Veselīgi mati ir katra cilvēka galvenā rota, taču dažkārt tā nav realitāte visiem cilvēkiem. Matu izkrišanas procesu var veicināt veselības problēmas, piemēram, stress, kas pandēmijas laikā skar lielāko daļu cilvēku. Matu augšanas ātrums katram cilvēkam ir individuāls, katru dienu cilvēkam izkrīt no 50-100 matiem, kas ir pavisam dabisks process.
Šis matu zudums cilvēkam nav jūtams vai redzams, taču, ja mati krīt ārā lielos daudzumos, tad gan ir jāmeklē problēmas risinājums. Visbiežākais risinājums, kas tiek izmantots, nereti ir šampūni pret matu izkrišanu. Šie šampūni īpaši nostiprina matus, kā arī saudzē tos.
Šajā rakstā lasi vairāk par to, kas ietekmē matu veselību un kā to uzlabot.
Matu struktūru veido medulla, mata folikuls un mata garoza
Matu struktūra sastāv no medullas, mata folikula un mata garozas. Ir svarīgi rūpēties par šiem trim elementiem, taču vispirms ir labi zināt, kas tie īsti ir.
Medulla ir mata iekšējais slānis, ko veido mīksta un eļļaina viela.
Mata folikuls ir aizsargājošs, plāns ārējais slānis, kas satur barojošo daļu, nodrošinot mata augšanu. Tas ir ļoti keratinizēts un sastāv no svariem līdzīgas formas šūnām.
Mata garoza sastāv no garas keratīna ķēdes, kas piešķir matiem elastību un izturību.
Matu izkrišanas iemesli
Ir vairāki iemesli tam, kāpēc mati krīt ārā palielinātos daudzumos. Lūk, daži no būtiskākajiem iemesliem, kas var negatīvi ietekmēt matu veselību.
Stress
Viens no biežākajiem matu izkrišanas iemesliem ir stress, kas rodas no problēmām mājās vai darbā, neapmierinātības ar sevi, jauna vide vai jauns darbs, veselības problēmas un citi faktori.
Visbiežāk, tiklīdz fiziskais stress pāriet, tā arī pārstāj krist mati. Taču ar psiholoģisko stresu jau ir mazliet sarežģītāk. Ar to var mēģināt cīnīties strādājot ar sevi, mainot dzīvesveidu, piemēram, izvēloties veselīgu un sabalansētu uzturu, veicot regulāras fiziskas aktivitātes, praktizējot meditāciju vai jogu, vai apzināti mazināt stresa faktorus.
Medikamentu blakusefekts
Matu veselību var ietekmēt vairogdziedzera zāles, dažādi kontracepcijas līdzekļi, pretkrampju līdzekļi, antidepresanti, atikoagulanti.
Vairumam cilvēku, kuri lieto zāles, visticamāk, šādu problēmu nebūs, tomēr medikamenti var pastiprināt matu izkrišanu, ja organisms šādi reaģē uz noteiktiem ķīmiskiem savienojumiem.
Veselības stāvokļa izmaiņas
Ja jums ir veselības problēmas, tad ir ļoti iespējams, ka matu izkrišanas problēmu varētu saistīt ar to. Piemēram, ja organismā notiek hormonālas izmaiņas. Visbiežāk tās ir saistītas ar vairogdziedzera hormonālo disbalansu – hormoni tiek ražoti par maz vai pretēji, par daudz. Hormonālās izmaiņas sievietes organismā notiek grūtniecības laikā, iestājoties menopauzei.
Lai būtu veselīgi mati, ir svarīgi rūpēties arī pašam par sevi un savu veselību. Sakārtots organisms uzreiz liek manīt arī par savu fizisko izskatu!
Lasi vairāk par veselībai svarīgām tēmām mūsu rakstos Ūdens ietekme uz sievietes skaistumu vai Ieteikumi, kā izdzert nepieciešamo ūdens daudzumu.