Leopard raksts – tā modes vēsture

no

Dzīvnieku raksti periodiski ienāk modē dažādos izpildījumos. Arī laika gaitā viedokļi par tiem ir mainīgi – piemēram, čūskādas raksts bieži vien tiek saistīts ar eleganci un dārgiem ādas izstrādājumiem, kamēr leoparda raksts bieži vien ir ticis uzskatīts par vulgāru un prastu.

Leoparda rakstam ir sena vēsture, kas modes pasaulē gan sasniegusi augstas virsotnes, gan arī zemus kritumus. 

Šajā rakstā uzzināsim vairāk par to, no kurienes ir cēlies tieši leoparda raksts un kā tam ir gājis cauri dažādām vēstures modes ērām.

Leoparda raksti modē atrodami jau Senajā Ēģiptē

leoparda raksti ēģiptē

Vēsturiski leopardiem ir bijusi ievērojama loma ikonogrāfijās visā pasaulē. Māla figūriņa “Čatalhöyük sēdošā sieviete”, kas datēta ar aptuveni 6000. gadu p.m.ē., parāda sievietes figūru, kas balsta roku uz leoparda. 

Piemēram, augšējā attēlā ir attēlota Sešata, Ēģiptes gudrības dieviete, kas bieži vien tika manīta valkājot tieši leoparda vai geparda ādas. Savukārt  dieviete Sji Vanmu, kas ķīniešu mitoloģijā pazīstama kā Rietumu karaliene, ir attēlota ar tīģera zobiem un leoparda asti. Varam secināt, ka leoparda ādas to skaistā raksta dēļ tika uzskatītas par ekskluzīvu un karalisku simbolu.

Leopardi jau ļoti sen tiek uzskatīti par spēcīgiem, ļoti izturīgiem un elegantiem dzīvniekiem. Domājams, ka vēlme līdzināties un norādīt uz savu augsto statusu sabiedrībā ir tas, kāpēc cilvēks jūt pirmatnēju saikni ar šiem zvēriem.

Ejot laikā uz priekšu, 18. un 19. gs. Leoparda raksts apstiprināja statusu un norādīja uz bagātību. Ieejot 20. gs. leoparda raksti uz apģērbiem un aksesuāriem tika ražoti masveidā, kļūstot par populāri izvēli. Tādā veidā arī ienākot tieši modes pasaulē.

Leoparda raksta evolūcija modē

leoparda raksta evolūcija modē

No karaliskām augstībām līdz pankrokeriem, no trendiem līdz izsmalcinātībai – ir daudz dažādu leoparda rakstu. Šajā sadaļā mēs sekosim līdzi leoparda raksta evolūcijai pēdējo simts modes gadu laikā.

1920. -1930. gadi

20. gadsimta sākumā leoparda raksti ienāca modē zvēru īstās ādas dēļ. Tā tika karināta pie bagātāko un ietekmīgāko vīru ofisu sienām, lai izrādītu dominanci un varu. Leoparda ādas sāka parādīties populāru filmu zvaigžņu un bagātu mājsaimnieču garderobēs.

Liels nopelns šī modes trenda uzsākšanai ir tieši masveida ražošanai, kas ietekmējusies no Holivudas zvaigznēm. Tādi dizaineri kā Kristians Diors (Christian Dior) tajā laikā sacījis, ka:

Ja tu esi godīgs un jauks, nevalkā šo rakstu.

Tādā veidā izceļot, ka leoparda raksts ir paredzēts cilvēkiem ar raksturiņu.

1940. -1950. gadi

Četrdesmitajos un piecdesmitajos gados amerikāņu pin-up meitenes (pin-up girls) aptvēra šo rakstu, valkājot dekorētas korsetes, apakšveļu un kleitas. Tas, savukārt, veicināja leoparda raksta  asociāciju ar erotiku. Toreiz amerikāņu apakšveļas zīmols Vanity Fair sāka pārdot apakšveļu ar leoparda rakstu.

Kad apritēja piecdesmitie gadi, leoparda raksts piedzīvoja vēl vienu renesansi. Kažoki bija kļuvuši par būtisku statusa simbolu turīgo vidū, un, lai gan topā bija trušu un lapsu kažokādas, lielo kaķu ādas apsteidza visus pārējos, īpaši leoparda kažokādas.

1960. gadi

Sešdesmitajos gados šī leoparda raksta tendence ieguva īstu uznācienu sabiedrībai, iespiežot galveno modes virzienu nākošajiem gadiem. Pieprasījums kļuva astronomisks, un simtiem jaguāru un leopardu tika nogalināti, lai veicinātu kažokādu tirdzniecību.

Tomēr līdz 1968. gadam Rudijs Gernreihs (Rudi Gernreich) veltīja veselu kolekciju ar mākslīgajām dzīvnieku ādām pēc tam, kad asiņainā tendence pēc īstām kažokām izraisīja dzīvnieku tiesību kustības veiksmīgu protestu.

1970. -1980. gadi

Pienākot septiņdesmitajiem gadiem, AVS leoparda raksts izveidoja asociāciju ar vulgāru un bezgaumīgu dzīvesstilu. Līdz ar to šis raksts plaši parādījās tajās sabiedrības daļās, kas izrādīja pretestību normai. Piemēram, leoparda raksts sāka parādīties topošajās panku subkultūrās. 

Savukārt astoņdesmitie gadi bija brīvības laiks, kad arī modē varēja sastapt visdažādākās krāsas un rakstus. Vari nosaukt jebkuru dzīvnieku un pastāv liela iespēja, ka tas tika pārstāvēts modē. Sākot ar legingiem līdz saulesbrillēm un somiņām, sākot ar leoparda, zebras un čūskas rakstiem līdz pat žirafes un ziloņa ādas motīviem. Viss bija topā!

1990. gadi

Deviņdesmitajos leoparda raksti sāka nedaudz noplaukt, lai arī joprojām tika bieži valkāti. Šajā dekādē sāk pazust robeža starp elegantu un bezgaumīgu leoparda rakstu ziņā. Tādas slavenības kā Keita Mosa (Kate Moss) pilnā sparā nebaidījās valkāt leoparda rakstu kleitas un svārkus.

Kā ir tagad?

mode leopard print tagad

Dzīvnieku ādas raksti modē parādās arī mūsdienās. Vēl pēdējo dažu gadu laikā nav bijis nekāds brīnums leoparda rakstus ieraudzīt gan Givenchy zīmola kolekcijās, gan arī Prada jaunākajos tērpos. 

Nav jau tomēr nekāds pārsteigums, ka šie slavenie dizaineri atkal ir iemīlējuši šo milzu kaķu rakstus uz apģērbiem un aksesuāriem. Galu galā leoparda apdruka var tikt pielietota un ir saskaniga ar katru krāsu paleti, katru notikumu un katru ādas toni.

Arī pašmāju zīmoli kā Zee Socks savā kolekcijā iekļauj stilīgus leoparda rakstus, jo arī zeķes var būt moderns apģērba papildinājums. Viņu stilīgās Leopard socks ir piemērs tam, ka arī leoparda raksta zeķes var būt foršs garderobes papildinājums.

Arī mēs domājam, ka leoparda raksti tik drīz no modes ārā netiks. Tie vienlaicīgi var būt dārgi un lēti, skaļi un neitrāli, sievišķīgi un vīrišķīgi. Tik daudz iespēju, un mums visiem patīk vismaz viens no variantiem!

Un, runājot par zeķēm, vari ieskatīties arī mūsu rakstā, kur noskaidrosi, kādi ir 5 iemesli, kāpēc zeķes ir labākā dāvana.

Komentēt