Iecienītākā rasola recepte

no

Latviešiem ir bagātīga ēdienu kultūra un katros svētkos ir savs tradicionālais ēdiens. Pelēkie zirņi sagaidot jauno gadu, ķimeņu siers un speķa pīrāgi Līgo svētkos utt. Viens ēdiens, kuru iespējams atrast gandrīz katrā latviešu ģimenē ļoti daudzos svētkos, ir visu iecienītais rasols.

Mums visiem labi zināmo rasolu patiesībā sauc arī par Olivjē salātiem. Šis ir salātu veids, kura saknēm ir grūti izsekot līdzi. Ir dzirdēts, ka tos sauc par itāļu salātiem, krievu salātiem, franču salātiem utt. Šķiet, ka teju katra valsts vēlas pretendēt uz rasola receptes ieviešanu.

Lai kā tur arī būtu, visiem zināms, ka latviešiem rasols ir ļoti iecienīts svētku ēdiens. Nav arī noslēpums, ka katrās mājās tas garšo nedaudz citādāk. Tad nu šajā rakstā mēģināsim noskaidrot, kāpēc, kā arī padalīties ar klasisku rasola recepti raksta noslēgumā.

Ko ņemt vērā rasola pagatavošanā

rasola recepte

Lai rasols noteikti būtu izdevies, ņem vērā šos nosacījumus.

Izvairies no miltainiem kartupeļiem

Tā kā rasola galvenā sastāvdaļa ir kartupeļi – ne velti tos mēdz saukt par kartupeļu salātiem, īpaši angliskajā versijā – to izvēle ir ļoti svarīga. Vislabāk ir izvēlēties visai stingrus kartupeļus, kas, paliekot mīkstiem, nesāk drupt. Tā bieži vien gadās ar miltainu kartupeļu šķirnēm. 

Labi garšos abos variantos, taču miltaini kartupeļi rasola maisīšanas procesā var pārvērsties par kartupeļu biezputru.

Nekādā gadījumā neizlaid zaļos zirnīšus

Zaļie zirnīši ir lieliska rasola sastāvdaļa, kuru noteikti nevajadzētu izlaist. Turklāt, jo smalkāki būs izvēlētie zirnīši, jo garšīgāks būs gala rezultāts.

Svarīgi jaukt krējumu ar majonēzi

Rasola autentiskā garša tiek panākta apvienojot skābo krējumu ar majonēzi. Proporcijās var balstīties uz gaumi, taču nevajadzētu kādu sastāvdaļu izlaist. Vēlamais rezultāts netiks panākts, ja tiks pievienota tikai majonēze. 

Tas pats arī otrādāk – vēloties diētiskāku variantu, var gribēties pievienot tikai krējumu vai bezpiedevu jogurtu. Vislabākais variants ir krējuma un majonēzes apvienojums.

Gaļas izvēlē var eksperimentēt

Klasiski tiek uzskatīts, ka rosolam jāpievieno doktordesa. Jāpiebilst, ka šī sastāvdaļa var būt aizstāta pēc gaumes jautājuma. Piemēram, var doktordesu apvienot arī ar žāvēto gaļiņu. Var arī veidot veģetāro versiju un labi iztikt arī bez gaļas. 

Klasiska rasola recepte

rosola recepte

Te ir apkopota klasiskā rasola recepte, kuras sastāvdaļas ir visiecienītākās latviešu kultūrā.

Sastāvdaļas:

  • 400g marinēti gurķi
  • 400g konservēti zaļie zirnīši
  • 6 vidēja lieluma vārīti kartupeļi
  • 3 vārīti burkāni
  • 3 vārītas olas
  • 0.5 kg doktordesa
  • krējums un majonēze attiecībā 50:50
  • sāls
  • malti melnie pipari
  • 1 tējkarote sinepes

Pagatavošana:

1. Nomizo kartupeļus un burkānus, liek veselus vai pārgrieztus uz pusēm vārīties. Vāra, kamēr tie paliek mīksti.

2. Vāra olas aptuveni 15 minūtes, lai tās būtu cietas. 

3. Novārītos kartupeļus, burkānus, olas atdzesē. Kad tie atdzisuši, kartupeļus un burkānus sagriež smalkos kubiņos. Ar olām dara tā pat, taču var arī sarīvēt uz rupjās rīves.

4. Kubiņos sagriež arī marinētos gurķus un doktordesu.

5. Atver zirnīšu burciņu, nokāš tos no sulas un ber klāt lielajai rasola bļodai.

6. Laiks garšvielām un mērcei. Atsevišķā bļodiņā proporcijās pusi uz pusi sajauc majonēzi ar skābo krējumu. To pēc daudzuma var variēt pēc tā, cik krēmīgus salātus gribās. Kad abi sajaukti, liek klāt rosola bļodai un maisa. Noslēgumā pievieno sāli, piparus un sinepes.

Liek ledusskapī atdzesēt un drīz vien arī pasniedz uz svētku galda!

Tuvojoties vasaras sezonai, svētki nav iedomājami arī bez garda šašlika. Par labāko marinādi vairāk rakstā Šašlika marināde – receptes tavai gaumei.

Lai labi garšo!

Komentēt