10 veidi, kā ceļojuma laikā ietaupīt naudu

no

Ceļošana ir lielisks veids, kā izrauties no ikdienas, paplašināt redzesloku, iepazīt jaunas vietas un kultūras, un galvenokārt uzkrāt pieredzi dažādāš dzīves jomās. Lai arī ceļošana mūsdienās ir vienkāršāka nekā jebkad iepriekš, tomēr daudzi vēl joprojām uzskata, ka ceļošana nozīmē visu gada ietaupījumu iztērēšana un bez tūkstošiem eiro nekur tālu tikt nav iespējams. Bieži vien no draugiem un paziņām dzirdam, ka viņi vēlētos ceļot, taču tas ir tik dārgi. Ja vien viņi zinātu, ka patiesībā viss ir daudz vienkāršāk.

Ir vairāki veidi, kā ceļošanu padarīt daudz pieejamāku un lētāku. Sākot no aviobiļešu pirkšanu izdevīgajos laikos un beidzot ar izvairīšanos no liekiem pirkumiem. Ja ir pierasts ceļojot nakšņot visdārgākajās viesnīcās, apmeklēt restorānus un dažādus maksas apskates objektus, tad ir pilnīgi pašsaprotami, ka ceļošana izvērtīsies par ļoti dārgu prieku. Taču ceļojumu mērķis ir iepazīt citādāku kultūru, apskatīt dabu, iejusties vietējo ādā un izjust apceļoto valsti vai pilsētu viscaur pašam. Pieņemot lētākas izvēles, ceļojums ne vien izmaksās mazāk, bet bieži vien tieši tas arī sniedz vērtīgu pieredzi un padara ceļojumu interesantāku.

Šajā rakstā lasi par TOP 10 veidiem, kā ceļojuma laikā ietaupīt naudu. Esam apkopojuši dažādus padomus par to, kā tērēt mazāk līdzekļus un kādas izvēles veikt ceļojuma laikā, lai piedomātu par tēriņiem.

Izvēlies izdevīgāko transporta līdzekli

Braukt ar autobusu ir lētāk nekā lidot ar lidmašīnu. Ja esi gatavs ceļojumam veltīt vairāk laika, tad noteikti ieteicama ir braukšana ar autobusu. Turklāt šī brauciena laikā iespējams redzēt daudz skaistus skatus, plašus laukus un ūdeņus, kalnus un pļavas. Reizēm valsts daba vislabāk ir novērojama tieši ceļmalās un garām braucot izdodas notvert skaistākos skatus. Ja tu ceļo starp pilsētām, tad autobuss būs arī ātrāks transporta līdzeklis nekā lidošana, ja vērā ņem lidostas atrašanās vietu un ilgo procesu, kamēr vispār tikt līdz lidmašīnas sēdvietai.

Esot pilsētā, iespējams pārvietoties arī ar takša palīdzību, taču tas jebkurā gadījumā izmaksās daudz dārgāk. Arī tādi takši no lētākā gala kā Uber vai Lyft. Domājot par naudas ietaupīšanu, vislabāk ir pārvietoties pa pilsētu ar publisko transportu, kājām vai ar riteni. Pārliecinies par to, ka pirms ceļojuma esi iepazinies ar publiskā transporta kartēm un atsauksmēm par to, vai tie ir drošās lokācijās priekš tūristiem.

Izvairies no papildus samaksas lidojuma laikā

Ja tomēr esi izvēlēties lidot ar lidmašīnu, vai tu labprāt izvēlētos lidmašīnas sēdvietu pie loga vai pie gaiteņa? Šāds nepareizs lēmums vien jau tev var izmaksāt papildus līdzekļus. Ja pieņemsi lēmumu izvēlēties savu sēdvietu, tad būs jāpiemaksā. Šis attiecas arī tad, ja ceļojums notiek grupās un visi grib sēdēt blakus – tie ir papildus tēriņi, kas nav nemaz tik nepieciešami. Izvēloties aviokompāniju, vērts piedomāt par labākajām atlaidēm un cenām, kas vienlaikus piedāvā kvalitāti. Lētas aviokompānijas ir labākais veids, kā ceļot, taču tikai tad, ja tu zini, kā izvairīties no papildus maksas.

Tāpat vērts piebilst, ka jāpiedomā par līdzi paņemtu ēdienu. Lidmašīnā piedāvātais ēdiens ir izpelnījies ne to pašu labāko reputāciju ne vien ēdiena garšas, bet arī tā augstās cenas dēļ. Ja ceļojums ir īpaši ilgs, tu noteikti pakļausies kārdinājumam un pasūtīsi kādu našķi samaksājot bargu naudas summu, par ko iespējams ieturēt veselu ēdienreizi. Tāpēc vērts sagatavot kādu gardumu ceļošanas laikam, ko pavadīsi lidmašīnā.

Ceļo bez liekām mantām

Ceļošana ar milzu koferiem un katrai dienai piemērotiem apģērbu komplektiem visdažādākajām situācijām nav prāta darbs. Tas ir ne tikai neērti un pilnīgi lieki, bet mēdz arī izmaksāt vairāk naudas. Sākot jau ar lidmašīnas papildus bagāžas vietu un beidzot ar to, ka katru reizi, kad tu vēlēsies mainīt nakts vietu, tev nāksies maksāt par lielo koferi. Katru reizi, kad pārvietosies ar autobusu vai vilcienu, tev nāksies pirkt papildus biļeti par milzu bagāžu. Vērts piedomāt, vai tas tiešām ir nepieciešams.

Ceļošanas laikā ir jābūt ērtam apģērbam, un laika apstākļiem piemērotam. Ir jārēķinās ar to, ka ceļot nozīmē daudz staigāt un pārvietoties pa pilsētu un tas ne vienmēr ir ērti. Tas būs vēl neērtāk, ja tev visu dienu ir jādomā par to, kur tu liksi savas mantas, kā tu tās iecelsi transportā un vai par to papildus ir jāsamaksā. Ceļo bez liekām mantām un ņem līdzi tikai to, kas tev ir absolūti nepieciešams.

Izvēlies lētus nakšņošanas piedāvājumus

Lai arī palikt pa nakti skaistā un izsmalcinātā pieczvaigžņu viesnīcā ir katra ceļotāja sapnis, reāli domājot, tas izmaksās bargu naudu. Turklāt ceļojuma mērķis ir iepazīt jaunu vidi un cilvēkus. Lai dienas laikā paspētu aizbraukt uz apskates objektiem un nesteidzīgi izbaudīt laiku, visticamāk tu no rītiem ilgi negulēsi tāpat. Tāpēc vērts piedomāt, vai tiešām nakšņošanai nepieciešams tērēt lielu naudas summu, ja iespējams to arī nedarīt.

Lētakais un ieteicamākais veids, kā ceļošanas laikā nakšņot ir palikt hosteļos. Katrā pilsētā parasti ir vismaz viens hostelis, kas līdzinās kopmītnēm – nakšņošana tiek piedāvāta divstāvīgās gultās un artevi vienā istabā ir vēl vairāki cilvēki. Dušas un virtuves telpas ir visiem kopīgas. Vakarā atnācis uz hosteli pēc ceļošanas un jaunu iespaidu pilnas dienas, tu noteikti aizmigsi bez problēmām un apkārtējā vide tevi pārāk netraucēs. Turklāt, hosteļa iemītnieki parasti ir tieši tādi paši ceļotāji, kas cenšas ietaupīt līdzekļus. Šajā gadījumā iespējams ne vien ietaupīt, bet arī potenciāli satikt jaunus draugus no visas pasaules.

Ceļo nesezonā

Lai izvairītos no milzu tūristu plūsmas un ietaupīt līdzekļus, labākais veids, kā ceļot, ir darīt to nesezonā. Tad ievērojamākie tūrisma objekti nebūs tik ļoti pārpildīti ar cilvēkiem un arī vietējie nebūs tik ļoti aktīvi uz naudas nopelnīšanu. Ceļošanas sezonā viss maksā dārgāk –aviobiļetes, nakšņošana, ēdiens. Viņiem tas ir ļoti izdevīgs veids, kā gūt papildus ienākumus, turklāt tūristi bieži vien rēķinās ar lielākām izmaksām un reizēm tiek apmuļķoti un nopērk ko patiešām lieku un iztērē daudz naudas. Tāpēc ceļojot nesezonā tev noteikti izdosies izvairīties no šādiem gadījumiem.

Tāpat arī izdosies gan redzēt vairāk, gan arī izbaudīt mierīgāku atmosfēru. Apskates vietās būs mazākas cilvēku rindas un vietējie iedzīvotāji neskoposies ar padomiem, jo katrs trešais cilvēks viņiem nejautās, kur atrodas vienu kvartālu uz priekšu esošā baznīca. Ceļojot nesezonā ir daudz vienkāršāk ieplūst starp vietējiem, kas padarīs pieredzi mierīgāku, drošāku un nenoliedzami lētāku.

Iepērcies vietējos veikalos un gatavo vakariņas pats

Nekas nespēj nomākt garastāvokli vairāk par burkšķošu vēderu. Pat, ja atrodies visskaistākajos kalnos vai klausies visinteresantāko ekskursiju – ja vēders nav laimīgs, tad manāmi sāk zust interese par visu apkārtējo un ir patiešām grūti izbaudīt ceļojumu. Tāpēc, lai tādi gadījumi nenotiktu katras pāris stundas un tu neiekristu vilinājumā nopirkt kādu ļoti par daudz uzcenotu našķi, ieteicams sagatavot un vienmēr līdzi nēsāt riekstiņus vai batoniņus. Tie vismaz uz brīdi spēj veldzēt izsalkumu un arī apgādāt ar nepieciešamo enerģiju.

Kas attiecas uz maltīšu ieturēšanu, protams, ka braucot uz citu valsti un iepazīstot citu kultūru, neapšaubāmi svarīgi ir arī iepazīt viņu nacionālo garšu. Taču tas nenozīmē, ka katru dienu gan pusdienas, gan vakariņas tev ir jāietur dārgos restorānos. Veic nelielu izpēti un nostādi sev mērķi ceļojuma laikā apmeklēt divas vai trīs ēdināšanas vietas, kas piedāvā nogaršot kultūrai autentiskus ēdienus. Pārējos vakarus iepērcies vietējos veikalos, tirdziņos un gatavo maltītes pats. Tādā veidā ietaupīsi naudu, labi paēdīsi un spēsi sagatavot līdzi pusdienas arī nākamajai dienai.

Izvēlies apskates vietas, kuras ir bez maksas

Ne vienmēr, lai apskatītu pilsētu, ir jātērē daudz naudas. Par piemēru var minēt Rīgas pilsētu – vai tiešām, lai to apskatītu, ir jātērē nauda? Vecpilsēta un tās senās ieliņas vēsta par viduslaiku burvību un šīs sajūtas iegūšana ir pilnībā bez maksas. Vērmanes parks, Esplanāde, Krastmala, AB dambis un skats uz visu Rīgu naksnīgi apspīdētām gaismām – tas viss ir bez maksas. Nekas neliecina par to, ka citās valstīs ir citādāk. Atgādinājums, ka ceļošanas mērķis ir iejusties vietējo ādā – un diezin vai vietējie iedzīvotāji maksā naudu, lai lieliski pavadītu ikdienu savā iemīļotajā pilsētā.

Daudzās ārvalstīs bieži vien muzeji ir par brīvu – iespējams iepazīties ar valsts un dabas vēsturi. Arī parki katrā vietā atšķiras, tomēr tos visus vieno burvīgais atelpas brīdis, ko izbaudīt pēc pilsētas izpētes visas dienas garumā. Baznīcas un skatu torņi arī mēdz būt par velti. Taču, ja arī tie prasa pāris eiro par ieeju, tas nav traki. Galvenais ir izmantot lētākus variantus, kā apskatīt vietu. Un, ja iespējams tikt augšā kādā skatu tornī, tas noteikti ir labākais veids, kā izpētīt pilsētu. Daudzās vietās bezmaksas biļetes laicīgi ir jāizprintē internetā, kā tas ir, piemēram, vienā no Londonas augstākajām celtnēm Sky Garden. Tas ir bārs augstā debesskrāpī no kura paveras visa pilsēta.

Izvērtē apskates objektiem veltīto laiku

Bieži vien ceļojuma laikā nospraužam sev par mērķi teju visus pilsētas apskates objektus. Katru dienu padarām par skriešanas pilnu, iespringstam uz to, ka viss ir jāpaspēj un jāapskata. Taču realitātē visam tikai izskrienam cauri un beigās esam bijuši visur, taču redzējuši īsti neko. Tas ir ne vien muļķīgi un bezjēdzīgi, bet arī ļoti izšķērdīgi. Tā vietā labāk izveido konkrētu plānu un atlasi vietas, kas tev tajā dienā ir pa ceļam un apskati tās. Padari ceļošanu par patīkamu, nevis sasteigtu procesu.

Ja iepriekš vēlējies apskatīt 5 vietas vienas dienas laikā, iespējams, apskati tikai 2. Nereti lieli pilsētu muzeji aizņem visu dienu, lai tos pilnvērtīgi izstaigātu. Izskriet cauri apskates objektam noteikti neliks tev sajusties piepildītam un uzlādētam, kā tam ir jābūt pēc ceļojuma. Tu jutīsies vīlies un sevi mierināsi, bilstot, ka tas uz atgriešanos – apskatīšu nākamreiz. Kaut arī nākošajā ceļojuma reizē, ja arī izvēlēsies atgriezties uz to pašu pilsētu, varēsi jau doties apskatīt citas lokācijas. Ja reiz esi atnācis uz kādu objektu, piemēram, muzeju – velti tam pietiekami daudz laika un izbaudi to.

Ceļo ar draugiem vai grupā

Lai arī tādas izmaksas kā aviobiļetes kopējo cenu nemainīs, taču, ceļojot kompānijā, kopējās izmaksas būs krietni mazākas. Ja ceļojuma laikā tiek plānots izīrēt mašīnu, tajā var satilpt aptuveni 4 cilvēki, kas nozīmē četras reizes lētāku transportu. Tāpat arī ar hosteļa istabiņu – visbiežāk vienā istabā ir četras vietas jeb divas divstāvīgās gultas. Ja ceļojat četratā, tad liela iespēja ir, ka jūs tiksiet paši savā istabā. Arī vakariņām tērētie līdzekļi samazināsies. Pērkot ēdienreizes sastāvdaļas lielākā daudzumā tāpat gala rezultātā sanāks lētāk vairākiem cilvēkiem, nevis tev vienam.

Turklāt ceļot ar sev mīļiem un tuviem cilvēkiem taču ir tik daudz aizraujošāk. Protams, arī ceļošana vienatnē ir atbrīvojoša un fantastiska pieredze, kas vismaz reizi dzīvē ir jāiegūst ik katram. Taču tas nebūs lētākais variants, jo dalot izmaksas uz vairākiem cilvēkiem tomēr ievērojami samazina iztērētos līdzekļus. Arī daudzos apskates objektos grupas biļete nereti izmaksā lētāk nekā individuāla biļete. Īpaši tad, ja tev nepieder nekādas atlaižu kartes vai tiesības kā bērnu, studentu vai pensionāru.

Izvēlies kredītkarti, kas neiekasē papildus naudu par ārvalstu maksājumiem

Maksa par transakciju ārvalstīs ir tā, ko maksā kredītkartes izsniedzējs jeb banka, kad šis darījums ar karti tiek veikts ārvalstu valūtā vai caur ārzemju banku. Lai apstrādātu šos ārzemju darījumus, kartes izsniedzējs maksā procentus no šī darījuma summas, parasti 3%. Parasti šī maksa ir norādīta kartes pārskatā kā atsevišķa maksa. Tas nozīmē, ka par samaksātiem 100 eiro papildus nāksies samaksāt vēl 3 eiro kā maksu par ārzemju darījumiem. Lai arī sākotnēji šķiet, ka tā nav liela summa, šis nav raksts par to, kā ceļot nedomājot par tēriņiem.

Summa beigās var sakrāties diezgan iespaidīga. Ne visas kredītkartes iekasē maksu par ārvalstu darījumiem, taču pirms ceļojuma vērts par to pārliecināties pašam. Veic izpēti un laicīgi sagatavojies, lai nenotiek pārpratumi un ceļojuma laikā tavs iecerētais budžets krietni nesamazinātos tev neieplānotu izmaksu rezultātā.

Ceļošanai nav jābūt luksusa aktivitātei – to var darīt jebkurš, zinot rakstā pieminētos trikus. Ceļošana nav dārga, ja iemācās ceļot gudri.

Komentēt