Retrītu pasaulē valda dažādība. Šajā raktā uzzini, kādi ir populārākie retrītu veidi un galamērķi. Ir ceļotāji, kuru galvenais mērķis kādā konkrētā valstī ir tieši retrīts. Tieši tā tiek izvēlēti galamērķi, uz kurieni doties. Apskatīt jaunas vietas un uzlabot savu pašsajūtu – tas ir koncepts, kas piesaista aizvien vairāk ceļotāju visā pasaulē. Tipisko atvaļinājumu vietā aizvien vairāk cilvēku izvēlas pavadīt laiku retrītos.
Starp Eiropas valstīm populārākie galamērķi ir Eiropas siltākās valstis – Portugāle, Spānija un Itālija. Skarbāka klimata piekritējiem piemērota būs daudzslaiņainā Islande. Eiropā lielākais pieprasījums ir pēc labsajūtas un SPA retrītiem. Daudzi cilvēki retrītus steidzas izdzīvot Āzijā – Indijā, Indonēzijā un Vjetnamā. Šīs valstis ir ar bagātu vēsturi un kultūru, un tieši no šīm vietām nāk prakses, kas tiek piekoptas lielākajā daļā retrītu – joga un meditācija. Retrīti atrodami visā pasaulē, arī mūsu pašu Latvijā.
Jogas retrīti
Jogas retrīti visbiežāk tiek organizēti skaistās un mierpilnās vietās. Turklāt zem šīs kategorijas ir vēl daudzas mazākas kategorijas – aktīvās jogas retrīti, ajūvēdiskie retrīti, eksotiskās jogas retrīti un tamlīdzīgi. Tas ir piemērots retrīts ikvienam, kurš vēlas pabūt mierā ar sevi, atbrīvoties no saspringuma, sakārtot domas un izkustināt savu ķermeni.
Jogas prakse ir tūkstošiem gadu sena, un tās pirmsākumi meklējumi Āzijas valstīs. Likumsakarīgi tieši tāpēc tie, kuri vēlas doties jogas retrītā, izvēlas ceļot uz Indiju, Indonēziju vai Taizemi. Taču tā kā joga ir viens no pieprasītājiem retrītu veidiem, šāda koncepta retrīti netrūkst arī Eiropā – Grieķijā, Spānijā, Portugālē.
Šādos retrītos joga tiek praktizēta vairākas reizes dienā. Jogas seansi tiek organizēti gan iekštelpās, gan pie dabas, piemēram, okeāna krastā. Bieži viena retrīta ietvaros iespējami jogas seansi pie dažādiem pasniedzējiem, kuri piekopj dažādas tehnikas. Joga stiprina sirdi, palīdz uzturēt fizisko formu, uzlabo noskaņojumu un stiprina imūnsistēmu.
Detoksa retrīti
Detokss – tā ir ķermeņa attīrīšana. Detoksa retrīts ir labs veids, kā restartēt savu ķermeni. Detoksa retrīts var uzlabot produktivitāti, sniegt enerģiju un sniegt atpūtu gremošanas sistēmai. Detoksa retrītos tiek izslēgti dažādi pārtikas produkti – milti, cukurs, gaļa. Maltītes ir vieglas un veselīgas, daļā no šādiem detoksu retrītiem dalībnieki pārtiek tikai no svaigi spiestām sulām. Šis retrīta veids būs piemērots cilvēkiem, kuri ir gatavi izaicinājumiem.
Mūsdienās aktuāli ir arī digitālie detoksi. Tie ir retrīti, kuri tiek pavadīti bez telefoniem un interneta. Tādējādi visa pasaules kņada paliek kaut kur, tālumā. Šādi retrīti īpaši noderīgi tiem, kuri izjūt atkarību vai cita veida negatīvu ietekmi no sociālajiem tīkliem.
Svara zaudēšanas retrīti
Daudziem cilvēkiem ir grūti tikt vaļā no liekā svara. Varbūt tieši tāpēc svara zaudēšanas retrīti ir ieguvuši tik lielu popularitāti. Svara zaudēšanas retrītos uzvars tiek likts uz svara zaudēšanu – dažādas fiziskās aktivitātes un veselīga uztura piekopšana. Turklāt – šādā retrītā pulcējas cilvēki ar vienotu mērķi. Komandas gars var nospēlēt lielu lomu sava mērķa sasniegšanā. Šāda tipa retrīti atrodami visā pasaulē – gan Indijā, Taizemē un Meksikā; gan Spānijā, Šveicē un Itālijā.
Svara zaudēšanas retrītos liels uzsvars ir uz veselīgu pārtiku. Retrīta dalībniekiem pieejams daudzveidīgs ēdiens, kas ir atbilstošs dažādām diētām. Piemēram, keto, paleo, bezglutēna. Daļā retrītos netiek izmantoti dzīvnieku valsts produkti, piemēram, piens vai olas. Daļa organizatoru ir sagatavojuši dalībniekiem arī dažādas izglītojošas lekcijas par uztura tēmu.
Otra svarīgā svara zaudēšanas retrītu sastāvdaļa ir fiziskās aktivitātes. Bieži šādi retrīti iesākas ar rīta pastaigu vai vingrošanu. Atkarībā no konkrētā retrīta plāna piedāvājumā ir dažādas fiziskās aktivitātes, kas gan dedzinās taukus, gan stiprinās ķermeņa muskulatūru. Šāds retrīts var būt labs un iedvesmojošs sākums veselīgākai dzīvei.
Mentālās veselības retrīti
Aizvien vairāk tiek runāts par mentālo veselību. Depresija, trauksme, stress, izdegšana. Ar šādām un citām problēmām saskaras cilvēki visā pasaulē. Nav nekāds pārsteigums, ka šī tēma tiek skarta arī retrītu pasaulē. Lai gan nevajadzētu retrītu uztvert kā, piemēram, terapijas aizstājēju; tas tik un tā var palīdzēt rast uzmundrinājumu grūtākā dzīves posmā.
Pie mentālās veselības retrītiem pieskaitāmi retrīti, kuros tiek praktizēta sevis pieņemšana un sevis mīlestība; kur tiek veiktas aktivitātes, kas palīdz cīņā pret trauksmi un stresu. Ir retrīti, kas domāti nogurušiem vecākiem – tajos iespējams piedalīties kopā ar mazuli. Ir programmas, kuras palīdz dalībniekiem tikt galā ar kādu pagātnes traumu vai pārdzīvojumu.
Garīgie retrīti
Retrītu pirmsākumi meklējami starp garīgiem un reliģiskiem cilvēkiem. Viens no veidiem, kā var definēt retrītu, ir garīgā prakse. Daļai cilvēku retrīts nozīmē tuvināšanos Dievam un savas ticības stiprināšanu. Garīgie retrīti īpaši populāri ir Āzijā – Taizemē, Indijā, Indonēzijā. Taču pastāv arī kristiešu retrīti.
Garīgie retrīti tiek organizēti skaistās lokācijās, kuras sniedz iespēju patverties no uzmanību novērsošās ārpasaules. Atkarībā no katra retrīta programmas, garīgajos retrītos var tikt iekļautas dažādas aktivitātes. Tie var būt šamaniski rituāli, čakru līdzsvarošana, dejošanas rituāli. Liela nozīme ir arī meditācijai. Meditācija ir rīks, kā savienoties ar Dievu vai citiem augstākiem spēkiem.
Dabas retrīti
Vēl starp pieprasītākajiem retrītiem atrodami dabas retrīti. Īpaši vērtīgi tie ir cilvēkiem, kuri savu ikdienu un varbūt pat visu dzīvi ir pavadījuši pilsētā. Dabas retrīti tiek organizēti tālu prom no civilizācijas acīm. Tie var būt meži, džungļi, kalni. Dabas retrītos cilvēks atgūst saikni ar sevi un dabu.
Dabas retrītos programma bieži ir pielāgota lokācijai. Piemēram, ja retrīts tiek organizēts kalnos, tad viena no aktivitātēm noteikti būs pārgājiens. Ja tuvumā ir ūdenstilpe, tad aktivitāšu vidū var būt, piemēram, atspirdzinoša rīta pelde. Liels uzsvars ir arī uz maltītēm – bieži dabas retrītos tiek piedāvāta organiskā pārtika.
Līdzīgi kā citos retrītos, arī dabas retrītos vienas no galvenajām aktivitātēm ir joga un meditācija. Šie ir mierpilni, klusi retrīti, kuros gūt enerģiju no apkārtējās vides un kopābūšanas ar domubiedriem.
Labsajūtas retrīti
Eleganti apartmenti, baseini, saunas un masāžas. Ekoloģisks, veselīgs ēdiens. Komanda, kas parūpēsies par tavu fizisko un mentālo labsajūtu, un, iespējams, atrisināt pat kādu ieilgušu veselības problēmu. Labsajūtas retrītu piedāvājums ir tik plašs, ka to ir teju neiespējami uzskaitīt.
Labsajūtas retrīti mazina stresu, uzlādē un ļauj mājās atgriezties iedvesmotiem. Šādus retrītus reizēm izvēlās cilvēki, kuri vēlas atkopties pēc kādas fiziskas traumas vai smagas operācijas. Tas ir produktīvs veids, kā pavadīt savu atvaļinājumu – uzlabojot sevi kādā ainaviskā pasaules vietā.
Iedvesmu šim rakstam smēlāmies no raksta The most popular types of retreats, kur var palasīt detalizētāku aprakstu. Tajā pašā laikā motivāciju par to rakstīt smēlāmies bloga Simple Girls Life, kur visai daudz informācijas par dažādiem ratrīties sadaļā Retreats.
Šie ir tikai vieni no populārākajiem retrītu veidiem un galamērķiem. Pastāv vēl daudzi citi – klusēšanas retrīti, laulības retrīti, mākslas retrīti. Ja šis raksts ieinteresēja uzzināt vairāk, izlasi, kāpēc doties retrītā. Tomēr nav jāgaida, līdz nonāc retrītā, lai parūpētos par sevi. Esam apkopojuši veselīgus pārtikas produktus labai pašsajūtai un enerģijai.