COVID-19 sazvērestības teorijas

no

Laikam ejot un vīrusa izplatībai strauji turpinoties, daudziem ir visai grūti pieņemt to, ka koronavīruss ir mūs iepazīstinājis ar citu realitāti – maskas, distances ievērošana, karantīna u.c. Tā kā ir tik daudz nezināmā par šo vīrusu un cilvēki vēlas iegūt atbildes, tiek izdomātas visdažādākās sazvērestības teorijas.

Katrs tic tam, kam vēlas ticēt un kas pēc katra paša uzskatiem visvairāk atbilst loģikai. Šajā rakstā noskaidrosim vairāk par populārākajām COVID-19 sazvērestības teorijām.

Kas ir sazvērestības teorijas un kas tām ir kopīgs?

Sazvērestības teorija ir termins ar ko raksturo kādas cilvēku grupas vai veselas populācijas aizdomas par slēptām un ar ļaunu nolūku vadītām manipulācijām no ietekmīgu cilvēku puses. 

Lai atšķirtu sazvērestības teorijas no reāliem faktiem, ir svarīgi izvērtēt informācijas avotus. Parasti sazvērestības teorijām ir kopīgas vismaz šīs 6 lietas:

  1. To pamatā ir slēptas darbības, noslēpumainas manipulācijas.
  2. Cilvēku grupa, kas sazvērestības teorijai tic un to atbalsta.
  3. ‘‘Pierādījumi’’, kas jebkādā veidā attaisno un pamato sazvērestības teoriju.
  4. Pieņēmums, ka nekas nenotiek tāpat vien – sagadīšanās neeksistē un viss ir savstarpēji saistīts.
  5. Pasaule tiek sadalīta divās daļās – ļaunais un labais.
  6. Cilvēku vai grupu vainošana.

Kas sazvērestības teorijām ļauj izplatīties?

Sazvērestības teorijas bieži vien tiek atspoguļotas kā loģisks notikumu gaitas atainojums, ko sākotnēji ir grūti saprast. Tā ir kā mīklas risināšana, kas rezultātā sniedz gandarījumu un kontroli pār notiekošo. 

Kā noskaidrojām rakstā Sejas masku valkāšana – PAR un PRET viedokļi, viens no epidēmijas u.c. satraucošu pārmaiņu pārdzīvošanas veids ir nepieciešamība sajust kontroli. Laikā, kad notiek globāla epidēmija, šī nepieciešamība ir īpaši paaugstināta, tāpēc daudziem cilvēkiem ir svarīgi sajust kontroli pār notiekošo. Pat tad, ja tas nozīmē ticēt kam aplamam.

Sazvērestības teorijas bieži vien sākas kā aizdomas. Tiek uzdots jautājums – kuram šī radušās negatīvā situācija varētu būt visizdevīgākā? Īsumā – tā arī rodas sazvērestības teorijas. Turklāt brīdī, kad kāds sāk apšaubīt radušos teoriju, tas cilvēks uzreiz tiek pieskaitīts pie sazvērestības teorijas vaininieku grupas.

Iemesli, kāpēc cilvēki izplata šīs teorijas, ir vairāki. Pirmkārt, daudzi patiešām tām tic. Citi uzņēmīgi vēlas ar to palīdzību manipulēt citus cilvēkus politisku vai finansiālu iemeslu vadīti. Sazvērestības teorijas var tikt izplatītas no dažādiem avotiem – interneta, draugiem vai radiniekiem.

COVID-19 populārākās sazvērestības teorijas

covid-19 sazvērestības teorijas

Ir daudz versijas par to, kā radās koronavīruss, un daudzas no tām ir sazvērestības teorijas, kurām cilvēki labprāt tic. Jāatgādina, ka pirms informācijas noticēšanai, ir rūpīgi jāizvērtē fakti un informācijas avotu ticamība.

Zemāk apkoptas populārākās sazvērestības teorijas par COVID-19 pandēmiju.

Koronavīruss tika mākslīgi radīts kādā Ķīnas laboratorijā

Tā iemesla dēļ, ka koronavīrusa izplatība sākās Ķīnā, daudzi bez šaubām metas apgalvot, ka vīruss ir ticis mākslīgi radīts Ķīnā, kādā laboratorijā. Viens no šīs teorijas lielākajiem atbalstītājiem ir ASV pašreizējais prezidents Donalds Tramps, kas citus vīrusa rašanās veidus atsakās pieņemt. 

Daži sazvērestības teorētiķi uzskata, ka vīruss ir bijis radīts kā bioierocis. ASV izlūkdienesta pārstāvji kategoriski noliedza šādu iespēju, paziņojot, ka izlūkdienests piekrīt zinātniskajam faktam, ka COVID-19 vīruss nav cilvēka radīts, ne arī ģenētiski modificēts. Nav arī iegūti ticami pierādījumi, kas pamatotu laboratorijas nenoturības iespēju, izlaižot vīrusu ārā. 

Šī gada sākumā Ķīnas virusoloģe, kas pēta sikspārņu koronavīrusus un kuras laboratorija pēc Trampa domām ir vainīga pandēmijas izraisīšanā, pierādīja, ka viņas laboratorijā pētītais vīruss neatbilst tam koronavīrusam, kas pārņēmis pasauli. Pasaules veselības organizācija (WHO) to apstiprināja. Pierādījumi liecina, ka SARS-CoV-2 nav radīts laboratorijā.

Bagātnieki apzināti izplatīja vīrusu, lai iegūtu peļņu un varu

Video no sazvērestības teorijas filmas ar nosaukumu ‘‘Plandemic’’ierosina, ka pasaulē ietekmīgi cilvēki ir izplānojuši un izplatījuši koronavīrusu savu vajadzību dēļ. Filmā un autores grāmatā tiek apsūdzēti sekojoši cilvēki – ASV Nacionālā alerģiju un infekciju slimību institūta direktors Antonijs Fauče (Anthony Fauci) un Microsoft kompānijas līdzdibinātājs Bils Geits (Bill Gates).

Šis video plaši tika izplatīts daudzu sazvērestību teorētiķu  vidū, ieskaitot, piemēram, grupu anti-vaxxers un QAnon. Pavisam īsā laika posmā video tika skatīts 8 miljonu reižu pirms tas tika izdzēsts, jo tā saturs neatbilda patiesībai. Tomēr video skatījumu milzu skaits ierosina vien to, ka nepatiesa informācija patiešām izplatās ļoti ātri.

COVID-19 nav bīstamāks par gripu

Pandēmijas pašā sākumā daudzi varas līderi, ieskaitot jau atkal Trampu, apgalvoja, ka koronavīruss nav nekas bīstamāks par ikgadējo gripu. Taču 9.septembrī “Washington Post” publikācijā redzams ieraksts, kurā Tramps apgalvo, ka viņš jau no paša sākuma apzinājās koronavīrusa nopietnību, taču izvelējās to neņemt galvā. Ja varas iestādes pauž viedokli, ka nav par ko satraukties, nav arī pārsteigums, ka cilvēki vīrusu neuztver tik nopietni, cik vajadzētu.

Lai arī COVID-19 izraisīto mirstības likumsakarību ir grūti paredzēt un precīzi noteikt, tas bez šaubām ir augstāks par gripas mirstību. Slimību kontroles un profilakses centri apgalvo, ka gripa vidēji atņem dzīvību 12’000 – 61’000 cilvēkiem AVS gada laikā. Šogad koronavīruss ASV ir atņēmis dzīvību vairāk kā 190’000 cilvēku.

Daudziem cilvēkiem vakcinācijas vai iepriekšējas inficēšanās dēļ piemīt arī daļēja imunitāte pret gripu, turpretim lielākajai daļai pasaules iedzīvotāju vēl nav nācies saskarties ar COVID-19. 

Sejas maskām nav jēgas

Lai arī sākotnējie noteikumi par masku valkāšanu no Pasaules veselības organizācijas puses varēja būt mulsinoši un nesaprotami, tad nu jau ir pieejami daudzi pētījumi, kas pamato masku drošību pret vīrusa izplatību. Japiebilst, ka daudzi vēl joprojām tic, ka masku valkāšana ir nelietderīga un pat pazemojoša. 

Maskas jau sen ir pierādītas kā efektīvs slimības pārnēsāšanas kontroles līdzeklis (neļaujot inficētam pacientam izplatīt slimību uz citiem). Sākotnējās šaubas galvenokārt balstījās uz to, ka trūka augstas kvalitātes “N95” un ķirurģisko masku. Nu jau zināms, ka auduma sejas maskas var būt efektīva alternatīva. Par spīti šiem pierādījumiem daudzi cilvēki joprojām atsakās maskas valkāt, uzskatot to par pilsoniskās brīvības aizskaršanu. 

Ļaujot vīrusam izplatīties pa populāciju, panāksim kopēju COVID-19 imunitāti

Pandēmijas sākumā izskanēja spekulācijas, ka Lielbritānijas un Zviedrijas izvēlētie drošības paņēmieni iekļāva populācijas izslimošanu ar vīrusu, veicinot imunitāti. Līdz brīdim, kad ar vīrusu ir inficēta lielākā daļa populācijas tādā līmenī, ka citiem šis vīruss vairs nepielīp.

Abu iepriekš minēto nāciju valdības šīs spekulācijas ir noraidījušas. Lai arī šāda pieejam nav pirmais paņēmiens, pie kura jāķeras, eksperti to ir novērtējuši kā visai efektīvu. Vidēji 60 līdz 70 procentiem iedzīvotaju vajadzētu saslimt ar COVID-19 vīrusu, lai panāktu kopējo imunitāti. Un, ņemot vērā šī vīrusa lielo saslimšanu skaitu, atļaut tik lielam procentu rādītājam inficēties ar vīrusu nozīmētu vairāku miljonu apmēra nāves gadījumu.

Šāds gala rezultāts notika gripas pandēmijas laikā 1918.gadā, kad aptuveni 50 miljoni cilvēku zaudēja dzīvības. Lielbritānijas mirstību skaits ir viens no pasaulē augstākajiem, savukārt Zviedrija arī izcēlusies augsta mirstību skaita dēļ savu kaimiņvalstu starpā. Ja abas nācijas būtu reaģējušas ātrāk, iespējams, būtu izdevies novērst daudzus nāves gadījumus.

Jebkura vakcīna būs bīstamāka par COVID-19

Kamēr zinātieki smagi strādā pie vakcīnas radīšanas, parādījušās satraucošas ziņas par to, ka daudzi cilvēki varētu atraidīt vakcīnu kā iespēju. Sazvērestības teorijas par potenciālām vakcīnām jau klejo dažādās platformās un grupās. Jau iepriekšminētajā filmā Plandemic tiek minēts, ka jebkura COVID-19 vakcīna nogalinās vairākus miljonus cilvēku, kā to ir paveikušas citas vakcīnas (lai arī ik gadu vakcinēšanās izglābj miljoniem dzīvību).

Vēl viena sazvērestības teorija apsūdz Bilu Geitu (Bill Gates) par to, ka viņam esot slepens plāns ar vakcīnas palīdzību cilvēkos ievietot mikročipus. Bils šīs apsūdzības ir noraidījis.

Laikā, kad fakti ir sajaukti ar izdomājumiem, ir grūti saprast, kam ticēt. Vēl reizi aicinām rūpīgi izvērtēt patērēto saturu un tā ticības faktoru. 

Komentēt