TOP Līgo svētku tradīcijas

no

Līgo svētki ir vieni no visnozīmīgākiem un visplašāk svinētajiem latviešu svētkiem. To pamatā ir vasaras saulgrieži, atzīmējot gada garāko dienu un īsāko nakti. 

Šajā laikā cilvēki steidz pamest pilsētas vidi un pavadīt svētkus brīvā dabā. Svinēšana ilgst līdz pat saulrietam, no kā arī izriet dažādas svētku tradīcijas.

Līgo svētki Latvijā ir tikuši atzīmēti gadsimtiem sen, un daudzas no svētku tradīcijām ir saglabājušās līdz pat mūsdienām, pat ja tās ir zaudējušas savu patieso nozīmi.

Vainagu pīšana

līgo tradīcijas

Pēc tradīcijas, sievišķais dzimums rotājas ar pļavas ziedu un zāļu vainagiem, bet vīriešu kārtas pārstāvji rotājas ar ozola lapu vainagiem.

Pēc senākajām tradīcijām, vainaga nēsātājam bija jābūt paša vainaga pinējam, bet ozollapu vainags bija paredzēts tikai tiem, kam vārdā ir Jānis.

Viens no svētku vainaga rituāliem ir to mešana ūdenī. Senlatvieši ticēja, ka ar to var piesaisīt dažādu dienu labvēlību. Dažkārt vainagus paglabāja līdz nākošajam gadam, sekojot rituālam, kurā iepriekšējā gada vainagus met ugunskurā, tādējādi atbrīvojoties no iepriekšējā gadā uzkrātās negatīvās enerģijas. 

Uguns kurināšana

līgo tradīcijas

Līgo vakarā ir jādedzina tā saukto jāņuguni. Ugunskurs ir jāuztur visu nakti, līdz pat rīta gaismai, tā atzīmējot gaismas uzvaru pār tumsu. Tādēļ arī tiek uzskatīts, ka ugunskura vietai ir jāatrodas apkārtnes augstākajā vietā, lai tā apgaismotu pēc iespējams plašāku teritoriju.

Otra ar ugunskuru saistīta tradīcija ir lēkšana pār ugunskuru, sagaidot tiklīdz uguns ir kļuvusi mazāka. To veic kā šķīstīšanās un attīrīšanās rituālu, lecot gan pa vienam, gan pāros.

Negulēšana līdz rīta gaismai

Jāņu naktī gulēt nedrīkt. Lai varētu visu nakti negulēt un sagaidīt saullēktu, svētkus atzīmē ar daudzām tradīcijām un aktivitātēm. 

Senlatvieši ticēja, ka, pavadot visu nakti nomodā, gūsi veselību un modrību visam nākamajam gadam. Bet ja Jāņu naktī guļ, tad visu nākamo gadu nāks miegs.

Līgo dziesmu dziedāšana

Vēl viena populāra tradīcija ir līgo dziesmu dziedāšana, jeb līgošana. Senāk tā tika saistīta ar auglības veicināšanu. Mūsdienās populāra ir svētku svinēšana brīvdabas koncertos, kur dziesmu dziedāšana un līksmošana ir garantēta līdz rīta gaismai. 

Lai jau laicīgi zini dziesmu vārdus, tos atradīsi rakstā Populārākās Līgo tautasdziesmas.

Pirtī iešana

Līgo naktij piemīt maģisks spēks, un tas tiek uzskatīts par īsto laiku miesas un dvēseles attīrīšanās rituāliem.

Pirtī jāiet ar labām domām un jāperas ar lapu un zaru slotiņām. Ir nozīme arī tam, ar kādu slotiņu pirtī peras, jo katram kokam un krūmam tiek piedēvēts atsevišķs spēks. Pēc pēršanās vēlams izpeldēties tuvējā dīķī vai ezerā.

Jāņu mielasts

līgo tradīcijas

Ķimeņu siers un alus ir galvenie svētku mielasta elementi. Jāņa siera ritulis tika uzskatīts par saules simbolu un, nolaužot pa gabaliņam siera, katrs sev paņem mazliet saules spēka.

Tradicionāli svētku galdā bija jāliek visādi apaļas formas ēdieni, ieskaitot raušus, pīrāgus un maizi. Mūsdienās svētku mielasts ir mazliet pamainījies, un par īpaši populāru mielasta sastāvdaļu ir kļuvis arī sašliks, kā arī citi grilēti ēdieni.

Labas marinādes receptes vari vēl paspēt smelties rakstā Šašlika marināde – receptes tavai gaumei.

Līgo svētki ir laiks kad sniedzamies būt tuvāk dabai un tās burvībai, ar mērķi uzlādēt sevi ar pozitīvu enerģiju un, protams, līksmot līdz rīta gaismai.

Komentēt