gadā uzvarēja Grand National, kā arī divos Zelta kausos 1970. un 1971. gadā ar L’Escargot zirgu.

Zirgu skriešanās sacīkšu dinastijas

O’Braiens

Aidana O’Braiena (Aidan O’Brien) treniņdārzu savulaik ir šķērsojuši zirgu skriešanās sacīkšu pasaules lielie vārdi. Viņa “nozīmīgo zirgu” saraksts ir tādi vārdi kā Istabraq, Rock Of Gibraltar un Mastercraftsman. Kopš 1996. gada viņš ir privātais treneris Ballydoyle Stables Tipperary grāfistē un nodarbojas ar John Magnier un Coolmore Stud zirgiem.

Lai gan Aidana O’Braiena ģimene ne vienmēr bija liela zirgu skriešanās sacīkšu pasaulē, kad viņš uzauga, viņa sievas Anne-Marie ģimene noteikti bija. Joe Crowley bija cienījams zirgu treneris Kilkenny grāfistē. Anne-Marie pārņēma zirgu skriešanu no sava tēva, bet 1993. gadā nodevusi valdīšanu Aidanam. Kad 1996. gadā viņš devās uz Ballydoyle, Anne-Marie māsa Frances Crowley uz laiku pārņēma trenēšanu, bet pēc tam pati pārcēlās uz Curragh.

Visi četri Aidana un Anne-Marie bērni kļuva par žokejiem. Džozefs O’Braiens bija sava tēva māceklis, un abi kļuva par pirmo tēva un dēla komandu, kas uzvarēja Derbijā, kad 2012. gadā Džozefs 19 gadu vecumā jāja Camelot. Lai gan Sāra un Anastasija O’Braiens abas ir guvušas nelielus panākumus kā žokejas, neviena no viņām nav sasniegusi Džozefa līmeni.

Vienīgais O’Braiena bērns, kurš var pretendēt uz šo īpašo titulu, ir Donnacha, kurš savu pirmo uzvaru izjāja 2014. gadā, kad Dundalkas stadionā Džozefa O’Braiena trenētais Quartz šķērsoja finiša līniju pirmajā vietā. Pagāja vēl vairāki gadi, līdz viņš izcīnīja savu pirmo 1. grupas uzvaru, kad Intricately uzvarēja Moyglare Stud Stakes. Donnacha ir iemantojis slavu, jājot līdzenumu sacīkstēs, jau 2018. gadā kļūstot par Īrijas līdzenumu sacīkšu čempionu džokeju.

Citas pieminēšanas vērtas ģimenes

1.     Balding

Ikviens, kurš kādreiz ir skatījies sporta raidījumus BBC vai ikgadējās Crufts pārraides, zinās Klēras Baldingas vārdu, ņemot vērā, ka viņa regulāri ir vadījusi šādus pasākumus. Viņa 1990. gadā kļuva par dāmu jātnieču čempioni, bet 2012. gadā ieguva Gada autobiogrāfijas balvu par savu memuāru grāmatu “Mani dzīvnieki un cita ģimene”. Grāmatā dokumentēta viņas dzīve, uzaugot sacīkšu pagalmā.

Tas tāpēc, ka viņa ir no ģimenes, kas jau izsenis ir saistīta ar šo sporta veidu. Ians Baldings, Klēras tēvs, sāka trenēt zirgus 1964. gadā un pārcēlās uz Kingsclere, kad viņam bija divdesmit seši gadi. Tieši tur viņš ieguva reputāciju kā labākais treneris, galvenokārt strādājot līdzenumu sacīkstēs.

Kad 2002. gadā Ians kā treneris aizgāja pensijā, viņš nodeva Park House Stables vadību savam dēlam – Klēras brālim – Endrjū. Viņš ir sekojis tēva pēdās, būdams tikpat prasmīgs zirgu treneris, un no viņa pagalma ir nākuši tādi zirgi kā Casual Look, kurš 2003. gadā uzvarēja Oaks. Endrjū un Klēras saikne ar zirgu skriešanās sacīkstēm nav saistīta tikai ar viņu tēvu. Viņu vectēvs no mātes puses bija slavens treneris Pīters Hastings-Bass, bet tēvocis no mātes puses bija bijušais karalienes treneris.

2.     Scudamore

Pat tie, kas tikai nedaudz interesējas par zirgu skriešanās sacīkšu pasauli, visticamāk, būs dzirdējuši par Scudamore ģimeni, pateicoties Peter Scudamore. Viņš bija astoņkārtējs čempions lēkšanas sacīkstēs, savas karjeras laikā uzvarot Triumph Hurdle, Champion Hurdle un Welsh Grand National. Karjeras laikā viņš izjāja vairāk nekā pusotru tūkstoti uzvarētāju, galvenokārt astoņdesmitajos gados un deviņdesmito gadu sākumā.

Pītera Skudamora sieva ir skotu zirgu trenere Lukinda Rasels (Lucinda Russell). Viņiem ir divi dēli, kas nodarbojas ar zirgu skriešanās sacīkstēm, un Maikls Skudamors juniors pats ir treneris. Tomēr plašāk pazīstams ir Tom Scudamore, kurš sekoja tēva pēdās un kļuva par līdzjūgu un lēkšanas sacīkšu žokeju, kurš savu pirmo uzvaru izcīnīja 1998. gadā.

Zirgu skriešanās sacīkšu dinastijas ģimenes patriarhs ir Michael Scudamore, kurš dzimis 1932. gadā un sešpadsmit reizes pēc kārtas piedalījies Grand National. Viena no šīm reizēm bija 1959. gadā, kad viņš uzvarēja sacīkstēs ar Oxo. Tas notika divus gadus pēc tam, kad viņš uzvarēja Zelta kausa izcīņā Čeltenemā ar Linwell, un trīs gadus pēc tam, kad viņš uzvarēja 1. pakāpes King George VI Chase sacīkstē Kempton Park.

Viņa jātnieka karjera priekšlaicīgi beidzās 1966. gadā, kad viņš krita Vulverhemptonā un guva vairākus lūzumus, kā arī plaušu sabrukumu un zaudēja 90 % redzes vienā no acīm.

Mēs ceram, ka šis raksts bija noderīgs un interesants!

Komentēt