Ko darīt, ja mežā satiek lāci?

no

Latvijā pēdējos gados tiek saņemti arvien vairāk ziņojumu par savvaļā manītiem lāčiem. Tie galvenokārt tiek saņemti no Latvijas austrumdaļas – Līgatnes, Aizkraukles, Limbažu un Madonas pusēm. Lai gan Latvijas teritorijā nav ziņojumu, ka lāči ir uzbrukuši cilvēkiem, ir svarīgi zināt kā no tā izvairīties.

Pie mums sastopamā lāču suga ir brūnais lācis (Ursus arctos), kas gan Latvijā, gan pārējā Eiropā ir aizsargāta suga. Šo lāču tēviņi var sasniegt līdz pat 300 kilogramu svaru, bet mātītes – 200 kilogramu.

Kā izvairīties no sastapšanās ar lāci?

Lāči parasti vēlas izvairīties no cilvēkiem. Ja lācis būs izdzirdējis kādu tuvojamies, tas visticamāk pats dosies prom. Lai izvairītos no sastapšanās ar lāci, dabas baudītājiem būtu jāievēro šādas lietas.

Liec manīt par savu klātbūtni

Pretēji mēģinājumiem mežā uzvesties pēc iespējas klusāk, būtu vēlams laiku pa laikam uzkāpt uz kāda zara, ierunāties vai iedziedāties.

Pieturies pie meža takām

Ja tomēr atrodies slikti pārredzamā vietā, noteikti liec pastiprināti manīt par savu klātbūtni. Turi acis un ausis vaļā, vienmēr vēro dabu sev apkārt, lai laicīgi varētu ievērot lāci.

lācis mežā

Ko darīt, ja lāci tomēr sastop?

Sastapšanās gadījumā, lāča pirmais instinkts būs iebiedēt. Taču, ja cilvēks uzvedas klusi un mierīgi, parasti lācis dosies prom.

Šeit būs svarīgi norādījumi.

Neskrien prom – lēni atkāpies

Pats svarīgākais ir neļauties instinktam, kas liek skriet prom! Pieaudzis lācis skrienot sasniedz ātrumu 50 kilometrus stundā. Tev skrienot prom, lācī aktivizēsies instinkts medīt un tas tevi uzskatīs par savu medījumu.

Tā vietā, ja lācis tevi ir pamanījis, tiek rekomendēts lēnām atkāpties, bet nekādā gadījumā neuzgriez lācim muguru. Atkāpies atmuguriski vai sāniski.

Neizlaid lāci no redzesloka

Neizlaid lāci no redzesloka, taču nedrīkst tam skatīties acīs, jo tas to var uzskatīt kā izaicinājumu un kļūt agresīvs.

Ievēro klusumu

Uzvedies klusi un mierīgi. Kliegšana un straujas kustības var izprovocēt uzbrukumu.

Esot kopā ar maziem bērniem, ir svarīgi tos uzreiz satvert, lai izvairītos no to kliegšanas un skriešanas mēģinājuma.

Neveido ar lāci kontaktu

Nekādā gadījumā necenties tuvoties lācim vai lāča mazuļiem. Nemēģini lācim piedāvāt ēdienu.

Baiļu gadījumā varbūt ir vērts atcerēties, ka liela daļa cilvēku kam ir gadījies atrasties kāda lāča tuvumā, par to nemaz nenojauš!

Ja vēlies doties baudīt dabu, iesakām apmeklēt kādas putnu vērošanas vietas. Par to, kur doties, izlasi rakstā Kur Latvijā var doties vērot un iepazīt putnus.

Komentēt