Labākie vesterni, ko ir vērts noskatīties

no

Vesterns ir amerikāņu filmu žanrs, kas ievērojami atšķiras no tā, kas filmu pasaulē tiek popularizēts mūsdienās. Versterniem piemīt īpaša noskaņa ar varoņiem, kas nereti ir noziedznieki – šaušana tuksnešos, kautiņi, ciematu ieņemšanas, tāli braucieni un uzbrukumi ceļā utt.

Šajā sarakstā esam apkopojuši desmit lieliskus vesternus, ko ir vērts noskatīties. Tie nav sarindoti konkrētā secībā, jo katra paša ziņā ir nolemt, kura filma ir pirmajā un kura pēdējā vietā.

Unforgiven (1992)

unforgiven filma

Filmā attēlotā pilsēta ir pilna ar normāliem cilvēkiem, kas vienkārši cenšas dzīvot klusi un mierīgi. Kovboji dien dienā cenšas nopelnīt iztiku. Šerifs “Mazais Bils” savā nodabā cenšas uzcelt māju un uzturēt pilsētas kārtību. Arī pilsētas prostitūtas vienkārši cenšas izdzīvot katru dienu un tikt uz priekšu. Līdz pēkšņi pilsētas miers tiek ierauts skandalozā sāpju un atriebības pilnā viesulī.

Pāris kovboju gandrīz nogalina prostitūtu, taču tā brīnumainā kārtā izdzīvo. Prostitūtas, neapmierinātas ar Bila nolemto netaisnīgumu, nolemj taisnīgumu ņemt savās rokās. Viņas noalgo slepkavu ar cerību atrast vainīgos kovbojus un tiem atriebties.

Šī filma tika radīta galvenokārt ar mērķi izjaukt Amerikas Rietumu morāles melnbalto vīziju un ieskatīties aiz personāžu veidotajiem tēliem. Tas labi redzams šajā piemērā – vīri, kas teic būt bezbailīgi slepkavas, beigās izrādās par atklātiem gļēvuļiem un meļiem. 

IMDb vērtējums: 8.2/10 (377 010)

The Searchers (1956)

the searchers filma

Džona Forda (John Ford) filma Meklētāji (The Searchers) ir par apsēstības pilnu ceļojumu. Šī filma satur lieliskas ainas, kur redzams aktiera Džona Veina (John Wayne) labākais izpildījums. Filmas kadri paver skatienam elpu aizraujošu tuksneša un citu dabas ainu skaistumu. 

Daudzi šo filmu ir atzinuši par ietekmējošāko filmu Amerikas vēsturē. Un, neskatoties uz to, pašā filmas centrā ir ļoti sarežģīts temats, jo Veina atveidotās lomas personāžs ir nenoliedzams rasists.

Etena Edvardsa (Veina) brāļameitu nolaupa Komanči (indiāņi), kas nogalina visu viņas ģimeni un sadedzina viņu rančo māju. Etens pavada piecus gadus vientuļā meklējumā ar cerību atrast meitenes nolaupītājus. Savādā kārtā viņa mērķis ir nevis izglābt meiteni, bet gan viņu nošaut, jo nu jau viņa kļuvusi par Komanči īpašumu. Fords zināja, ka viņa varoņa naids pret indiāņiem ir ētiski nepareizs, taču tas viņu neapturēja. 

IMDb vērtējums: 7.9/10 (80 538)

Once Upon a Time in the West (1968)

in the west filma

Šī filma tiek dēvēta par marksistu revizionistu vesternu, kas pusi laika šķiet kā komēdija, bet otra puse kā operatora atriebības pilna traģēdija. Vismaz teorētiski šis izskatās kā pēdējais vesterns, kas ir cienīgs uzņemšanai šī žanra meistardarbu pulkā. Un tomēr šī filma bez šaubām tiek ieskaitīta kā viens no labākajiem vesterniem, kādi jebkad uzņemti.

Režisors Leone sākotnēji bija iecerējis vesternu, kas gandrīz pilnībā sastāvēja no atsaucēm uz šī žanra klasiku. Tādas vesterna filmas kā Dzelzs zirgs un Meklētāji ir vien daži piemēri tam, kam  šī triju stundu garā filma mēģināja līdzināties. Filmai bezbailīgi attēlo kapitālisma nežēlīgo rietumu iekarošanu, jo stāsta gaitā tā sagrauj visus šķēršļus savā ceļā.

Ja tas viss vēl joprojām neizklausās vesterna cienīgi, tad režisors filmu padarīja vēl iespaidīgāku par galvenajiem atveidotājiem padarot šī žanra ikonas – Čārlzu Bronsonu (Charles Bronson) un Džeisonu Robardu (Jason Robards). 

Ar katru scenogrāfiju, kas mākslīgi pagarināta komēdijas vai spriedzes dēļ un katru otro ainu gandrīz bez vārdiem, šī ir filma, kas prasa laiku. Taču tik līdz filma ir noskatīta, rodas apziņa, ka tikko redzētais bija kas neapšaubāmi varens.

IMDb vērtējums: 8.5/10 (303 759)

Stagecoach (1939)

stagecoach

Vai ir tāds lieta, kā perfektā filma? Ja atbilde ir nē, tad vesterns Stagecoach ir visai tuvs variants. Režisora Džona Forda (John Ford) filma padarīja jau iepriekš minēto Džonu Veinu (John Wayne) par zvaigzni. 

Viņa atveidotās lomas personāžs ir bēglis no likuma, kurš tiek aicināts aizsargāt zirga ratus, kas ceļo cauri bīstamai teritorijai. Ratos esošie cilvēki ir pilns Rietumu pasaules komplekts – no alkoholiķa ārsta līdz stāvoklī esošai armijas sievai līdz prostitūtai. Šādu personāžu ieviešana stāstā jau vien like domāt, ka Fordam piemīt ambīcija, kas stiepjas daudz tālāk par aizraujoša stāsta iestudēšanu.

Sākotnēji rati darbojas kā jau to pirmatnējā funkcija pieprasa – tie vienkārši transportē ratu pasažierus. Jo bīstamāks laika gaitā kļūst ceļš, jo vairāk iespēju tas paver katra pasažiera personības atklāšanai. 

IMDb vērtējums: 7.8/10 (43 781)

McCabe & Mrs. Miller (1971)

Daudzās režisora Roberta Altmana (Robert Altman) filmās, īpaši viņa pirmajās veiksmīgajās 70. gadu filmās, redzams, ka viņam patīk esošam žanram pievienot savu īpašo odziņu. Filmā McCabe & Mrs. Miller režisors Altmans vērsa savu uzmanību uz vesterna žanru un radīja filmu, kā nevienu citu. Tā ir smieklīga un reizē sirdi plosoša filma par vīra liktenīgo tiekšanos pēc laimes.

Balamute Mak Keibs (McCabe) iemīlas Millera jaunkundzē (Mrs. Miller), kura piedāvā palīdzēt viņa viesnīcas biznesā. Kad kopīgiem spēkiem viņiem izdodas esošo situāciju ievērojami uzlabot, viņu jauniegūtā bagātība pievērš ogļu raktuves kompānijas uzmanību. Galvenais varonis šķiet pārāk šarmants, lai liktenis liktu viņam zaudēt visu laiku, taču brīžos, kad viņam uzglūn neveiksme, tā sabojā ik visu.

Filma filmēta sniegotajā Vankūverā (Vancouver) un papildināta ar melanholisku mūziku, kas pat gaišākos sižeta mirkļus spēj pārvērst par sūruma pilnu ainu.

IMDb vērtējums: 7.7/10 (22 135)

Red River (1948)

red river filma

Tāpat kā Rio Bravo, arī Red River ir filma, ko tikai režisors Hovards Haks (Howard Hawks) varētu uzfilmēt. Filma galvenokārt attēlo ilgstošu un nemierīgu braucienu no Teksasas uz Abilēnu ar filmu zvaigzni Džonu Veinu. Viņš attēlo Tomasu Dansonu – liellopu audzētāju ar traģisku pagātni, kurš brauciena laikā kļūst ar vien nepieludzamāks un stingrāks. 

Draudot pārvērsties par Veco Rietumu Ahabu (zināms kā vīrs, kas nodarījis daudz ļauna), viņa adoptētais dēls Mets kļūst arvien vairāk nomākts un nepiekāpīgāks pret viņa autoritāti, līdz konfrontācija kļūst neizbēgama un traģēdija kļūst par vienīgo iespējamo iznākumu. 

Šī ir filma, kur Veina attēlotā loma izceļ ēnas zem viņa varonīgās personas, vienlaikus uzsverot arī tās maigo pusi, kas redzama Dansona attiecības ar dēlu Metu. Tas ir viens no vissarežģītākajiem tēliem, ko Veinam jebkad nācies spēlēt, konstanti balansējot starp dažādām rakstura iezīmēm.

IMDb vērtējums: 7.8/10 (28 252)

The Wild Bunch (1969)

wild bunch filma

Šī filma notiek 1913. gadā, I pasaules kara priekšvakarā. Tā ir par dzīves nogurušiem vīriem, kas visu mūžu ir centušies izdzīvot pārkāpjot likumu. Lai arī viens no viņiem, Raiens, tagad ir pieņemts darbā ar likumu, tas tikai tāpēc, ka pretējā gadījumā viņam draud ar cietumsodu. Tāpēc viņš dodas misijā – sagūstīt noziedznieku ’’baru’’. Valsts iestādes viņam nodrošina ceļa biedrus, taču Raiens viņiem neuzticas, jo viņi neizprot noziedznieku kodu.

Kāds ir šis kods? Tas noteikti nav patīkams. Ievērot kodu nozīmē stāvēt līdzi saviem biedriem neskatoties ne uz ko. Būt blakus saviem draugiem pret visu pasauli un kopā veikt noziedzību. Un, lai arī uz civilajiem iedzīvotājiem netiek šauts, labāk, lai tie pa ceļam nemaisās.  Neskatoties uz to, šajā filmā ir daudz noziedzības un banku laupīšanas, kurā tiek iesaistīti arī parastie iedzīvotāji. 

IMDb vērtējums: 7.9/10 (77 535)

Rio Bravo (1959)

rio bravo filma

Hovards Haks četrus gadus pēc filmas “Faraonu zeme” izgāšanās 1955. gadā neveidoja nevienu filmu. Viņš domāja, ka varbūt jau ir pazaudējis savas spējas. Kad viņš 1958. gadā atgriezās pie filmas “Rio Bravo”, viņš bija 62 gadus vecs un strādāja pie savas 41. filmas.  Pirmajā uzņemšanas dienā režisors bija tik nervozs, ka viņam palika slikti un viņš paslēpās aizskatuvē. Tad viņš iznāca ārā un tapa vesterna šedevrs Rio Bravo.

Skatīties Rio Bravo nozīmē skatīties, kā meistars veido savu labāko darbu. Šī filma šķiet kā viens garš kadrs – bez griezumiem, labojumiem. Perfekts vienā gabalā, jo nav nevienas ainas, kas būtu nepareiza. 

Tas ir vesternam neraksturīgi viegli skatāms materiāls un 141 filmas minūte paiet nemanāmi. Tajā iezīmējas viens no labākajiem Džona Veina attēlojumiem un pārsteidzošā kārtā īpaši dabīga šķiet viņa saikne ar Endžiju Dikinsoni ( Angie Dicksinson).

IMDb vērtējums: 8.0/10 (56 449)

The Naked Spur (1953)

naked spur filma

The naked spur bija trešā no piecām vesternu sadarbībām starp aktieri Džeimsu Stjuartu (James Stewart) un režisoru Entoniju Mannu (Anthony Mann). Šī ir filma par galvu mednieku, kurš, mēģinot saukt slepkavu pie atbildības, ir spiests pieņemt divu vēl mazāk uzticamu svešinieku palīdzību. 

Vesternu izpratnē šajā filmā ir salīdzinoši maz vardarbības – nav šaušanas uz ielām, nav bāru kautiņu, nav izlaušanos no cietuma vai pat bankas aplaupīšanas. Nav pilsētas ainu vispār – filma tika veidota un filmēta vienīgi ārtelpās, brīvā dabā Kolorādo. Ainavu skati arī ievērojami uzlabo un bagātina filmas sižetu.

IMDb vērtējums: 7.3/10 (10 161)

Meek’s Cutoff (2010)

meeks cutoff filma

Uzreiz nepieminot šīs filmas citus panākumus, jābilst, ka šī ir viena no pirmajām filmām, kas šķietami labi attēlo pārvietošanos realitāti Rietumos. Braucieni bija nogurdinoši, netīri, izslāpuši, dedzinoši un ledaini pārbaudījumi. Indiešu uzbrukumi nebūt nebija trakākais – nelaimes gadījumi un slimības gan.

Kellijas Reihardtas (Kelly Reichardt) radikāli neromantiskais stāsts par izdzīvošanu Oregonas takā rāda detaļas, koncentrējoties uz grūtajām varoņu ikdienas rutīnām, kas saistītas ar pārvietošanos pāri Oregonas augstajam tuksnesim, meklējot labāku dzīvi. Šī ir grūta eksistence pat mirkļos, kad viss šķietami iet labi. Režisore varoņu dzīves parāda kā mokoši grūtas – katrs lēmums Rietumos, kas tiek pieņemts apzinoties risku, visbiežāk izraisa paniku, kad kaut kas neiet kā plānots.

Ceļā, kas jau tā ir grūts, stāsta varoņus nemitīgi pārsteidz ar vien jauni izaicinājumi.

IMDb vērtējums: 6.6/10 (12 559)

Patīkamu skatīšanos!

Komentēt