5 iemesli, kāpēc bērniem patīk dinozauri

no

Bērnībā mums katram ir patikuši visdažādākie tēli un dzīvnieki. Katram savs – supervaroņi, burvji, laumiņas, princeses, transformeri utt. Un daudziem bērniem šī saraksta topā ir dinozauri. Ja tev bērnībā dinozauri nepatika, tad tu noteikti vismaz zini kādu, kam tie sagādāja lielu prieku. 

Šajā rakstā apkopojām 5 interesantus iemeslus, kāpēc bērniem patīk dinozauri. Arī zinātnieki ir pētījuši šo jautājumu, lai noskaidrotu, kas bērniem šķiet tik piesaistošs šajās milzu radībās. Raksta turpinājumā tad noskaidrosim kopā.

1. Dinozauri līdzinās mistiskiem tēliem, piemēram, pūķiem

Mistiski tēli, kas dzīvē nav sastopami, ir ļoti interesanti un aizraujoši – īpaši bērniem. Tas ir kas intriģējošs un nezināms, un tieši tas liek par to interesēties vēl vairāk. Pūķi ir vieni no varenākajiem mistiskajiem tēliem, kam nekas nespēj stāties pretī. Dinozauri ir pūķu reālā versija, kas kādreiz ir pastāvējusi. Turklāt pūķa tēls noteikti ir ticis iedvesmots no kādas dinozauru sugas, kas spēj lidot kā putns.

Lai arī dinozauri ir pastāvējuši uz mūsu planētas, tas bija tik sen, ka bieži vien dinozaurus arī mēdzam uzskatīt par mistiku. Ir grūti noticēt, ka pirms daudziem miljoniem gadu pasaule bija tik ļoti citādāka. Bērnībā mistiskiem tēliem gribās noticēt vēl vairāk, un dinozaurs šķiet, kā viens no tiem.

2. Ir daudz filmas un multenes ar dinozauriem

Vislielākais bērnu iedvesmas avots ir stāsti. Agrāk tās lielākoties bija grāmatas un pasakas, savukārt mūsdienās jau virsroku ņem filmas un multenes. Pastāv daudz filmu un multfilmu par dinozauriem – gan kā draudzīgiem personāžiem, gan arī kā pasaules grāvējiem un ļaundariem.

Ap deviņdesmitajiem gadiem sāka parādīties īpaši daudz dinozauru popkultūrā, iznākot vēl joprojām populārajai filmai Juras laikmeta parks, kam 2015.gadā iznākusi jaunāka daļa. Tas pierāda vien to, ka arī šobrīd dinozauru tematika ir interesanta un gana aktuāla.

Mazākiem bērniem ir arī citi dinozauru personāži, kas nav tik baisi, bet gluži pretēji – draudzīgi un mīļi. Par piemēriem var minēt dinozauru Bārniju, Reksu no Rotaļlietu stāsta vai Joši no Mario piedzīvojumu multenes. Šie piemēri attēlo dinozauru T-rex, kas ir viens no populārākajiem dinozauriem tā izmēra un tik labi atpazīstamo mazo rociņu dēļ.

3. Dinozauri simbolizē spēku un varu

Kā zināms, dinozauri ir lielākās radības, kas jebkad pastāvējuši uz mūsu planētas. Dinozauru tēls tiek attēlots kā visu varens, spēcīgs un arī nedaudz baiss. Tā iemesla dēļ tēls tiek pielāgots arī bērnu auditorijai. Ikvienam bērnam patīk izvēlēties tādu spēļmantiņu, kas viņu iedvesmo un kam gribās līdzināties. Tad nu spēks un vara ir tās lietas, ko saviem bērniem labprāt iemācām un arī novēlam.

Protams, ka ar spēļmantiņu vien nav gana. Ja bērnam patiešām ir izveidojies favorīts mantu ziņā, piemēram, dinozauri, tad ar to jābūt saistītam visam – grāmatas, krāsojamās grāmatas, spēles, atjautības uzdevumi, segas pārklāji utt. 

Bērns jūtas iepriecināts, ja arī viņam svētkos uzdāvina ko ar mīļākā tēla zīmējumu. Piemēram, foršu krekliņu ar dinozauru – tādus var atrast TeeRex shirts sadaļā.

4. Mārketings dara savu – ko reklamē visvairāk, tas arī paliek atmiņā

Bērnu vecumā intereses mainās ļoti ātri, kas īpaši aktuāli ir mūsdienu ātrajā mediju pasaulē. Mārketings tomēr dara savu un, jo vairāk tiek reklamēts kāds supervaronis vai dinozaurs, jo lielāka iespēja, ka bērnam patiks tieši tas. 

Intereses atkarīgas no tā, kādu saturu bērns ikdienā patērē un tā, cik ļoti vecāki to kontrolē. Ja pa televizoru katru nedēļas nogali sāk rādīt Bārnija seriālu, tad bērnam ir kaut kas, ko gaidīt un tad skatīties. Tas rada patīkamu satraukumu un šīs ilgas vēl vairāk ļauj izplatīt intereses. Savukārt, ja pēkšņi Bārnija vietā sāk pārraidīt jaunāko Zirnekļcilvēka multenes seriālu, tad pastāv liela iespēja, ka ātri vien bērns no dinozauriem pāries uz supervaroņu pasauli.

5. Ir patīkami zināt to, ko ne visi zina

Ja vien bērns patiešām negrib kļūt par arheologu vai, precīzāk, paleontologu, tad zināšanas par dinozauriem nebūspavisam noderīgas. Tomēr ir labi savu prātu trenēt un dinozauri šajā ziņā ir labs treniņš. Jau atcerēties viņu pilnos nosaukumus vien ir varens sasniegums, kurā bērni bieži vien bez pūlēm var apsteigt vecākus.

Zinātnieki nezina, kas tieši bērnos izraisa tik milzīgu interesi par dinozauriem. Vairums vecāku nemaz nespēj pamanīt to mirkli, lai veiktu secinājumus, kā tas sācies. Lielākās bērnu intereses sākas aptuveni 2-6 gadu vecuma posmā, kas, protams, var turpināties arī tālākā bērnības posmā. Pētījumi šajā jomā ir atklājuši, ka vispopulārākās bērnu intereses bieži vien ir transporta līdzekļi – lidmašīnas, mašīnas un vilcieni – uzreiz pēc tiem seko dinozauri. Un interesantākais, ka tas nav savstarpēji saistīts ar kādu konkrētu paaudzi.

Bērnu psihes terapeits Džons Hopkins (John Hoppkins) izsakās sekojoši –  

Iegūstot milzu interesi pār kādu jomu, piemēram, dinozauriem, ir ļoti aizraujoši par to zināt vairāk, nekā citi. Daudziem bērniem šī interese ir viņu pirmā meistarība. Tieši tas, ka viņi ir kaut kādā jomā eksperti un ka viņu vecāki nav, liek viņiem šo interesi saglabāt vēl ilgāk. 

2008. gada pētījumā tika konstatēts, ka noturīgas un specifiskas intereses, jo īpaši tādās jomās kā dinozauri, var palīdzēt bērniem attīstīt zināšanas, noturēt uzmanību un dziļākas informācijas apstrādes prasmes. Īsāk sakot, viņi ir labāk izglītojami un visā visumā gudrāki bērni.

Tāpēc bērnu interesēs vērts ieklausīties un ļaut tām attīstīties, izrādot savu atbalstu. Lai kas tas arī būtu – lidmašīnas, supervaroņi vai dinozauri. Šie bija 5 iemesli, kāpēc bērniem patīk dinozauri.

Komentēt