Grafiti Liepājā

no

Grafiti pirmsākumi meklējami antīkajos laikos. Savukārt divdesmitajā gadsimtā grafiti bija ne tikai māksliniecisks, bet gan arī gluži praktisks pielietojums –  ASV afroamerikāņu un latīņamerikāņu bandas tā atzīmēja savu teritoriju robežas.

Lai gan arī mūsdienās par ielu mākslu domas dalās, ir skaidrs, ka to pamana visi. Tas ir veids, kā citādi pelēcīgās un vienmuļās pilsētas ielas atdzīvināt un piešķirt pilsētvidei māksliniecisku vērtību.

Liepāja ir māksliniekiem un pašizpausmei draudzīga pilsēta. Tajā atrodami vairāki grafiti – dažādās pilsētas vietās. Tas ir lielisks veids, kā paskatīties uz pilsētu no cita skata punkta, pastaigāties un novērtēt mākslinieku veikumu.

Šajā rakstā apkopojām vairākus grafiti Liepājas ielās un pievienojām to atrašanās vietas.

“Skaņu vīrs”

Vieni no pazīstāmakajiem vārdiem Latvijas ielu mākslu vidē ir Dainis Rudens un Ēriks Caune. Liepājā ir tapuši vairāki mākslinieku kopdarbi. “Skaņu vīrs” ir viens no tiem.

“Skaņu vīrs” tapis pirms koncertzāles “Lielais Dzintars” atklāšanas. Tas bija kā priekšvēstnesis par gaidāmo koncertzāli. Darba pamatdoma – lai mūzika tālu skan, bet oranžie toņi ir atsauce uz dzintaru un koncertzāli.

“Skaņu vīrs” lokācija

Imanta Kalniņa murālis

Par godu Imanta Kalniņa apaļajai – astoņdesmitajai – dzimšanas dienai uz kādām no sienas tapis viņa portrets. Komponists ir nozīmīga persona Liepājai – galu galā, tieši viņš ir Liepājas himnas “Pilsētā, kurā piedzimst vējš” autors.

Imanta Kalniņa portretu veidojis vietējais mākslinieks Aleksejs Elementton, kurš ir Liepājas grafiti pionieris.

Imanta Kalniņa murāļa lokācija

Mirdzas Ķempes murālis

Slavenā dzejniece Mirdza Ķempe bija liepājniece. Par godu autorei Liepājā nodēvēta iela, un nu arī tapis dzejnieces portrets. Blakus portretam ir arī dzejnieces rakstītie vārdi.

Darba autors ir vietējais mākslinieks Elementton, murālis tapis ar “Red Sun Buffet Beach Bar” atbalstu.

Mirdzas Ķempes murāļa lokācija

“Wind, sea and freedom”

Viens no svaigākajiem grafiti Liepājā ir pasaulslavenā mākslinieka OZMO sniegums Pasta ielā. Grafiti attēloti dažādi nozīmīgi Liepājas tēli – piemēram,  jūras dievs Neptūns, vēja dievs Aiola. Sievietes tēls ir reāla persona – kāda dziedātāja.

Mākslinieka OZMO darbi atrodami visā pasaulē – Londonā, Šanhajā, Romā, Baltimorā un daudz kur citur.

“Wind, sea and freedom” lokācija

“Atlants”

Vēl viens no Daiņa Rudens un Ērika Caunes kopdarbiem – “Atlants”. Tas atrodas vien dažu soļu attālumā no Imanta Kalniņa portreta.

Grafiti “Atlants” tapis 2018. gadā Liepājas Mākslas foruma ietvaros. Darbs vēsta par gara brīvību, par cīņu – pārcilvēcīgais pret cilvēcīgo, trauslums pret izturību.

“Atlanta” lokācija

“Pegazs”

Foto: liepaja.lv

Uz kādas no Kuršu ielas sienām lidinās spārnotais zirgs jeb Pegazs. Tā autors ir Liepājas mākslinieks Uldis Rubezis, kurš pilsētā ir radījis vairākus darbus.

Pegazs simbolizē gudrību un slavu. Grieķu mitoloģijā šis spārnotais zirgs ir bijis svarīgs dzejniekiem – tas ar savu pakavu izsitis avotu, kā ūdens iedvesmojis dižgarus.

“Pegaza” lokācija

“Vārna”

Foto: liepaja.travel

Vecajā ostmalā meklējams vēl viens Ulda Rubeža darbs – “Vārna”. Melnais putns redzams uz kādas industriālas ēkas sāniem.

“Vārnas” lokācija

“Sirmgalve, kas lūkojas jūrā”

Foto: liepaja.travel

Viens no populārākajiem grafiti Liepājā ir franču mākslinieka Al Sticking sienas gleznojums “Sirmgalve, kas lūkojas jūrā”. Melnbaltais sievietes portrets meklējams Ziemeļu fortos, uz vienām no drupām.

Ziemeļu fortos atrodami vēl citi grafiti, kas priecēs acis.

“Sirmgalve, kas lūkojas jūrā” lokācija

“Kvantu kaija”

Foto: irliepaja.lv

Pretēji daudziem Liepājas grafiti, kurus finansēja Liepājas pašvaldība, “Kvantu kaija” ir Juliannas pagalma īpašnieku pasūtījums. Darba autors ir jau pieminētais Uldis Rubezis. Pirms darba veikšanas mākslinieks iepazinies ar Juliannas pagalma vēsturi.

Autoram bija svarīgi izveidot kaut ko tādu, kas liktu palauzīt galvu, nevis būtu tikai dekoratīvs elements. “Kvantu kaijā” atradīsi atsauces uz septiņdesmitajiem gadiem, kvantu fiziku, sazvērestības teorijām un Deividu Boviju.

“Kvantu kaijas” lokācija

“Liepājas Pētertirgus”

Vēl kāda ārzemju māksliniece, spāniete Klara Kabrera (Clara Cabrera), ir ciemojusies Liepājā un aiz sevis kaut ko atstājusi.

Karostā atrodams viņas darbs – “Liepājas Pētertirgus”. Nelielais, krāsainais grafiti radīts uz vienām no fortu dropām.

“Liepājas Pētertirgus” lokācija

Dažādi darbi “Redanā”

Foto: liepaja.lv

Redāns tika uzcelts 19. gadsimta beigās kā daļa no Liepājas Jūras cietokšņa. Lielākā daļa no Karostā esošajiem nocietinājumiem tika saspridzināti, taču Redāns izspruka sveikā.

Mūsdienās “Redāns” ir ne tikai vēsturisks, bet arī kultūras apskates objekts. Šeit atrodami dažādu mākslinieku grafiti. Turklāt “Redāns” ir viens no objektiem ikgadējā Karostas festivālā.

Ja vēlies uz turieni doties gida pavadībā, raksti uz [email protected] vai sazinies pa tālruni – 26369470.

“Redāna” lokācija

“Kurss”

Foto: liepaja.lv

Peldu ielā paveras skats uz “Kursu”. Tas ir lielformāta grafiti darbs, kurā attēlots neliels kuģītis, kas spējīgs salauzt ledu un radīt sev – un citiem – jaunus ceļus.

Viens no “Kursa” radītājiem – mākslinieks Dainis Rudens – izteicies, ka šis darbs ir par radošās domāšanas spēku. Un, kā zināms, no Liepājas nāk ne viena vien radoša un spēcīga personība.

“Kurss” lokācija

Grafiti Liepājas Jūrmalas parkā

Foto: liepaja.lv

Liepājas Jūrmalas parkā, iepretī stadionam, atrodas siena, kas noklāta ar mākslas darbiem. Pirms pāris gadiem šī siena tika atvēlēta Liepājas jaunajiem talantiem, kuri veselu vasaru varēja radoši izpausties un kopā radīt kaut ko krāšņu.

Liepāja ir pirmā pilsēta Latvijā, kas radīja “legālo sienu” – platformu jaunajiem māksliniekiem, kas vēlas pilsētvidē radīt savus grafiti.

Stadiona “Daugava” žoga lokācija

Ievērtē šos darbus klātienē un uzzini, ko darīt Liepājā, lai šo pilsētu iepazītu no visām tās pusēm. Iepazīsti arī citas Latvijas pilsētas mūsu izveidotajos ceļvežos

Komentēt