Top 10 istabas augi

no

Istabas augi ne tikai labi izskatās un var estētiski pārveidot telpu, bet arī var likt mums justies labi. Vairāki pētījumi liecina, ka telpaugi uzlabo noskaņojumu, produktivitāti un koncentrēšanās spējas, tā pat, ties spēj samazināt stresu un nogurumu. 

Fakts, ka cilvēki daudz laiku pavada iekštelpās, tāpēc būtiski ir arī uzlabot un attīrīt gaisa kvalitāti. Augi atīra iekštelpu gaisu, absorbējot toksīnus, tie arī palielina mitrumu un ražo skābekli. 

Tomēr, izvēloties augus savam mājoklim, ir jāveic neliela izpēte. Būtu jāņem vērā katra izvēltā auga prasības, piemēram, cik bieži tas jālaista, vai tam patīk saule, un kādā augsnē tas spēj izdzīvot.

Tāpēc mēs sagatavojām rakstu- top 10 istabas augi, kas sniegs nelielu ieskatu, kā kopt katru no mums izvēlētajiem augiem, lai saprastu, kurš augs būs piemērotākais tieši tev.

Naudas koks (Crassula ovata)

Naudas koks

Naudas koku izaug neliela krūma izmērā. Šim augam patīk atrasties gaismā, kur to daļēji apspīd saule. Naudas koks nav prasīgs un ir viegli kopjams. Tam arī nav nepieciešama speciāla augsne, bet ja ir vēlme, var piemeklēt augsni, ko parasti izmanto sukulentiem. 

Visbiežāk šis augs aiziet bojā, jo cilvēki to laista tik pat bieži kā pārējos istabas augus. Tomēr, naudas koks nav jālaista bieži, jo tā lapas un kāti ir kā udens rezervuāri.
Vasarā augs būtu jālaista ik pēc 3 vai 4 dienām, bet ziemā to ieteicams laistīt vienu reizi divās nedēļās.

 Šo augu varētu uzskatīt, kā vienu no visvieglāk kopjamajiem istabas augiem. 

Rēja (Tradescantia spathacea)

Rēja

Rēja ir daudzgadīgs augs. Tam ir īss stumbrs un biezas, stingras lapas. Cilvēki šo augu iecienījuši lapu neparastā krāsojuma dēļ. Virsējā lapas kārta ir zaļā krāsā, bet lapas apakša ir rozīgā, violetā krāsojumā.  

Rēja ir arī īpaša ar to, ka tā var ziedēt visu gadu. Ziedi ir balti un nelieli, un tie ātri nozied. 

Šis augs mīl sauli. Saulē Rējas lapas iegūst spilgtas krāsas. Šo augu nevajadzētu novietot ēnainā vai vēsā vietā, šādos apstākļos Rēja var iet bojā. Lai gan augs visu laiku ir saulē, tas nav bieži jālaista. Rējai labāk patīk sausāka augnsne, nekā mitra, jo mitrums veicina sakņu pūšanu. 

Šo augu ir ārkārtīgi viegli kopt, jo tas neprasa daudz pūles un laistīšanas, galvenais parūpēties, ka Rēja tiek pie tiešiem saules stariem. 

Pušķu hlorofīts (Chlorophytum comosum)

Pušķu hlorofīts

Pušķu hlorofīts ir viens no populārākajiem istabas augiem. Tas mīl gaišas telpas un mitrākus apstākļus vasaras periodā. Ja augs būs apmierināts, tas katru gadu dāvās nelielus baltus ziediņus. 

Augam patīk mitrums, taču ja aizmirsti to aplaistīt, augs ar to tiks galā. Hlorofīts spēj izturēt periodisku sausumu. Jebkurā gadījumā, šis augs pats par sevi liks manīt, ka tas vēlās, lai to aplaista. Tā lapas neizskatīsies tik piepaceltas un spēcīgas, tāpēc nav nemaz tik viegli aizmirst apliet pušķu hlorofītu. 

Šim augam ir spēja mitrināt un attīrīt gaisu. Hlorofītu ieteicams novietot virtuvē, jo tas attīrs no nevēlamām gāzēm. Tomēr cilvēki to vizbiežāk novieto guļamistabās vai bērnistābās, kur gaisa kvalitāte ir ļoti būtiska. Daudzi arī izvēlās šo augu nolikt tieši pie datorgalda, jo tas spēs attīrīt no elektrisko ierīču radītā piesārņojuma. 

Šo augu parasti izvēlās tā izturības, vieglās pavairošanas un uzturēšanas dēļ. Un pats labākais ir tas, ka šis augs spēj adaptēsies pie principā jebkādiem apstākļiem.

Scindapsis (Epipremnum aureum)

Scindapsis

Scindapsis panes gan sausumu, gan mitrumu. To nav vēlams turēt saulē, taču tam patīk gaišas vietas. Šis augs skaitās kā viens no populārākajiem istabas augiem, jo to ir ļoti viegli pavairot, kopt, un tas izskatās efektīvi jebkurā intrejerā. 

Cilvēki iecienījuši šo augu karināt griestos, vai likt uz paaugstinājumiem, vai trepēm, jo nokaranie zari ar skaistajām lapām lieliski papildina telpu. 

Scindapis pilda arī gaisa attīrīšanas funkciju. Cilvēki tos visbiežāk liek viesitabās, darba istabās vai virtuvē. 

Dracēna (Dracaena marginata)

Dracēna

Dracēnas mīl istabas temperatūru, tāpēc tās labi iederas iekštelpās. Arī kārstajās vasaras dienās tās labi jūtās karstumā.  Ja dzīvoklī ir sauss gaiss, dracēnas lapas iesaka apsmidzināt ar ūdeni istabas temperatūrā. 

Zaļās dracēnas labprātāk izvēlās ēnainas vietas, bet dracēnas ar krāsainām lapām patīk ļoti saulainas vietas.

Tomēr šo augu nevejadzētu iegādāties, ja tam nebūs nodrošināts siltums. Ja istabas temperatūra ir zemāka par 10–12 °C, dracēna var aiziet bojā. 

Vasaras periodā šo augu pat vēlams novietot balkonā vai iznest ārā. Tas būs ļoti pateicīgs saņemt tiešu saules starus un sajust silto vasaras lietu. 

Līdakaste (Dracaena trifasciata)