COVID-19 vīrusa izplatības pašā agrumā, nu jau šī gada sākumā, tika pieļauts, ka maskas jāvalkā vien tiem, kam ir šaubas par savu veselības stāvokli. Veseliem cilvēkiem ar labu pašsajūtu masku valkāšana nebija obligāta. Jau aprīlī šis ieteikums krasi mainījās, aicinot jebkuru indivīdu, dodoties uz sabiedriskām vietām, vilkt sejas masku, lai palēninātu koronavīrusa izplatības iespējas.
Kopš š.g. 14.oktobra noteikts, ka sejas maskas ir jālieto jebkurā sabiedriskajā vietā – publiskajos transportos, veikalos, muzejos, izstādēs u.c.
Tomēr – cik cilvēku, tik viedokļu. Ne visi uzskata, ka sejas maskas efektīvi darbojas koronavīrusa izplatības samazināšanā. Šajā rakstā apkoposim dažādus viedokļus – izskaidrosim, cik svarīgi ir valkāt sejas maskas vīrusa izplatības ierobežošanas dēļ, kā arī uzskaitīsim galvenos viedokļus, kas ir pret masku valkāšanu.
Viedokļi, kas ir PAR masku valkāšanu
Zemāk apkopoti galvenie iemesli, kāpēc maskas ir jāvalkā visiem.
Maska aizsargā cilvēkus tev apkārt
Primārais veids, kā koronavīruss izplatās no cilvēka uz cilvēku, ir pateicoties elpceļu pilieniem, kas rodas inficētam cilvēkam klepojot, šķaudot vai sarunājoties. Sejas maskas var bloķēt šos pilienus. Tās darbojas kā barjera, kas neļauj vīrusus saturošām daļiņām izbēgt no inficēta cilvēka un nosēsties uz cita cilvēka.
Floridas Atlantijas universitātes pētnieku jaunā simulācija parāda, cik efektīvas var būt sejas maskas, samazinot gaisā izkaisīto elpceļu pilienu skaitu. Bez maskas pilieni spēj tikt tālāk par 8 pēdām t.i. gandrīz 2,5 metriem. Parasts kokvilnas pārklājs samazināja šo attālumu līdz 3 pēdām un 7 collām jeb 1m un 12 cm. Savukārt salocīts kokvilnas lakats (kā maska, ar dubulto locījumu) samazināja šo attālumu vēl vairāk – līdz 1 pēdai un 3 collām jeb 39cm.
Tu vari neapzināties, ka esi inficējies
Sākotnēji maskas bija paredzētas valkāšanai ar vīrusu inficētajiem – kā aizsargrīks pret citu cilvēku inficēšanu. Nu jau ir vairāk, kā skaidrs, ka ne visiem piemīt vīrusa simptomi. Kādā pētījumā noskaidrots, ka aptuveni 40% cilvēku, kas inficējušie sar koronavīrusu, nav izrādījuši nekādus simptomus.
Tas ievērojami apgrūtina cilvēku kategorizēšanu iekš lēmuma – kuram vajadzētu vilkt masku un kuram nē. Tieši tāpēc, ka tu enkad nebūsi pārliecināts par savu veselības stāvokli, drošāk ir valkāt masku un neapdraudēt cilvēkus tev apkārt.
Maskas aizsargā arī tā valkātāju
Lai arī vairums pētījumu pierāda, ka maskas valkāšana aizsargā apkārtējos cilvēkus, daži pētījumi pierāda arī to, ka maska spēj aizsargāt arī pašu valkātāju. Par to var domāt kā komandas darbu – jo vairāk cilvēki valkā maskas un aizsargā citus, jo mazāka ir vīrusa izplatība sabiedrībā.
Ja, uzvelkot masku, tu spēj aizsargāt citus cilvēkus no inficēšanās ar vīrusu, visi beigās ir uzvarētāji.
ASV katrā štatā noteikumi, kas saistīti ar masku lietošanu, ir citādi. Tomēr vērts piebilst, ka vienā no Health Affairs publikācijām ievietots pētījums par COVID-19 saslimšanu gadījumu skaitu krišanu tajos štatos, kur masku valkāšana ir obligāta. Pētījuma autori izrēķinājuši, ka masku valkāšana iespējami novērsusi ap 450’000 koronavīrusu gadījumu visā ASV.
Masku valkāšana var palīdzēt atjaunot ekonomiku
Vīrusa izplatības pašā sākumā, Latvijā ap martu, daudzas iestādes tika pakļautas aizvēršanai – nosacīti veikali, restorāni, muzeji, bibliotēkas u.c. Ja visi valkātu maskas, tas samazinātu koronavīrusa izplatību un rezultātā ļautu ievērojami uzlaboties ekonomiskajam stāvoklim.
Slimības uzliesmojuma sākumā ekonomika tika apstādināta – īpaši ar to nācās saskarties izklaides un kultūras industrijai. Izmantojot sejas maskas, varētu ievērojami palēnināt vīrusa saslimšanu gadījumu augšanu, kas varētu skart daudz lielāku cilvēku ciparu, nekā tas ir pašlaik.
Viedokļi, kas ir PRET masku valkāšanu
Ja jau maskas spēj apturēt koronavīrusa izplatību un pasargāt gan tevi pašu, gan citus, kāpēc gan to nevilkt publiskās vietās? Zemāk ir daži viedokļi, kas to mēģina paskaidrot.
Ne visi drīkst valkāt maskas jau esošu veselības traucējumu dēļ
Vai tiešām pastāv medicīniski iemesli, kas liedz masku lietošanu? Atbilde ir – jā, bet ne daudzi.
Sejas maskas DRĪKST NELIETOT indivīdi, kas ietilpst sekojošajās 3 kategorijās:
- Bērni, kas ir jaunāki par 2 gadu vecumu.
- Ikviens, kam ir elpošanas traucējumi – piemēram, astma (lai arī ārsti uzskata, ka arī šīs hroniskās slimības vieglajos gadījumos maskas lietošana ir atļauta).
- Ikviens, kas ir bezsamaņā, nekustīgs vai jebkādi citādi nespējīgs noņemt savu sejas masku bez citu palīdzības.
Ja citi nevelk masku, es arī nevilkšu
Galvenais iemesls, kāpēc maskas vairākos gadījumos netiek lietotas, ir no dažādiem cēloņiem veidojies, tomēr princips ir tas pats – man apkārtējie cilvēki nelieto masku, tad kāpēc gan man to lietot? Jo vairāk cilvēku atsakās valkāt sejas maskas, jo vairāk apjucis jūtas cilvēks, kas visur dodas ar masku.
Īpaši šo lēmumu var ietekmēt pretēju viedokļu apmaiņa, kas tiek rādīta ziņu portālos un sociālajos medijos. Katram cilvēkam ir savs līderis, kura vērtējums tiek uzklausīts – tie var būt mediķi, valsts prezidents, iemīļotākā TV zvaigzne vai kaimiņš. Ja kāds no šiem cilvēkiem pauž negatīvu viedokli par masku valkāšanu, tad tas var ietekmēt arī viņa sekotājus un atbalstītājus. Domino efekts – cilvēki bez maskām.
Sazvērestības teorijas – koronavīruss nepastāv
Iemesls, kāpēc daļa cilvēku nevalkā maskas, var būt arī neticēšana vīrusam. Par spīti tam, ka COVID-19 pastāv jau vairāku mēnešu garumā un globāli laupījis dzīvības 1.1 miljonam cilvēku, ne visi spēj tam noticēt. Īpaši, ja maskas nevalkāšana līdz pat šim brīdim viņus nav negatīvi ietekmējusi un visi apkārteji arī ir veseli. Rodas pamats domāt, ka kāda iemesla dēļ šis viss nav īsts.
‘‘Tiklīdz situācija kļūst baisa un neprognozējama, viena no aizsargmehānisma reakcijām ir noliegt notiekošo,’’ skaidro amerikāņu psihologs, ārsts DeSilva. ‘‘COVID-19 izraisītā krīze ir traumējoša un vairāki psiholoģiskie aizsargmehānismi sāk darboties, lai palīdzētu pārdzīvot radušos situāciju. Noliegums noved pie izvairīšanās, kas savukārt noved pie faktu ignorēšanas un drošības pasākumu neievērošanas.’’
Maskas nevalkāšana sniedz zināmu kontroles sajūtu
Pat ja epidēmija vēl nebūt nav beigusies, daudzi no mums vēlas tikt šim posmas pāri un iegūt kontroli pār savu dzīvi un ikdienu. Tā, kas tas bija agrāk – gada sākumā un iepriekš. Citviet noteikumi ir zaudējuši savu stingrumu un tas liek domāt, ka nu jau ir vairak izvēles iespējas.
Daži izvēlas beidzot izbaudīt visu, kas epidēmijas sākumā tiem bija liegts – doties uz kafejnīcām un restorāniem, pārvietoties ar sabiedriskajiem transportiem, iet uz kino un muzejiem utt. To starp ir arī maskas nevalkāšana. Šo lēmumu, protams, ieteikmē arī jau iepriekš uzskaitītie iemesli. Ir īpaši viegli pieņemt lēmumu pret maskas valkāšanu, ja tev apkārt vairums cilvēku seko tieši tādam pašam piemēram.
Sejas maskas ir kļuvušas par COVID-19 simbolu, tāpēc ir visai loģiski, ka cilvēki nevēlas tās valkāt.
Aicinām tomēr izvērtēt faktus no drošiem informācijas avotiem, neticēt mītiem par COVID-19 un ievērot nepieciešamos drošības pasākumus.