Kur Latvijā var doties vērot un iepazīt putnus

no

Pavasara mēneši būs īstais laiks putnu vērotājiem un citiem dabas mīļiem doties vērot putnus. Šis ir laiks, kad vairāku sugu pārstāvji atgriežas no siltajām zemēm, lai ligzdotu vai nedaudz atpūstos Latvijas teritorijā un turpinātu ceļu tālāk uz ziemeļiem.

Kuras ir labākās putnu vērošanas vietas Latvijā?

putnu vērošanas vietas

Ikdienā putnus var novērot daudz kur, atliek vien pavērties ārā pa logu. Tomēr labākais veids kā iepazīt putnus ir novērojot tos savā dabiskajā vidē. Tā būs iespēja interesanti pavadīt laiku pie dabas ne tikai vienatnē, bet arī kopā ar ģimeni.

Dodoties uz īpašām putnu vērošanas vietām, varēs novērot citur neredzētu lielu putnu skaitu un daudzveidību. Kurp doties nosaka tas, kādu sugu pārstāvjus visvairāk vēlētos ieraudzīt. Paķeriet līdzi binokļus un aiziet!

Kaņiera ezers

Kaņiera ezers ir daļa no Ķemeru Nacionālā parka, un kopumā šeit ir konstatētas vairāk nekā 250 putnu sugas. Pie Kaņiera ezera atrodas arī putnu vērošanas tornis. Šis ezers ir viens no nozīmīgākajām putnu vietām Eiropā. Šeit varēs novērot tādas putnu sugas kā gulbji, melnie stārķi, jūras ērgļi un baltie gārņi. Šos putnus var nākt vērot no pavasara līdz rudenim.

Engures ezers

Engures ezera krastā atrodas Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijas lauku bāze. Šī ir viena no vietām, kur Latvijas ornitoloģijas biedrība aprīlī un oktobrī rīko Putnu vērošanas dienas.

Pie ezera būs iespēja novērot tādas retas putnu sugas kā ūpis, grieze, baltais gārnis, jūras ērglis, somzīlīte un mazais ormanītis. Šeit atrodas arī vairāki putnu vērošanas torņi, gan pie Engures ezera, gan tuvumā esošajā Mērsraga jūras krastā.  Putnus var vērot no pavasara līdz rudenim.

Lubānas ezers

Lubānas ezera mitrainē, ieskaitot zivju dīķus, pavasarī var novērot tūkstošiem gājputnu, kas atgriezušies no siltajām zemēm. Tāpat var novērot arī cauri ceļojošos putnus, kas šeit uzkavējas tikai uz neilgu laiku, lai atpūstos un barotos.

Šeit varēs novērot tādus ūdensputnus kā gārņus, zosis, gaigalas, gulbjus, lielās gauras un jūras kraukļus, kā arī sauszemes putnus un mazputniņus. Dažādus putnus var novērot no pavasara līdz rudenim.

Kolkasrags

Kolkasragā katru gadu var novērot kā cauri ceļojošie putni, kas lido virs sauszemes, atduras pret jūru un pirms pārlidojuma lielā skaitā koncentrējas pie jūras robežas. Kolkasraga piekrastes ūdeņi un Irbes šaurums ir nozīmīga barošanās vieta cauri ceļošajiem un ziemojošajiem ūdensputniem. Pavisam šeit novērotas 263 putnu sugas. Kolkasragā labākais putnu novērošanas laiks būs rudens un pavasaris.

Citas lieliskas vietas putnu vērotājiem būs Svētes Grīva, Sedas Purvs, Akmeņrags, Ovišrags, Pape, Mērsraga jūrmala un Jaunmārupes tīrumi.

Putnu vērotāju ievērībai

putnu vērošanas vietas

Pirms došanās uz putnu vērošanu, ir jāiegaumē daži svarīgi noteikumi:

  • Netramdi un lieki netraucē putnus.
  • Ievēro piesardzību putnu ligzdošanas vietās un netuvojies ligzdām.
  • Saudzē putnu dzīvesvietas. Nebojā un nepiesārņo to apkārtējo vidi.

Un atceries, ka dabā visas putnu sugas ir vienlīdz svarīgas!

Dodoties dabā, bieži vien var gadīties kas neparedzams. Esi gatavs katrai situācijai – arī lāča sastapšanai dabā. Lasi rakstu Ko darīt, ja mežā satiec lāci un uzzini, kā rīkoties.

Komentēt