TOP spēles Latvijā

no

Šajā rakstā esam apkopojuši dažādas galda un ballīšu spēles, kas piemērotas gan pieaugušajiem, gan bērniem. Šīs top spēles esam veidojuši pēc personīgajiem ieskatiem.

Raksts sadalīts šādās spēļu kategorijās:

Klasiskās galda spēles

Ir iemesls, kāpēc šīs klasiskās spēles pastāv jau gadsimtiem ilgi. Tās ir aizraujošas un spēj atdzīvināt jebkuru galda spēļu vakaru.

Monopols

monopols

Pirmā oficiālā Monopola galda spēle tirgū parādījās 1935. gadā. Bez šaubām tieši šī ir tā spēle, kas jau gandrīz 100 gadu garumā raisa interesi par nekustamo īpašumu darbību daudziem jo daudziem cilvēkiem. Šajā galda spēlē roku rokā iet risks un veiksme, jo spēlētāji, mēģinot pirkt īpašumus, cenšas neiekļūt cietumā.

Ja spēlētājam ir pietiekami daudz naudas, to iespējams tērēt iegādājoties un mainot īpašumus. Pēc tam iespējams arī iekasēt naudu no citiem spēlētājiem ikreiz, kad viņu kauliņš apstājas uz tava īpašuma lauciņa. 

Lai uzvarētu, jāpanāk citu spēlētāju bankrots, kas parasti aizņem visai daudz laika. Spēles mērķis ir iegādāties pēc iespējas vairāk īpašumu uz vienas no spēles laukuma malām, veidojot monopolu – lai citi spēlētāji vairs nevarētu atļauties maksāt īri. 

Scrabble vārdu spēle

scrabble

Scrabble ir daudzu iemīļota vārdu spēle ar neskaitāmām vārdu variācijām. Katram spēlētājam tiek sniegts kokrēts skaits ar koka burtiņiem. Katram burtam ir sava vērtība jeb punktu skaits. Uzreiz ir jādomā ne tikai par iespējamajiem vārdiem, ko salikt, bet arī par vislielāko iegūstamo punktu skaitu.

Lai rūpīgi sekotu līdzi spēles rezultātiem, ir labi pa rokai paņemt pildspalvu ar lapiņu, kur piefiksēt spēlētāju punktus. Vērts piebilst, ka var noderēt arī vārdnīca. Vienmēr ir kāds spēlētājs ar plašu vārdu krājumu, kas citiem spēlētājiem var šķist apšaubāmi. Tad pārbaudīt, vai konkrētais vārds vispār eksistē, ir labs risinājums.

UNO kārtis

uno kārtis

Viss, kas ir nepieciešams, lai spēlētu šo spēli, ir tikai UNO kāršu kava. Vienā kavā parasti ir 108 kārtis – 25 kārtis katrā no 4 krāsām, kā arī 8 melnās kārtis. Spēlētāji iet pēc kārtas liekot uz kavas kārti, kas atbilst pēc cipara vai krāsas. Spēles mērķis ir veiksmīgi atbrīvoties no visām kārtīm pēc iespējas ātrāk, saucot UNO, kad ir palikusi viena kārts.

Uzvarēt ne vienmēr ir grūti, jo citi spēlētāji var tevi iegāzt ar melnajām kārtīm – liekot uzņemt vēl divas vai četras kārtis.

Pastāv arī UNO Flip versija. Tās ir šīs pašas kārtis, taču no divām pusēm. Parastajai kavai tiek pievienota īpaša kārts, kas spēlētājiem liek kārtis pagriezt otrādāk un spēlēt ar kārtīm no otras puses. Tas ir ļoti interesanti, jo tev šķiet, ka nu jau savas kārtis esi iepazinis un spēle labi iet uz priekšu. Un tad pēkšņi viss tiek sagriezts!

Domino

domino

Arī Domino ir viena no klasiskajām spēlēm, kas pastāv jau kopš 18. gs. Spēle sākas ar to, ka visi dalībnieki izvelk pa vienam kauliņam, lai saprastu, kuram tiek pirmais gājiens. Tas, kura izvilktais kauliņš ir ar vislielāko ciparu, tiek pie pirmā gājiena.

Tad pēc kārtas ir jāsāk veidot domino rinda tā, lai kauliņa puses tiktu savienotasar līdzvērtīgu ciparu. Spēle ir ļoti vienkārša, taču aizraujoša, jo vienmēr gribās būt tam, kuram paveiksies ar konkrēto ciparu kauliņiem.

Stratēģiskās galda spēles

Šīs spēles prasa iemaņas un pacietību, kad jāizplāno jauni ceļi, jāpieprasa nepieciešamie resursi vai jāceļ jaunas teritorijas.

Kuģu kaujas

kuģu kaujas

Viena no visu iecienītākajām stratēģiskajām galda spēlēm ir Kuģu kaujas. Tā ir divu spēlētāju spēle, kurā abi spēlētāji slepus viens no otra saliec savus kuģus uz 10×10 rūtiņu laukuma. Tad ir jāmin, kur atrodas pretinieka kuģi. Ja sanāk uzminēt visas rūtiņas, kur atrodas kuģis – tad kuģis pakāpeniski tiek nogremdēts. 

Katram spēlētājam ir divi rūtiņu laukumi. Viens, lai minētu pretinieka kuģus, savukārt otrs, lai sekotu līdzi savam laukumam. Pēc kāda laika jau top skaidrs, kur varētu tikt apslēpti pretinieka kuģi – īpaši paši lielākie. Visgrūtāk parasti ir atrast 4 mazākos kuģus, kas aizņem vienu rūtiņu. Tas bieži vien ir veiksmes sauciens!

Šahs

šahs

Ja spēle ir pastāvējusi tik ilgi, kā Šahs (gandrīz 1500 gadus!), tad ir skaidrs, ka spēle ir uzspēlēšanas vērta. Tā ir klasiska 2 spēlētāju spēle, kur katram tiek sniegti vienādas 16 figūras, ar ko pārvietoties pa 64 rūtiņu laukumu. Galvenais mērķis ir uzvarēt pretinieka karaļa figūriņu, taču, lai pie tās nokļūtu, ir krietni jāpapūlas.

Vislabākais padoms šahā ir nesteigties pa priekšu notikumiem un kārtīgi apdomāt jebkuru gājienu. Lai arī ir labi vienmēr būt pāris soļus priekšā pretiniekam, nepareizi veiktu soli atpakaļ nepaņemsi.

Nardi

nardi spēle

Nardi ir vēl viena galda spēle, kas pastāv jau vairākus simtus gadu. Šī spēle izceļas ar atpazīstama paskata ārpusi, ko tu noteikti atpazītu uzreiz. Spēles laukums sastāv no 24 trijstūriem  un kvadrātainu laukumiņu pašā centrā. Spēli nereti tiek veidota ar salokāmu laukumu, kas pārvēršas par koferīti – tur arī var uzglabāt spēles kauliņus.

Lai spēlētu, tu esi atbildīgs par 15 spēles kauliņiem, kuru kustības nosaka 2 metamie kauliņi. Nardi ir divu spēlētāju spēle, kas noteikti pieprasa stratēģiju, taču bez šaubām izšķiroša var būt arī veiksme.

Dambrete

dambrete

Neļauj vienkāršajam Dambretes spēles izskatam tevi apmuļķot – šī ir spēle, kas var būt ļoti aizraujoša un interesanta. Tu un tavs pretinieks esat atbildīgi katrs par saviem 12 kauliņiem. Tos var pārvietot pa vienam diagonāli pāri 8×8 rūtiņu laukumam.

Manevrē pāri laukumam, lai pārņemtu pretinieka karali un tavs kauliņš tiek pārvērsts par karali. Spēles mērķis ir pārņemt visus pretinieka kauliņus vai arī izvietot savējos tā, lai pretiniekam vairs nebūtu gājiena iespējas. Dambreti nav grūti iemācīties, tāpēc šī ir stratēgiskā spēle, kas piemērota arī jaunākiem spēlētajiem.

Spēles bērniem

Šīs ir jautras spēles, ko spēlēt bērniem. Tās būs ne tikai aizraujošas, bet arī palīdzēs attīstīt kritisko domāšanu, radošumu un komandas darbu.

Twister

twister

Tvisteris, kā jau kaste apsola, ļaus bērniem sapīties un arī kārtīgi izsmieties. Lai piedalītos spēlē, uz zemes jānoliek lielais spēles paklājs. Tam ir četras rindas ar dažādu krāsu apļiem. Tad jāiegriež spēles rats, kas norādīs krāsu un ķermeņa daļu, kas uz tā jānovieto. Piemēram, roka uz zilā apļa, kāja uz dzeltenā apļa utt.

Spēles mērķis ir veiksmīgi noturēt savu pozīciju līdz savam nākošajam gājienam. Var gadīties, ka spēlētājiem savā starpā sanāk krietni sapīties un satīties. Kur vienam rokas, tur otras kājas. Jācenšas noturēties par spīti visam, jo tik līdz tu nokrīti, esi spēles zaudētājs.

Operācija

operacija spele

Nabaga pacientam Operācijas spēlē bez šaubām ir daudz kaites – rakstnieka krampis rokā, ūdens ceļos un kas tik vēl nē! Šajā spēlē tu esi pacienta galvenais ārsts un tavos pienākumos ietilpst atbrīvot viņu no 13 dažādiem objektiem viņa ķermenī. 

Lai to izdarītu, ir jābūt ļoti uzmanīgam. Spēlētajam tiek iedota pincete ar kuras palīdzību ir jāizņemt no konkrētās ķermeņa vietas objekts. Ja roka trīc vai nesanāk to izdarīt pārāk labi, pincete pieskaras malai un spēle dod signālu. Tad kārta pamēģināt otram spēlētājam. Ja tev veiksmīgi izdodas izņemt objektu bez signāla, tad tiek piešķirti papildus punkti.

Kad visas operācijas ir paveiktas, ārsts ar vislielāko naudas summu uzvar.

Connect 4 jeb Savieno 4

savieno 4

Kuram bērnam gan nepatīk spēle Savieno 4? Viss, kas ir nepieciešams, ir katram spēlētājam pēc kārtas mest aplīšus brīvajās laukuma vietās. Lai uzvarētu, savieno četrus vienādas krāsas aplīšus pēc iespējas ātrāk. To iespējams izdarīt gan vertikāli, gan horizontāli.

Šajā spēlē noteikti gribēsies vērot arī pretinieku. Ja viņam jau izveidoti 3 aplīši pēc kārtas, tev vajadzēs likt spēkā stratēģisko domāšanu un nojaukt viņa esošo plānu. Varētu šķist, ka 42 laukuma vietas ir pietiekami daudz platības, lai uzvarētu, taču tas nav nemaz tik vienkārši. Bieži vien spēles rezultāts veidojas neizšķirts!

Nesalauz ledu

salauz ledu

Nesalauz ledu ir lieliska spēle bērniem, jo tā ir vienkārša un bez nekā lieka. Plastmasas ‘’ledus trauks’’ satur mazos ledus gabaliņus savās vietās. Viens lielāks ledus gabals, kurš var tikt novietots jebkurā trauka vietā, uz sevis tur pingvīnu. Tavs mērķis ir trauku atbrīvot no ledus gabaliņiem tā, lai pingvīns nenokristu. 

Spēlētāji pēc kārtas mēģina ar āmuriņu izsists ārā ledus gabaliņus. Kad ledus gabaliņš izvēlēts, to nedrīkst mainīt. Ir jāsit tik ilgi, kamēr tas tiek izsists no vietas. Spēle turpinās līdz beidzot pingvīns nokrīt no ledus gabaliņiem un kāds zaudē.

Jenga

jenga

Jenga ir vienkārša spēle, kas raisa spriedzi spēlētāju starpā – viena neprecīza kustība var izjaukt visu. Spēles noteikumi ir vienkārši. Nav svarīgi vai tu spēlēsi viens pats vai plašā draugu lokā, interesanti būs abos gadījumos. 

Spēli uzbūvēt aizņem ļoti maz laika – 3 gabaliņi platumā vienā stāvā, 18 stāvi kopā. Tad spēlētāji pēc kārtas izvelk pa vienam gabaliņam no torņa. Izvilktais gabaliņš ir jānovieto torņa augšpusē. Jābūt ļoti uzmanīgam, jo viena nepareiza kustība liks tornim nokrist. Pēdējais cilvēks, kas veiksmīgi novieto gabaliņu torņa augšpusē pirms tā nojaukšanas tiek uzskatīts par uzvarētāju.

Pieaugušo galda spēles

Šīs pieaugušo galda spēles ir kombinācija starp stratēģiju, humoru un sarkasmu. Tās noteikti noderēs kādā ballītē!

Katanas ieceļotāji

katana

Laipni lūgti skaistajā, resursu bagātajā Katanas salā! Šajā spēlē tu un citi spēles dalībnieki darbojas ar mērķi iekārtoties uz šīs salas un būvēt pilsētas. Dažādas salas puses nodrošina ar dažādiem resursiem. Tev vajadzēs mainīties ar spēles dalībniekiem, lai iegūtu tieši tev nepieciešamos resursus.

Spēles laukums sastāv no 19 dažādiem sešstūriem, kas ļauj veidot dažādas formas. Tādā veidā nevienai spēlei nav jābūt vienādai. Šī ir stratēģiska spēle, kas ir piemērota gan pieaugušajiem, gan arī lielākiem bērniem.

Code names

code names

Code names ir aizraujoša spēle, kas liek darboties komandās. Tās pamatā ir 25 kārtis, kur katra no tām apzīmē vienu vārdu. Komandu kapteiņiem ir redzams karšu izvietojums – vienas komandas kārtis ir sarkanas un otras komadas kārtis ir zilas. 

Spēles mērķis ir ar vienu vārdu sniegt mājienu savas komandas dalībniekiem, lai viņi no tā vārda spēj atlasīt pēc iespējas vairāk kārtis. Piemēram, komandas kapteinis pasaka ‘’mežš 3’’. Tad dalībniekiem ir jāmeklē 3 kārtis, kas varētu būt saistītas ar nosaukto vārdu.

Cards against humanity

cards against humanity

Šī ir melno joku spēle – tiem, kas ātri apvainojas, Cards against humanity nebūt nav piemērota spēle. Šī spēle sastāv no baltām un melnām kārtīm. Melnās kārtis sastāv no nepabeigtiem teikumiem. Savukārt baltās kārtis sastāv no dažādām smieklīgām, nepieklājīgām un jocīgām frāzēm, kas varētu tikt izmantotas par atbildēm.

Katrs spēlētājs pēc kārtas skaļi izlasa vienu melno kārti. Pārējie dalībnieki katrs izvēlas vienu balto kārti no savas kolekcijas, kas, viņuprāt, tur vislabāk iederas. Tad melnās kārts spēlētājs nolasa visas baltās kārtis un izvēlas smieklīgāko.

Trivial Pursuit

trivial pursuit

Zebru mazuļi piedzimst bez strīpām – patiesība vai meli? Šī spēle ļaus pārbaudīt tavas zināšanas dažādās jomās. Tajā ir vairāk kā 2000 jautājumu tādās tēmās kā sports un atpūta, zinātne un daba, māksla un kultūra, ģeogrāfija, izklaide un vēsture. 

Spēlētāji ceļo apkārt rata formas esošajam spēles laukumam un atbild uz jautājumiem dažādās kategorijās. Ja tu atbildi uz jautājumu pareizi, tad tavā rīcībā ir vēl viens gājiens. Spēles kauliņš ļauj kolekcionēt kūkas gabaliņus, līdz tavs kauliņš ir piepildīts pilns ar gabaliņiem pēc pareizi atbildētiem jautājumiem.

Citas ballīšu spēles vari atrast mūsu rakstā Ballīšu spēles pieaugušajiem.

Ja, iepērkot jaunas spēles, vēlies atbalstīt vietējos, tad ieskaties arī mūsu rakstā Latvijā ražotas galda spēles.

Lai aizraujošs vakars!

Komentēt