Latvijas pilis un muižas

no

Pilis un muižas Latvijā nav retums. No seniem laikiem tās graciozi stāv un izceļ mūsu skaistās zemes bagāto vēsturi. Dažas no tām ir pussabrukušas un pieskaitāmas pie pilsdrupām, tomēr tik daudzas no tām ir atjaunotas un priecē viesus vēl šodien,

Šajā rakstā apkopojam elpu aizraujošas pilis un muižas, kas ir apmeklēšanas vērtas. Daudzas no tām ir renovētas un pārveidotas par viesnīcām, kas labprāt uzņem viesus un katram liek sajusties kā karalim vai karalienei. Savukārt tās pilis un muižas, kas viesus nakšņošanai neuzņem, stalti stāv un kalpo par fantastiskiem tūrisma objektiem, kas aizrauj gan tūristu, gan vietējo elpas.

Rundāles pils

rundāles pils

Neapšaubāmi populārākā pils visā Latvijā ir baroka stilā celtā Rundāles pils, Rundāles novadā. Krievijas impērijā strādājošā itāļu arhitekta Frančesko Bartolomeo Rastrelli projektētā pils celta no 1736. līdz 1768. gadam kā Kurzemes un Zemgales hercoga Ernsta Johana Bīrona vasaras rezidence. 

Viesiem apskatei ir pieejama gan grandiozā Rundāles pils un tās muzejs, gan arī plašs Rundāles dārzs. Ekskursijas laikā iespējams ieskatīties hercoga un hercogienes dažādajos apartamentos, kā arī pils virtuvē. Elpa noteikti aizrausies arī apskatot zelta zāli, procelāna kabinetu un balto zāli.

Jelgavas pils

jelgavas pils

Jelgavas pils ir bijusī Kurzemes hercogu rezidence Jelgavā. Atrodas uz salas starp Lielupi un tās atteku Driksu. Jelgavas pils ir ievērojamā Krievijas galma arhitekta itāļa Frančesko Bartolomeo Rastrelli agrīnā perioda darbs un viens no retajiem Jelgavas arhitektūras pieminekļiem, kas saglabājies līdz mūsdienām.

Šodien Jelgavas pils ir viens no ievērojamākajiem tūrisma apskates objektiem, kur ikdienā daudzi pavada savas ikdienas gaitas. Jelgavas pilī norit arī augtskolas studijas, tā kā šī ēka ir arī Latvijas Lauksaimniecības universitāte. Īpaši apskates objekti ir hercogienes Dorotejas vēstuļu darbnīca un kapenes.

Jaunmoku pils

jaunmoku pils

Jaunmoku Pils vēstures avotos pirmoreiz pieminēta 1544. Gadā. Šodien tā ir viena no pilīm, kas pārvērsta par atpūtas vietu ikvienam, kas vēlas sajusties kā karalis vai karaliene. Tas ir atpūtas komplekss ar daudzveidīgu piedāvājumu klāstu ārpus pilsētas steigas – klusā, pakalniem ieskautā Kurzemes ainavā. 

Saglabājot apkārtnes kultūrvēsturiskās vērtības un ieviešot arvien jaunus kultūrtūrisma produktus, Jaunmoku pils kļuvusi par vienu no atpazīstamākajām atpūtas vietām Latvijā. Saviem viesiem piedāvā Meža muzeja apskati, viesnīcas un restorāna pakalpojumus, kā arī greznas telpas svinībām un konferencēm.

Bauskas pils

bauskas pils

Bauskas pils ir vēlajos viduslaikos celta Livonijas ordeņa pils Bauskā, kas 16. gadsimtā paplašināta Kurzemes un Zemgales hercoga galma vajadzībām. Pils jaunākā daļa ir viens no izcilākajiem manierisma stila arhitektūras pieminekļiem Latvijā, tā rekonstruēta 2008. Gadā.

Mūsdienās Bauskas pils pieņem viesus uz interesantām ekskursijām. Papildus senās teritorijas un pils interjera apskatei iespējams aplūkot arī pils vēstures ekspozīciju muzejā. Īpaši iecienīts apskates objekts ir arī Livonijas ordeņa cietoksnis – buvēts speciāli uguns šaujamo ieroču lietošanai.

Turaidas pils

turaidas pils

Turaidas pils ir viena no senākajām mūsdienās apskatāmajām viduslaiku pilīm Latvijā. Atrodas Gaujas labajā krastā, Siguldas pilsētas teritorijā, Turaidā. Turaidas pilskalnā pirms mūra pils uzcelšanas 13. gadsimta sākumā atradusies lībiešu valdnieka Kaupo koka pils. Divus gadus pēc tās nodedzināšanas, 1214. gadā, uzbūvē pirmo mūra  nocietinājumu – Frēdelandes kastelu. 

Tā kā Sigulda ir viena no visvairāk apmeklētajām pilsētām krāšņā rudens laikā, arī Turaidas pils ir neizbēgams tūrisma apskates objekts. Pils pastaigas izbauda gan lieli, gan mazi. Mūsdienās apskates laikā iespējams redzēt ne vien seno iekārtojumu un mūrus, bet arī digitālās ekskursijas, filmas utt. Iespējams uzrāpties arī tornī un baudīt elpu aizraujošu skatu pāri Siguldas kalnainajiem mežiem. 

Cēsu pils

cēsu pils

Cēsu pils ir ievērojamākā un vislabāk saglabātā viduslaiku pils Latvijā. Zobenbrāļu ordenis pils celtniecību uzsāka pirms 1218. gada, taču spožāku uzplaukuma periodu tā piedzīvoja sava nākamā saimnieka – Vācu ordeņa – valdīšanas laikā. 

Dodoties uz Cēsīm, tās pils apskate ir obligāta tiem, kas tur vēl nav bijuši. Šodien to sauc par Cēsu pils kompleksu, jo viesiem apskatei pieejama Viduslaiku pils, Jaunā pils un pils parks. Cēsu pils komplekss ar savu vēsturiski romantisko vidi ir īpašs valdzinājums gan pašiem cēsniekiem, gan pilsētas viesiem.

Dikļu pils 

dikļu pils

Dikļu pils vēstures liecības atrodamas jau 15.gs., tās tagadējā ēka uzcelta 1896. gadā, kad tur saimniekoja barons Pauls fon Volfs, izveidojot izteiksmīgu neobaroka celtni. Šī brīža izskatu un eleganci pils atguva 2003. gadā, kad pilnībā tika restaurēta, respektējot visu senatnīgo – no pagraba līdz pat bēniņiem. 

Šodien Dikļu pils ir ekskluzīvās atpūtas rezidence, kas saviem viesiem piedāvā visu to labāko. Sākot no izsmalcinātā interjera un SPA atpūtas līdz pat nakšņošanai augstas kvalitātes numuriņos un gardām maltītēm restorānā. 

Atpūta pilī ir skaista dāvana, ko uzdāvināt saviem mīļajiem apaļa jubilejā, gadadienā vai kāzu dienā. Par atpūtas veidiem, ko baudīt Dikļu un citās pilīs, lasi rakstā Latvijas pilis un muižas.

Rīgas pils

rīgas pils

Rīgas pils ir viduslaiku pils, Latvijas Republikas Valsts prezidenta rezidence Rīgā, Daugavas krastā. Livonijas ordeņa pils šajā vietā uzcelta 1340. gadu beigās, 1484. gadā nopostīta, un 1515. gadā uzcelta no jauna. Kad Latvija kļuva par neatkarīgu valsti, pilī tika ierīkota prezidenta rezidence. 

Padomju laikā pilī atradās Pionieru pils un dažādi muzeji, bet pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas tā tika restaurēta. Pilī iekārtotas reprezentācijas telpas un Valsts prezidenta apartamenti. Rīgas pils ir viena no Vecrīgas dominantēm, viena no izcilākajām viduslaiku pilīm Latvijā.

Jaunpils pils

jaunpils pils

Jaunpils pils ir viduslaiku pils Jaunpilī, cēlis Livonijas ordenis 14. gadsimta otrajā pusē. Jaunpili 20. gadsimta sākumā varēja uzskatīt par dzirnavu mazo “karaļvalsti”, jo līdzās ūdensdzirnavām darbojās arī vēja dzirnavas. Līdz mūsdienām Jaunpils ūdensdzirnavas ir unikāls saglabājies industriālā mantojuma paraugs un apliecinājums izcilai namdaru un inženieru sadarbībai. 

Viduslaiku mielasts un izklaides, teatralizēas, informatīvas ekskursijas, viduslaiku stila apartamenti un muzeja apmeklējums – tas viss mūsdienās ir pieejams Jaunpils pils viesiem. Ekskursijas ir paredzētas gan visai ģimenei, gan pārim, kas vēlas izbaudīt pils sniegto romantiku.

Mālpils muiža

mālpils muiža

Mālpils muižas kungu māja atrodas Mālpils novada centrā Mālpilī, apmēram 60 km no Rīgas un 15 km no Siguldas. Tā celta klasicisma stilā 18. gadsimta vidū, bet pārbūvēta 1911. gadā pēc arhitekta Vilhelma Bokslafa projekta. Muižas pils ir valsts nozīmes kultūras piemineklis, tās restaurācija noslēdzās 2008. gada augustā. 

Šodien muižā atrodas grezna viesnīca, restorāns un bārs, kā arī SPA. Mālpils muiža piedāvā daudzveidīgas atpūtas iespējas visiem, sniedzot iespēju ikvienam muižas viesim – gan romantiku mīlošam pārim, gan ģimenēm ar bērniem, gan aktīvās atpūtas piekritējiem brīvo laiku pavadīt atbilstoši savai personīgajai gaumei.

Sventes muiža

sventes muiža

Sventes muižas jeb Jaunsventes muižas kungu māja atrodas Daugavpils novada Sventes pagasta Sventē. Līdz 1920. gada agrārajai reformai muiža piederēja Plāteru-Zībergu dzimtai. Sventes muižas pils ēka pēc 2005. gada pilnībā atjaunota un labiekārtota viesnīcas vajadzībām, lai varētu uzņemt viesus mierpilnai atpūtai no ikdienas skrējiena.

Bijušajā grāfu Plāteru-Zībergu Jaunsventes muižas saimniecības ēkā iekārtots arī Militārās kara tehnikas muzejs ar iespaidīgu ekspozīciju. 

Bīriņu pils

bīriņu pils

Bīriņu muižas kungu māja jeb Bīriņu pils atrodas Limbažu novada Vidrižu pagasta Bīriņos. Muiža no 1813. gada līdz Latvijas agrārajai reformai 1920. gadā piederēja Pistolkorsu dzimtai. Bīriņu muižas kungu māja ir būvēta neogotiskā stilā.

Bīriņu pils ir romantiska, ar mīlestību radīta vieta tuvu Rīgai, Siguldai un Saulkrastu jūrmalai. Pili ieskauj gleznains parks, ezeri un muižas ēkas ar viesnīcu, restorānu, greznām telpām kāzām un semināriem. Veselībai kalpo pils pirtis, peldvietas, Emīlijas parka pastaigu takas un zirgu izjādes.

Kultūras pils Ziemeļblāzma

ziemeļblāzma kultūras pils

Kultūras pili „Ziemeļblāzma” 1913. gadā uzcēlis kokrūpnieks un mecenāts Augusts Dombrovskis, lai apkārtējiem iedzīvotājiem būtu pilnvērtīga sabiedriskā un kultūras dzīve. Pils kļuva par vienu no ievērojamākajiem kultūras un izglītības centriem ne tikai Rīgā, bet visā Latvijā.

Svarīgas pamatvērtības „Ziemeļblāzmas” darbībā gadu gaitā ir bijušas, šobrīd ir un nākotnē būs atbalsts amatiermākslas kolektīviem, sadarbība ar citiem Rīgas un republikas kultūras centriem un to amatieru kolektīviem, plaši pārstāvēta dalība Rīgas pašvaldības rīkotajos svētkos un pasākumos, aktīva un kvalitatīva līdzdalība ārzemju festivālos un draudzības apmaiņas koncertos, kā arī pasākumu klāsta dažādība visu vecumu un nacionalitāšu auditorijām.

Krustpils pils

krustpils pils

Krustpils pils ir viduslaiku pils Daugavas ielejas labajā krastā Jēkabpilī. Pils atradās stratēģiski svarīgā vietā pie Rīgas-Daugavpils-Polockas ceļa un pie Daugavas brasla, tāpēc tā bija biežs strīdu iemesls starp Rīgas arhibīskapu un Livonijas ordeni. 16. gadsimtā pili ieguva Korfu dzimta un mantoja līdz pat 20. gadsimta sākumam. 

Pēc 1920. gada zemes reformas 1921. gadā pilī izvietojās Latvijas armijas Latgales artilērijas pulks. Kopš 1996. gada Krustpils pilī atrodas Jēkabpils Vēstures muzejs, kas pieejams ikvienam interesentam.

Piena muiža Berghof

piena muiža

1539.gadā Kurzemes bīskaps Hermanis piešķir lēni. Johanam Rennem tiek piešķirta zeme un ķīla mājas celtniecībai un tā arī top celta Berghof. Pēc vairāku īpašnieku maiņas, 1843.gadā muiža top par Barona Von Mēdema vasaras un medību rezidenci. Tur vēsture nebūt neapstājas, jo muiža ir bijusi gan Sieksātes pamatskola, gan arī Liepājas piena kombināta atpūtas bāze. 

Šodien Piena muiža Berghof ir relaksējošas atpūtas oāze, kas viesus lutina ar nesteidzīgu, mierpilnu atpūtu. Muižas piedāvājumā ir izsmalcināta viesnīca, profesionāls restorāns, kā arī SPA procedūras. Viesiem ir pieejams arī muižas Piena muzejs, pirtis, tenisa korti.

Lielstraupes pils

lielstraupes pils

Viena no Latvijā vienīgajām viduslaiku pilīm, kas ir apvienota ar baznīcu, ir Lielstraupes pils. Par tās būvniecības laiku tiek uzskatīts 1263. gads. Šobrī pils atrodas skaistā dabas ieskautā teritorijā, kas pilij ļaus piedēvēt pasakainu vērtību. Tā no visām pusēm ir ieskauta ar zaļojošiem kokiem, kā arī pavisam netālu pie pils atrodas arī skaists ezers.

Mūsdienās pils ir atvērta apskatei. Interesants fakts par pili – tajā ir 27 kāpnes, kas kopā veido 300 pakāpienus. Tiek uzskatīts, ka pili veido dažādi labirinti, jo tur patiesi ir iespējams apmaldīties. Viesus priecēs viduslaiku pils arhitektūra, kas ļaus ceļot laikā un uzņemt skaistus fotoattēlus.

Durbes pils

durbes pils

Durbes muižas kungu māja jeb Durbes pils atrodas Slocenes upes ielejas dienvidu malā, Tukuma pilsētas teritorijā. Durbes pils ir vienīgā no agrākajām Latvijas muižu kungu mājām, kur pilnībā rekonstruēts 19. gs. beigu un 20. gs. sākuma vēsturiskais interjers un radīts priekšstats par vācbaltu kultūru. Tā uzskatāma par vienu no Kurzemes klasicisma arhitektūras pērlēm, ko ietver ainavu parks un rotonda ar garāko gājēju tiltu Latvijā.

Mūsdienās pils piedāvājumā ir ekskursijas viesiem, izglītojošas programmas un kompetenču izglītības programmas skolēniem, klasiskās mūzikas koncerti, kāzu programmas jaunlaulātajiem.

Staļģenes muiža

staļģenes muiža

Staļģenes muiža veidojusies 16. gadsimtā kā Kurzemes un Zemgales hercoga domēne. Pašreizējais muižas komplekss veidojies 18. gs. beigās, muižas pils celta 1797. gadā klasicisma stilā pēc arhitekta Severina Jensena projekta, pie tās ierīkots parks.

Šobrīd pils telpās darbojas Staļģenes vidusskola, pils pagraba telpās mājvietu radis Jaunsvirlaukas pagasta novadpētniecības muzejs. Muižas parkā var ieelpot svaigu gaisu un smelties spēkus, kas ir atļauts ikvienam muižas viesim. Staļģenes muižas parka teritorijā izveidotajā latviešu gadskārtu aplī, pie akmeņos iekaltajām spēka un gadskārtu zīmēm, klusībā varat palūgt spēku un izturību mūsu senčiem. 

Ēdoles pils

ēdoles pils

Vankas upītes krastā, dziju nocietinājumu grāvju ielenkta, stāv Ēdoles viduslaiku pils. Tā būvēta tālajā 1264. gadā, būvniecības darbi ilguši līdz pat 1276. gadam. Laika gaitā pils ir tikusi pārbūvēta un paplašināta, līdz tā sasniegusi mūsdienās redzamo arhitektūru.

Mūsdienās pils priecē viesus ar to uzņemšanu pils viesnīcā. Tiek piedāvāti gan vienkāršāki viduslaiku stila numuriņi, gan arī grezni jaunlaulāto tipa numuriņi ar izsmalcinātu iekārtojumu. Kā galvenie piedāvājumi Ēdoles pilī ir ne tikai nakšņošana, bet arī telpu īre pasākumiem, limuzīna īre, kā arī muzeja apskate. Pilī ir arī īpaši izveidota Pasaku valstība – ekspozīcija ar lellēm, kas priecēs bērnus.

Mežotnes pils

mežotnes pils

Mežotnes pils jeb bijusī Mežotnes muižas kungu māja atrodas Bauskas novada Mežotnes pagasta Mežotnē. To klasicisma stilā pēc Pēterburgas galma arhitekta Džakomo Kvarengi meta uzcēla Johans Georgs Ādams Berlics 1798.-1802. gados. Netālu atrodas bijušās muižas ēkas – kalpu māja, staļļi, pārvaldnieka māja un klētis.

Mūsdienās uz Mežotnes pili iespējams atbraukt un kārtīgi atpūsties, paliekot pa nakti viesnīcā, kā arī baudot pils restorāna gardās maltītes. Apskatei pieejama arī galerija Lielupe. 

Valdekas pils

valdekas pils

Valdekas pils ir neogotikas arhitektūras stila ēka Jelgavā, kas līdz 1920. gada zemes reformai bija Valdekas jeb Zorgenfreijas pusmuižas kungu māja un medību pils. Valdekas pils celta 17. gs. ārpus Jelgavas. 1848. gadā pili īpašumā ieguva Rekes dzimta, kura nolēma ēku pārbūvēt. Tādēļ 19. gadsimta 60. gados Kristofs Karlis fon der Reke ēku pārbūvēja neogotikas stilā. 

Pēckara gados pils piedzīvoja vairākkārtēju iekštelpu pārbūvi. Tā ir kalpojusi kā daudzdzīvokļu ēka, laboratorija, biroju ēka un bērnudārzs. Valdekas pils šodien ir studiju un darba vieta Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Vides un būvzinātņu fakultātes Ainavu arhitektūras plānošanas katedras studentiem un mācībspēkiem.

Nurmuiža

nurmuiža

Tagadējā Nurmuižas pils celta 16.gs. otrajā pusē. Tiek izteikts pieņēmums, ka Nurmuižas pils varētu būt celta vecākas ordeņa vasaļa pilsvietā. Tās teritorija ir patiešām plaša, sniedzot vaļu skaistas dabas baudīšanai un īstena miera izjušanai. Nurmuižas pils telpas uzskatāmas par vienu no efektīgākajām neoklasicisma interjeru paraugiem Latvijas pilīs.

Šobrīd muiža piedāvā iespēju viesiem nakšņot muižas viesnīcā, kā arī rīkot šeit dažādus pasākumus. Tā kā gaisotne te ir patiesi svinīga un vēsturiska, tā ir lieliski piemērota kāzu svinībām.

Gaujienas pils

gaujienas pils

Gaujienas pils ir piedzīvojusi kuplu un raženu vēstures loku. Ap 1830. gadu te uzcēla muižkunga māju, 1838. gadā – muižas ļaužu dzīvokļu un saimniecības ēku ar uzbrauktuvi otrajā stāvā jeb “špricmāju”, jo ēkas dienvidu gals tika piemērots 1886. gada Vulfa nodibinātās Gaujienas brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības vajadzībām.

Visskaistākā un jaunākā no muižas ansambļa ēkām ir jaunā Gaujienas pils, kuru barons Jūliuss fon Vulfs uzcēla 1850. gadā un kurā jau kopš 1922. gada ir Gaujienas vidusskola. Pils celta klasicisma stilā un rotāta ar varenām kolonām. Pirmajā stāvā daudzās telpās ir oriģinālās parketa grīdas. Savdabīgi veidots zāles interjers, bet kapelā ir saglabājies griestu gleznojums. Pils parādes durvju kāpnes apsargā 2 guļošas lauvas.

Vēl apbūves ansamblī ietilpst staļļmeistara: kučiera māja, ratnīca, dārznieka māja, siltumnīca, ledus pagrabs, aldara māja, pie kuras arī šodien ceļinieki var baudīt tīro “Lauvasmutes” avotiņa ūdeni.

Jumurdas pils muiža

jumurdas muiža

Jumurdas pils ir viena no visagrīnākajiem piemēriem Latvijas historisma piļu arhitektūrā. Pils atrodas pie Jumurdas ezera. Pavisam netālu no šejienes atrodas tādi apskates objekti kā Ērgļi, Vecpiebalga, Vestiena un Gaiziņkalns. Jumurdas muižas atpūtas kompleksā ietilpst trīs ēkas ar numuriņiem, restorānu, terasi, konferenču zāli, kā arī pirts ēka ar lielu banketu zāli un 240 kvadrātmetrus liela vasaras telts.

Te atpūtai ir pieejama ļoti plaša teritorija, kas stiepjas aptuveni 17 hektāru plašumā. Viesiem ir iespēja baudīt atpūtu svaigā gaisā – dažādos sporta laukumos un peldes vietās.

Kokmuižas pils

kokmuižas pils

Kokmuiža (Kokenhof) pirmo reizi vēstures avotos minēta 1582. gadā, kad tā ietilpa Cēsu bīskapijas sastāvā. Kopš tiem laikiem kungu mājas izskats mainījies vairākas reizes. Sākotnēji tā bijusi celta no koka, kas arī devis slaveno nosaukumu – Kokmuiža.

Kokmuižas parks savulaik varētu sacensties ar krāšņajiem puķu dārziem Holandes Keukenhofā. Taču 2012.gadā Kokmuižas parkā notika rekonstrukcija, kuras rezultātā izveidots jauns muižas partera plāns un tā centrā novietots pirmais Latvijā publiski apskatāmais sfēriskais saules pulkstenis.

Mūsdienās apskatei pieejama Kokmuiža, Kokmuižas ēka, kas ir arī Kocēnu pamatskola kopš 1937. gada, Kokmuižas klētis / Kocēnu sporta nams, Kocēnu bibliotēka, Kocēnu kultūras nams, Kokmuižas parks, Kokmuižas alus brūža teritorija.

Cesvaines pils

cesvaines pils

Ādolfa fon Vulfa celtās pils vēsture aizsākusies jau daudz senākā pagātnē. Pirmā pils šajā teritorijā atradusies tagadējā Cesvaines pils parka teritorijā – pilskalnā. Senākā mūra pils celta 14.gs. beigās.

Pils vietu no R un Z pusēm apņem Sūlas upītes grava, kas ir ap 50m plata, pārdesmit metru dziļa, pils pusē ar stāvām malām. Austrumu pusē pilij izveidots dīķu uzstādinājums, tur kādreiz droši vien bijušas dzirnavas. Pie Cesvaines pils valsts 16.gs. piederējis ap 100 ciematu, visi zemnieki bija pakļauti Cesvaines pārvaldniekam.

Tagad no viduslaiku pils virs zemes skatāmi tikai no laukakmeņiem mūrētās priekšpils R sienas pamati, kas atsedzas ap 50m garumā. Taču tikusi uzcelta jaunā pils. Kopš 1919.gada Cesvaines pilī atrodas skola. 2002.gadā ugunsgrēkā tika nopostītas jumta konstrukcijas. Līdz 2010.gada beigām ir atjaunoti kreisā un labā spārna jumti, lielais tornis. Iekštelpās atjaunota daļa grīdas segumu, lielās kāpnes un velves virs tām. Daļēji restaurēts ēdamzāles kamīns, vairākas durvis, atvērtas un sakārtotas pagraba telpas, kā arī veikti citi darbi.

Tērvetes koka pils

Tērvetes koka pils tikusi celta 12. gadsimtā. Tērvete jau izsenis ir bijusi zināma kā varens seno zemgaļu centrs baltu apdzīvotajās teritorijās. Balstoties uz arheoloģisko pētījumu rezultātiem Tērvetes pilskalnā, tiek rekonstruēta un būvēta viena no varenākajām 12. gadsimta Latvijas teritorijā bijušām koka pilīm.

Šobrīd to ir iespējams apskatīt sezonālā darba laikā sākot ar maiju līdz septembrim. Ziemas periodā Tērvetes koka pils apmeklētājiem ir slēgta. Koka pilī viesiem ir iespēja apskatīt ekspozīciju, kas plešas visu trīs stāvu garumā. Tur apskatāmas dažādas vaska figūriņas, kā arī sadzīves priekšmeti, rotas, apģērbi, bruņojums, maketi, zīmējumi un fotogrāfijas.

Senlatviešu koka pils Uldevene

uldevenes pils no koka

Lielvārdes senlatviešu koka pils ir 10.-13. gs. pils ideālrekonstrukcija, kurai par pamatu ņemti arheoloģisko izrakumu materiāli no dažādām Latvijas vietām. Pils īpašnieks un autors Agris Liepiņš pili ir uzbūvējis paša spēkiem, sākot ar 1997. gadu. Tā sniedz lielisku ieskatu tajā, kā pils varēja izskatīties viduslaikos, lai ikvienam viesim būtu iespēja sajust vēstures reālo garšu.

Apmeklējuma laikā gids pastāstāstīs par seno laiku cilvēkiem, viņu dzīvesveidu un paražām. Tolaik cilvēki bija mazāki augumā un arī dzīves ilgums tiem bija ievērojami īsāks nekā mūsdienās. Tāpēc tūres laikā ir jāuzmana galva, jo bieži vien apmeklētājiem ir nācies sasisties, neuztverot to, cik dažāda izmēra telpas bijušas aktuālas tolaik.

Ja ir vēlme baudīt SPA un relaksēties, tad ieskaties rakstā SPA Latvijas reģionos. Rakstā apkopotas dažādas SPA vietas, ieskaitot arī pilis.

Savukārt vēl viens lielisks ekskursiju maršruts varētu būt izbraukāt pilis, kas nu jau vairs nav uzskatāmas par pilīm, bet gan drupām. Par Latvijā esošajām pilsdrupām var vairāk uzzināt rakstā Pilsdrupas, kuras apmeklēt Latvijā.

Lai labi pavadīts laiks!

Komentēt