Interesanti augi dārza mājiņai

no

Tikai tāpēc, ka tavu āra vasarnīcu ieskauj apstādījumi, tas nedrīkst liegt tev ievietot dažus augus arī iekštelpās. Rūpes par istabas augiem var būt atsevišķs izaicinājums, ja esi pazīstams tikai ar augiem, kas dzīvo ārā. Daudzi āra augi mūsdienu dārzos prasa ļoti mazu apkopi. Ja neesi pieredzējis dārznieks, varētu būt saprātīgi izvēlēties istabas augus, kurus ir viegli kopt un saprast, kuri ir piemērotākie augi dārza mājiņai.

Izvēloties augus savai vasarnīcai, ir jāveic neliela izpēte. Ir jāņem vērā noteiktas lietas, piemēram, cik bieži tu atradīsies savā vasarnīcā. Ja parasti pavadi tajā tikai dažas dienas nedēļā, vai vari apņemties laistīt augus katru dienu? Ja tava vasarnīca atrodas saulainā vietā, vai augi dārza mājiņai labi tiks galā ar karstumu vasarā? Tie ir tikai pāris no jautājumiem par kuriem ir vērts padomāt.

Āra augi, kas lieliski aug iekštelpās

Ir žēl katru ziemu pazaudēt visus savus āra dārza augus. Daudzi faktiski ir siltā laika ziemcieši, kas augs visu gadu, ja tos ienesīsi telpās. Ēnu izturīgi augi dārza mājiņai ir īpaši laba izvēle telpaugiem, jo mājās ir mazāk gaismas.

Jāņem vērā arī citi augšanas apstākļi, piemēram, vēsāka temperatūra telpās un mitrums. Tropu augiem, kas ievesti kā telpaugi, var būt nepieciešama īpaša uzmanība. Taču ja tavs augu kopšanas līmenis nav augsts vai vienkārši vēlies augus par kuriem ir vienkāršāk parūpēties, āra augi, kuriem patīk augt arī iekštelpās, ir ideāls risinājums.

Sāc āra augus aklimatizēt pakāpeniski. Nogādā tos telpās, kamēr logi joprojām ir atvērti, lai novērstu apstākļu izmaiņas. Pirms tos ienest dārza mājiņas telpās, pārbaudi, vai augos nav kaitēkļu.

Begonijas

Begonijas kļūst arvien populārākas augu selekcionāru vidū, un no daudzām šķirnēm ir lieliski iekštelpu zaļumi. Jo īpaši interesantas ir reksbegonijas to neparasto krāsu, rakstu un faktūru dēļ. Tās var būt grūti audzēt telpās, jo tās dod priekšroku augstam mitrumam, taču palīdz oļu trauki.

Tām patīk daļēja gaisma. Ļauj ūdenim izkalst starp laistīšanas reizēm. Begonijām ir rozā vai sārti ziedi, zaļa, sarkana, rozā, violeta, sudraba vai brūna lapotne. Ja nevēlies, lai tās ražotu sēklu, kas palīdz izplesties, tās ir jāapgriež.

augi dārza mājiņai

Fuksijas

Fuksijas izskatās ļoti tropiskas, taču patiesībā tās bauda vēsu temperatūru diapazonā no 15 oC līdz 20 oC. Šis augs ziemā atpūšas, tāpēc negaidi, ka ziemā būs daudz ziedu. Pirms salnām novieto augus telpās un sagriez tos līdz apmēram 15 cm. Novieto to vēsā vietā (no 7 oC līdz 10 oC) ar vāju apgaismojumu.

Pavasarī pārvieto augu atpakaļ saulainā vietā un atsāc regulāri laistīt. Drīz veidosies jauni dzinumi. Pārstādi fuksiju ar svaigu augsni un sāc barot katru otro nedēļu. Fuksijām patīk tieša saule, izņemot ziemas mēnešos. Tām nepatīk daudz ūdens, tāpēc laisti maz, kad zeme ir sausa. Fuksiju krāsu šķirnes ir balta, rozā, sarkana, violeta vai dažādas kombinācijas.

Ģerānijas

Šīs puķes bija sevišķi iecienītas vecmāmiņām uz palodzēm. Tam var būt vairāki iemesli. Tās pārziemo jau gadiem ilgi arī Latvijas vidē. Jūs varat tās atstāt miera stāvoklī līdz pavasarim, bet, ja jums ir gaišs, uz dienvidiem vērsts logs, tās var atkārtoti ziedēt visu ziemu.

Ģerānijas, kas aug brīvā dabā podos, ir vislabākie dārza mājas iekštelpu augu kandidāti, jo to saknes saglabāsies neskartas. Vienkārši ienes tos pirms salnām un viegli apgriez augus. Ja vēlies, lai ģerānijas ziedētu ziemā, apsver iespēju izmantot mākslīgo apgaismojumu, jo tām vajag 14 līdz 16 stundas gaismas dienā. Tām patīk tieša saule, bet nepatīk, ka tās daudz laista – ļauj zemei izkalst starp laistīšanas reizēm. Šīs puķes galvenokārt ir rozā, sarkanas un baltas.

Garšaugi: baziliks, maurloki, pētersīļi, citronzāle, rozmarīns

Daudzi garšaugi labi iederas telpās. Viengadīgiem un divgadīgiem augiem, piemēram, bazilikam un pētersīļiem, vislabāk ir sākt ar mazu, jaunu augu. Ja meklē augus, ko ir īpaši viegli audzēt iekštelpās, tie ir maurloki. Pat ja tos piemeklēs sals, iekštelpās podiņā tie atdzīvosies.

Daudzgadīgos augus, piemēram, citronzāli un rozmarīnu, var stādīt podos un pārnest no āra garšaugu dārza uz iekštelpām. Apgriez un izmanto savus garšaugus, lai tie būtu kupli un pilni. Visiem kā par piemēru minētiem garšaugiem patīk tieši saules stari un ja tos laista tikai tad, kad zeme ir izkaltusi.

Sukulenti un kaktusi

Ja tavs stils un vēlme ir mazāki augi, kuriem nav nepieciešama apkope, apsver iespēju savā īpašumā iegūt sukulentus un kaktusus podiņos. Šos augus bieži redz kopā, jo tos ir līdzīgi kopt un ir līdzīgos izmēros. Tos tik bieži pērk kopā, ka daži augu veikali piedāvās to sajaukumu. Tie izskatās stilīgi un pastāv liela iespējamība, ka izdzīvos vasarnīcā pat tad, ja to neapmeklēsi bieži.

augi dārza mājiņai

Pūķkoki

Pūķkoki ir pasakaini grīdas augi, kuru augstums var sasniegt divus metrus. Tās lapas atzarojas no centrālā kāta, un lielāko lapu svars liek tām noliekties, radot pilnīgu izskatu. Ja tev ir liela vasarnīca un nevēlies to pārpildīt ar vairāk mēbeļu, šie augi ir arī lielisks veids, kā piepildīt telpu.

Kafijkoki

Kafijkoki ir ideāls istabas augs kafijas cienītājiem. Arābijas kafijkoks var pat ražot pupiņas, ja par to pareizi kopj. Ir svarīgi zināt, ka šos augus ir jātur prom no mājdzīvniekiem, jo visas augu daļas ir toksiskas kaķiem un suņiem. Augu labas ir ļoti dzīvīgi zaļas un noteikti atsvaidzinās interjeru.

Garšīgā monstera

Šie augi ir ļoti interesanti, jo tiem ir arī papildus funkcija – tie attīra gaisu. Tie var izdzīvot pat iesācējiem. Tam ir lielas, bagātīgi zaļas lapas, kas var piešķirt krāsainību jebkuram interjeram. Tie ir populāri augi mājas biroja īpašniekiem, taču tiem nepatīk pārāk daudz tiešu saules staru. Tāpēc ir jāapsver, cik daudz gaismas saņem tava dārza telpa, pirms izvēlies šos augus podos.

Skaistnātre

Skaistnātres mūsdienās ir visur. Tās tradicionāli ir pazīstamas daudziem. Tie ir īpaši jauki vecmodīgi telpaugi veido no sēklām audzētām šķirnēm. Tie ir dažādās nokrāsās. Tie arī ātri iesakņojas no spraudeņiem. Skaistnātrēm patīk būt siltumā, taču tie panes vēsākas naktis un temperatūru līdz aptuveni 12 oC. Tām patīk netieša spilgta gaisma un mitra augsne. Tās ir jābaro katru mēnesi. Augiem ir violeta, zaļa, sarkana, rozā, dzeltena un raiba lapotne.

Liela nozīme tam, kuru no visiem augiem tu izvēlēsies vasarnīcai, ir tās izmēram. Pārāk augsts istabas augs var nebūt saprātīgs risinājums mazai telpai. Tu varētu dot priekšroku lielākam augam tukšām vietām plašā telpā, piemēram, dzīvojamajā istabā.

Neatkarīgi no tā, ko izvēlies, vispirms pārbaudi, vai augi iederēsies tavā dzīvesveidā.

Komentēt