Ko darīt Jelgavā

no

Jelgavu dēvē par studentu pilsētu. Tajā vienmēr ir manāma rosība, taču pilsētas dzīve šeit lieliski tiek apvienota ar brīvā laika pavadīšanu dabā. Tā kā Jelgava ir vien 40 minūšu brauciena attālumā no Rīgas, tā var kalpot par labu brīvdienu galamērķi.

Šajā rakstā esam apkopojuši vietas, kas noteikti ir jāapmeklē esot Jelgavā.

Raksta saturs ir sekojošs:

Aktīvā atpūta

ko darit jelgava

Šeit apkopotas vietas un aktivitātes Jegavā, kas padarīs dienu par piedzīvojumiem pilnu notikumu ģimenes vai draugu lokā.

Atpūta uz ūdens

Jelgavai cauri plūst Lielupe, kas šai pilsētai sniedz dažādas ūdens atpūtas iespējas. Saulainā dienā tā noteikti ir aktivitāte, kas ir jāizbauda. Jelgavā pieejamas divas oficiālās peldvietas – pludmale Lielupes labajā krastā pie gājēju promenādes un pludmale Pasta salā.

Tāpat aktīvās atpūtas izklaidei pieejami arī dažādi citi ūdens prieki, ieskaitot SUP dēļus, laivas, katamarānus un kuģīšus. Piedāvātais klāsts ir visai plašs, tā kā ir no kā izvēlēties. 

Atpūtu uz ūdens var baudīt Lielupē un tās attekā Driksā, tādējādi apskatot Jelgavas skaisto centru – Mītavas tiltu un Pasta salu.

Pasta sala

Pasta sala ir labiekārtota daudzfunkcionāla atpūtas, kultūras un sabiedrisko aktivitāšu vieta, kas atrodas gandrīz pašā Jelgavas pilsētas centrā un kuru ieskauj Lielupe un Driksa. Šī saliņa ir kļuvusi par vienu no jelgavnieku iecienītākajām pastaigu vietām. 

Turpat ir iepriekš minētā pludmale, kā arī vairums citu iespējamo aktivitāšu – šeit var piknikot, atvest bērnus uz spēļu laukumu, braukt ar skrituļslidām, slidot, kā arī apmeklēt dažādus pasākumus. 

Vasarā šeit tiek rīkots Starptautiskais Smilšu Skulptūru festivāls, savukārt ziemā jelgavniekus un tūristus no visas pasaules te priecē Starptautiskais Ledus Skulptūru festivāls.

Pasta salas lokācija

Skatu tornis un savvaļas zirgi

skatu tornis jelgava

Pretī Pasta salai pāri Lielajai ielai atrodas LLU. Sākot no turienes veidojas Lielupes palienes pļavas, kur ganās savvaļas zirgi. Tiem pārlieku tuvoties nav ieteicams un bieži vien tos tā uzreiz nemaz nevar pamanīt. Zirgu vērošanai un skaistās apkārtnes apskatīšanai no augšas visai nesen ticis uzcelts skatu tornis. 

Tas ir lieliskas pastaigas attālumā no LLU un iecienīts jelgavnieku brīvdienu galapunkts. No skatu torņa paveras burvīgs skats pāri pļavām gan šaipus, gan otrpus Lielupei.

Pils salas skatu tornis

Escape room Savrupmāja “Vistas kāja”

Jelgavā ir arī viena izlaušanās istaba, kur izmēģināt savus spēkus dažādu uzdevumu un mīklu risināšanā. Izlaušanās istabas galvenais mērķis ir darboties komandā un, sekojot norādēm, atrast izeju no slēgtas telpas.

Šī ir jautra aktivitāte, ko baudīt ar draugiem vai ģimenes lokā. Ja esi Jelgavā un citas aktivitātes ir izbaudītas vai tām nav piemērots laiks, kāpēc gan neiegriezties izlaušanās istabā?

Savrupmāja Vistas kāja

Lāzerpeintbola parks “Laserdog”

“Lasergod” ir iekštelpu lāzerpeintbola parks, kas izveidots agrākajā Lauktehnikas ēkā 1200m2 platībā. Lāzerpeintbols, saukts arī par lāzertagu, ir aizraujoša spēle ikvienam, kam patīk aktīvi pavadīt laiku kopā ar ģimeni vai draugiem.

Spēles pamatā ir elektroniski ieroči, kas šauj lāzerstaru un vibrējoši uztvērēji, kas stiprinās pie spēlētāju galvām. Tā ir komandas spēle, kas pozitīvā azartā aizrauj ikvienu tās spēlētāju.

Šis ir vēl viens labs variants, kā aktīvi pavadīt laiku Jelgavā, pēc kā baudīt pikniku dabā vai doties nesteidzīgā pastaigā pa pilsētu.

Lāzerpeintbola parks “LASERDOG”

Sporta un atpūtas komplekss “Rullītis”

rullitis jelgava

Sporta un atpūtas komplekss “Rullītis” piedāvā atpūsties un sportot pie dabas, pavadot laiku svaigā gaisā pie ūdens tilpnes. Te tiek izsniegts plašs īres kartingu piedāvājums individuālajiem braukt gribētājiem.

Pieejami vairāk kā 20 Itālijā ražotie “Energy” īres kartingi. Ar kartingu var braukt, ja augums ir sākot no 1,35 cm (arī bērni). Vienkopus tiek piedāvāti dažādi aktīvās atpūtas veidi gan bērniem, gan pieaugušajiem. Šeit nereti tiek rīkotas dažādas auto un moto sacensības.

Šeit iespējams baudīt arī veikborda priekus, kā arī noīrēt SUP dēļus. 

Rullītis

Lidojums ar gaisa balonu

Lidojums ar gaisa balonu ir lieliska aktivitāte, kas pārvērtīsies par neaizmirstamu piedzīvojumu. Tas katram ir jāizbauda vismaz vienu reizi dzīvē, un kāpēc gan ne Jelgavā? 

Lidojumi notiek Jelgavas pilsētā, Jelgavas novadā, Ozolniekos. Starta vieta tiek izvēlēta saskaņojot personu vēlmes un ievērojot lidojumu drošības pasākumus. Jāsaka gan, ka populārākā gaisa balona starta vieta Jelgavā ir pļava pretī Jelgavas pilij. 

Tad arī skatam paveras Jelgavas pļavas, skaistā pils, Pasta sala un visa Jelgavas apkārtne.

Kultūra un māksla

kulturas pasakumi jelgava

Šeit esam apkopojuši vietas, kur baudīt Jelgavas kultūru – pilis un muižas, muzejus un baznīcas, kā arī parkus un citus kultūras objektus.

Jelgavas pils

Jelgavas pils ir viena no izteiktākajiem Jelgavas simboliem. Tā atrodas pašā Jelgavas centrā. Pils ir ievērojamā Krievijas galma arhitekta itāļa Frančesko Bartolomeo Rastrelli agrīnā perioda darbs un viens no retajiem Jelgavas arhitektūras pieminekļiem, kas saglabājies līdz mūsdienām. Tā ir arī lielākā baroka pils Baltijas valstīs.

Šī ir lieliska vieta pastaigai, jo iespējams arī iziet cauri pils milzīgajam pagalmam. Tūristiem pieejams arī neliels muzejs, kā arī kapenes. Viens no interesantākajiem apskates objektiem Jelgavas pilī – Kurzemes hercogu kapenes – ir vieta, kur uzskatāmi sasaistās mūža un aizmūža pasaules. Šobrīd kapenēs Jelgavas pilī atrodas 21 metāla sarkofāgs un deviņi koka zārki, kuros no 1569. līdz 1791. gadam apbedīti 24 Ketleru dinastijas un 6 Bīronu dinastijas pārstāvji.

Jelgavas pils lokācija

Jāpiebilst, ka Jelgavas novadā ir arī citas pilis un it īpaši daudz muižu – Valdekas pils, Lielplatones muiža, Vilces muiža, Vircavas muiža, Zaļenieku muiža, Staļģenes muiža, Berķenes muiža un citas.

Par Jelgavas pili un citām vairāk vari izlasīt rakstā Latvijas pilis un muižas

Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornis

jelgavas baznicas tornis

Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas zvanu tornis ir viens no apmeklētākajiem tūrisma objektiem Jelgavā. 

Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcu sāka celt 1574. gadā pēc Kurzemes un Zemgales hercoga Gotharda Ketlera pavēles. Tā bija pirmā no jauna uzceltā luterāņu mūra baznīca Eiropā un lielākā baznīca Zemgalē. Pēc baznīcas nopostīšanas 1944. gadā tā vairs netika atjaunota, tomēr zvanu tornis savu vietu saglabāja. 2010. gada novembrī pēc vērienīgiem rekonstrukcijas darbiem Sv. Trīsvienības baznīcas zvanu tornis atdzima jaunā veidolā.

Katrā torņa stāvā ir pieejama pilsētas muzeja ekspozīcija. Savukārt 9. stāvā iespējams apskatīt gleznu izstādi, bet no skatu laukuma, 37 metru augstumā, var vērot Jelgavas pilsētas panorāmu uz visām debespusēm.

Sv. Trīsvienības baznīcas torņa lokācija

Brīvdabas koncertzāle “Mītava”

mitava koncertzale

2014. gadā Pasta salas teritorijā tika uzbūvēta brīvdabas estrāde (šodien brīvdabas koncertzāle “Mītava”) amfiteātra formā ar skatuvi, parteru un tribīnēm. Tas vēl vairāk Pasta salu ir pārveidojis par svarīgāko Jelgavas kultūras notikumu pašu centru. Šeit tiek rīkoti dažādi koncerti un saviesīgi pasākumi.

2019. gada 13. septembrī norisinājās koncertzāles atklāšanas koncerts. Turpinot vienotu koncepciju par Baltijā unikālo gājēju tiltu, kas savieno pilsētas centru ar Pasta salu, estrādei dots brīvdabas koncertzāles “Mītava” vārds.

Brīvdabas koncertzāle Mītava

Klubi, kur izdejoties un labi pavadīt laiku

klubi jelgava

Jelgavā ir arī vairāki nakts klubi, uz kuriem iesakām aiziet, ja gribās kārtīgi izdejoties un labi pavadīt laiku kopā ar draugiem.

Klubi, kurus iesakām, ir:

Jelgavas pilsētas kultūras nams

Kā jau katrā pilsētā, kultūras nams ir visu kultūras pasākumu un notikumu centrs. Iecienīta vieta izstāžu rīkošanai un mākslas darbu izstādīšanai arī Jelgavā ir Jelgavas pilsētas kultūras nams. 

Izstādes ir viegli un ērti pieejamas gan jelgavniekiem, gan tūristiem, jo darbi izvietoti kultūras nama foajē divos stāvos. Tādā veidā tie ir apskatāmi lielai apmeklētāju plūsmai, kas apmeklē kultūras pasākumus.

Šeit tiek rīkotas teātra izrādes, kā arī dažādi koncerti.

Jelgavas pilsētas kultūras nams

Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs

academia petrina

Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja ēka pazīstama ar vēsturisko nosaukumu Academia Petrina, kas celta 1775. gadā. 

Tajā atradusies pirmā augstskola Latvijas teritorijā, kur savulaik mācījušies Lietuvas un Latvijas pirmie prezidenti. Muzeja ekspozīcijas vēsta par nozīmīgām vēsturiskām norisēm no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām Jelgavā un novadā.

Vislielākā muzeja krājuma vērtība ir latviešu glezniecības vecmeistara Ģederta Eliasa (1887. – 1975. gads) darbu kolekcija.

Academia Petrina lokācija

Jelgavā ir arī citi fantastiski muzeji apskatei, ieskaitot Ādolfa Alunāna memoriālo muzeju, Latvijas dzelzceļa vēstures muzeju, “Anru motors” vēsturisko spēkratu kolekciju, Ugunsdzēsības ekspozīciju, Ģ. Eliasa dzimtās mājas Zīlēni, Ziemassvētku kauju muzeju, Jāņa Čakstes māju u.c.

Baznīcas 

Tiem, kam patīk apmeklēt dažādas baznīcas, noteikti patiks arī Jelgavā esošie arhitektūras pieminekļi.

Sv. Annas luterāņu baznīca

Baznīcas dibināšanas akts apstiprināts 1567. gadā un tā ir vecākā līdz mūsdienām saglabājusies Jelgavas celtne, kā arī pirmā luterāņu baznīca Latvijā, kas atjaunota pēc II Pasaules kara. 

Sv. Jāņa luterāņu baznīca

Jelgavas Svētā Jāņa evaņģēliski luteriskā baznīca ir viena no jaunākajām Jelgavas baznīcām, kas celta 1845. – 1847. gadā. Pie baznīcas atrodas Alunāna parks un Stacijas skvērs, kuru vietā kādreiz bija Jelgavas vecie kapi.

Jelgavas Bezvainīgās Jaunavas Marijas Romas katoļu katedrāle

Baznīca būvēta 1906. gadā pēc arhitekta K. E. Strandmaņa projekta. Celtne veidota pseidogotiskā stilā, bagātīgi rotāta ar dekoratīviem elementiem. Virs ieejas atrodas vietējas nozīmes mākslas darbs – bareljefs „Svētais vakarēdiens”.

Jelgavas Sv. Simeona un Sv. Annas pareizticīgo katedrāle

Jelgavas Sv. Simeona un Sv. Annas pareizticīgo katedrāle uzbūvēta ar Krievijas cara Aleksandra III finansiālu atbalstu pēc arhitekta N. Čagina projekta no 1890. līdz 1892. gadam, daļēji saglabājot iepriekšējās, pēc arhitekta F. B. Rastrelli projekta 1774. gadā celtās baznīcas pamatus.

Jelgavas studentu teātris

Latvijas Lauksaimniecības Universitātes Studentu teātris dibināts jau 1946.gadā. Tas ir viens no diviem senākajiem Studentu teātriem Latvijā.

Tajā strādājuši tādi atpazīstami latviešu teātra darbinieki kā Pēteris Lūcis, Kārlis Pamše, Vera Singajevska, Andris Merkmanis u.c. un tas ir vienīgais ar savu unikālo teātra māju un vēsturisko mākslas telpu – MELPOMENES VIESISTABA.

Interesanti ir tas, ka Jelgava tiek uzskatīta par teātra sporta dzimteni. LLU Studentu teātris ir vieta, kur mājo teātra gars un spēlē Teātra Sportu vēl pēc vidusskolas. Kā arī Jelgavas Studentu teātrī mīt Jēkaba Ceriņa dubultnieks, kas mēdz atdzīvoties.

Jelgavas studentu teātris

Kafejnīcas un restorāni gardēžiem

kur paest jelgava

Neviena ekskursija nav iedomājam bez garšīga ēdiena un jaunu vietu atklāšanas jaunā pilsētā. Jelgavā ir vairākas izcilas vietiņas, kur gan labi paēst, gan atklāt ko jaunu.

Grilbārs & restorāns “Parks”

Grilbārs un restorāns Parks dalās divās daļās – ieejot tas sadalās kafejnīcā un restorānā. Restorāna piedāvājumā ir izsmalcināts un kvalitatīvs ēdiens, kurā ir veiksmīgs franču, itāļu un Vidusjūras virtuvju tradīciju apvienojums ar vietējo. 

Savukārt kafejnīcā ir pieejami tik pat gardi ēdieni par draudzīgākām cenām un vienkāršākiem piedāvājumiem. Te var baudīt dažādas uzkodas, burgerus, salātus u.c. gardus ēdienus.

Parks lokācija

Restorāns “Pilsētas Elpa”

pilsetas elpa

“Pilsētas Elpa” ir viens no Jelgavas izsmalcinātākajiem restorāniem. Tas īpaši izceļas ar plašu grilētu ēdienu piedāvājumu, labāko kafiju pilsētā, pašceptām kūkām un daudzveidīgu vīna sortimentu.

Šajā restorānā ir arī burvīga terase, no kuras paveras skats uz upi un Pasta salas gleznaino apkārtni. 

Pilsētas Elpa lokācija

Kūku bode “Putni”

“Putni” ir skaista un omulīga kūku bodīte Jelgavā, kur ir iespējams iegriezties un nobaudīt gardas kūciņas, eklērus, mafinus un dažādus citus konditorejas izstrādājumus.

Pirms doties ciemos, iesakām apskatīties darba laiku. Ja izdodas ieplānot apciemot Putni bodīti, tad noteikti iesakām to izdarīt!

Putni lokācija

Krodziņš “Istaba”

Krodziņā “Istaba” savus viesus sagaida mājīgās un omulīgās telpās. Pa logu var baudīt Mītavas tilta pastaigu teritoriju gar Lielupi.

Pieejama daudzveidīga ēdienu izvēle dažādām gaumēm (vistas, liellopu gaļas, cūkgaļas, zivju ēdieni, omletes, dažādas pankūkas, pelmeņi, kā arī veģetārie ēdieni.) 

Istaba lokācija

Bārs “Melno cepurīšu balerija”

Melno cepurīšu balerija ir īpaši iecienīta pusdienu vieta studentiem. Tas ir alternatīvais bārs, kas izceļas ar lielām porcijām, gardiem ēdieniem un studentiem draudzīgām cenām.

Šeit bieži vien tiek rīkoti koncerti, kā ari apmeklētājiem plašā piedāvājumā ir pieejamas arī galda spēles. Piedāvājumā ir tādi ēdieni kā tortiljas, kebabi, burgeri, tako, BBQ ribiņas, giross, un pat saldie ēdieni.   

Balerijas lokācija

Kafijas un brokastu bārs “Academia”

academia brokastis jelgava

Šī ir lieliska vietiņa, kur doties baudīt brokastis vai uzēst kaut ko reizēs, kad negribas pilnas pusdienas. Te ir īpaši laba kafija, kā arī reizi mēnesī tiek nodrošināta kafijas degustācija.

Brokastu piedāvājumā ir avokado-tosti, saldās brokastis (griķu vafeles, biezās pankūkas, franču tostus, biezpiena plācenīšus u.c.), buddas bļodas, pārlocītā omlete, zemnieku brokastis un citi ēdieni.

Academia lokācija

Tējas namiņš “Silva”

Tējas namiņš Silva atrodas ar skatu uz iepriekš minēto restorānu Pilsētas Elpa. Tas ir pašā Pasta salas sākumā. Tējas namiņā iespējams nesteidzīgi baudīt tēju, kafiju vai citus dzērienus ar gardiem saldumiem, uzkodām.

Te skatam paveras īpašs skaistums, vakaros te valda īstens romantikas gars. Visapkārt mirguļo gaismas un ap bāku skan mierīga mūzika.

Tējas namiņa lokācija

Kafejnīca-restorāns “Zemnieka cienasts”

Nedaudz ārpus Jelgavas centra atrodas lieliska vieta Zemnieka cienasts. Tas ir restorāns/kafejnīca, kas savienota kopā ar viesnīcu Līči. 

Te var baudīt gardas brokastis, pusdienas un vakariņas. Ēst maltīti iespējams arī āra terasē vai mājiņās, kas atrodas atrakciju teritorijā. Bērniem šī ir īsta paradīze – te iespējams braukt ar vilcieniņu, šūpoties, spēlēt golfu, braukt ar rotaļu helohopteru, lēkāt pa batutiem un vēl daudz ko citu.

Zemnieka cienasts lokācija

Restorāns-grilbārs “Masti Grill&Chill”

kur paest jelgava masti

Pa ceļam atpakaļ uz Rīgu Ozolniekos iespējams iebraukt gardi paēst restorānā-grilbārā Masti Grill&Chill. Tā ir vietiņa pie paša Ozolnieku ezera ar burvīgu terasi. Vasarā te iespējams arī baudīt ūdens priekus, veikbordu, kā arī peldēties ezerā.

Šī ir vienīgā vieta Jelgavas tuvumā, kas piedāvā atvērta tipa virtuvi, kur uz īpaša kokogļu grila tiek gatavoti gardi ēdieni – grilēta gaļa, zivis, picas.

Masti Grill&Chill lokācija

Picu darbnīca

Jelgavā ir arī vietas, kur baudīt picas un burgerus. Viena no tām ir Picu darbnīca, kuras oriģinālās mājas ir tieši Jelgava. Šeit iespējams nobaudīt gardās Picu darbnīcas picas vai paņemt tās līdzņemšanai piknikam svaigā gaisā.

Picu darbnīcas lokācija

Protams, ka arī Jelgavā ir ātrās ēdināšanas iestādes kā Hesburger, McDonald, Lulu Pica un citas. 

Cerams, ka esam palīdzējuši izveidot ceļojuma maršrutu uz Jelgavu!

Lai burvīgas brīvdienas!

Citiem ceļojumiem pa Latviju iedvesmu noķer mūsu rakstu sadaļā Ko Darīt

Raksta titulbilde ņemta no portāla precos.lv.

Komentēt