Ko darīt Rēzeknē

no

Rēzekne atrodas pašā Latgales sirdī. Tās vēsture mūs aizved līdz senajiem laikiem. Rēzekne rakstos pirmo reiz minēta kā “Rositten” 13. gadsimtā. 

Mūsdienās Rēzekne atzīst par Latgales izglītības un kultūras centru. Paši iedzīvotāji saka, ka Rēzeknē visi ir sirsnīgi un draudzīgi un pauž, ka tajā vienmēr skan baznīcas zvani. 

Rakstā apkopojām vairākus ieteikumus, ko darīt Rēzeknē, ko apskatīt un kur gardi paēst. 

Raksta saturs:

Ko aplūkot Rēzeknē

Apkopojām dažādus vēsturiskus un aizraujošus objektus, kurus nevar neapskatīt viesojoties Rēzeknes pilsētā.

Rēzeknes pilskalns

Rēzeknes pilskalns
(Foto: www.latvia.travel)

Šodien Rēzeknes pilskalns ir viena no ievērojamākajām apmeklētāju vietām Latgalē. 

Uz šī pakalna ap 10. un 11. gadsimtu atradās seno latgaļu dzīvesvieta. Nu jau pēc diviem gadsimtiem uz šī paša pilskalna uzcēla Livonijas ordeņa pili.

Diemžēl 17. gadsimtā poļu-zviedru karā Livonijas ordeņa pils tika izpostīta. Šodien mēs varam tikai apskatīt saglabājušos pils nocietinājumu pārpalikumus. Tomēr, no šī pakalna paveras iespaidīgs skats gan uz upi, gan uz vecpilsētu. 

Pretī šim pilskalnam ir iespējams apskatīt pils maketu. 

Rēzeknes pilskalna lokācija

Piemineklis “Vienoti Latvijai”

Vienoti Latvijai piemineklis
(Foto: www.lsm.lv)

Piemineklis “Vienoti Latvijai” ir Rēzeknes simbols, kas veidots no bronzas. To arī mēdz saukt par “Latgales Māras” pieminekli. 

Šī pieminekļa kompozīciju veido figūras kā ķēžu rāvējs, tautu meita nometusies ceļos un sieviete, kas tur krustu rokās. 

Figūra ķēžu rāvējs simbolizē Latgales reģiona cīņu par neatkarību, turpat, tautu meita simbolizē kā lūgsna tur vainag bet sieviete ar krustu simbolizē domu par brīvu Latgali. 

“Vienoti Latvijai” lokācija

Radošo pakalpojumu centrs “Zeimuļs”

Radošo pakalpojumu centrs “Zeimuļs”
(Foto: rezekne.lv)

Pāšā Rēzeknes centrā atrodas Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs “Zeimuļs”. Šo centru atklāja 2012. gadā. Šīs ēkas arkhitekte ir Rasa Kalniņa, kura dizainā izmantojusi latvju rakstus.  Izrādās, ka šīs ēkas jumtu klāj lielākais zaļais jumta segums Baltijā. 

“Zeimuļš” norisinās skolēnu un jauniešu neformālās izglītības nodarbības. Centrā arī ierīkotas radošās un vides dizaina darbnīcas.

Tūristus piesaista centra unikālā arhitektūra, tāpēc “Zeimuļš” ir viena no populārākajām apskates vietām Rēzeknē. Apmeklētāji var arī uzkāpt uz viena no Zeimuļa torņiem, no kura paveras burvīgs skats uz vēsturisko Rēzeknes pilsētas daļu. 

“Zeimuļs” lokācija

Izglītojoša atpūta Rēzeknē

Šeit mēs apkopojām dažādas izglītojošas iespējas, ko izbaudīt atrodoties Rēzeknes pilsētā. 

Rēzeknes Mākslas nams

Rēzeknes Mākslas nams
(Foto: rezekne.lv)

Ēka, kurā tagad atrodas Mākslas nams būvēta eklektikas stilā 19. gadsimta beigās. Kādreiz tā piederēja tirgotājiem Vorobjoviem, pēc tam tā nonāca pilsētas īpašumā. Telpas izmantoja dažādiem nolūkomiem, kas ļoti sabojāja ēkas iekšējo iekārtojumu.

Nu jau 1995. gadā Rēzeknes Mākslas namu iegādājās Rēzeknes mākslas koledža, kas tagad ir Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskola. Pateicoties studentu un pedagogu darbam nams atguva savu orģinālo izskatu. 

Mākslas namā var apskatīt ekspozīciju no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma, kā arī aplūkot daudzās Latgales vecmeistaru gleznas. Viesus arī priecē griestu gleznojumi,  greznās podiņu krāsnis, autentiskās parketa grīdas.

Lai apmeklētu mākslas namu ir iepriekš jāpiesaka vizīte pa tālruni: +371 29637905.

Rēzeknes mākslas nama lokācija

Latgales Kultūrvēstures muzejs

Latgales Kultūrvēstures muzejs
(Foto: rezekne.lv)

Latgales Kultūrvēstures muzejs atrodas netālu no Atbrīvošanas pieminekļa “Vienoti Latvijai”.

Tieši pretī muzejam atrodas mākslinieka un bijušā muzeja locekļa Antona Kūkoja piemineklis.

Muzejā ir trīs stāvi, kuros izvietotas ekspozīcijas un dažādas izstādes.
Iespējams arī ielūkoties muzeja mājaslapā un apmeklēt virtuālo muzeju. Tur var piedalīties spēlē par podniecību un ielūkoties 500 Latgales keramikas darbos.

Iepriekš muzejs bija savinots ar Ludzas Novadpētniecības muzeju, bet no 1960. gada muzejs darbojas patstāvīgi kā Rēzeknes Novadpētniecības muzejs.  

Turklāt muzeja krājumam paplašinoties 1990.gadā Rēzeknes Novadpētniecības muzeju pārdēvē par Latgales Kultūrvēstures muzeju. 

Latgales Kultūrvēstures muzeja lokācija

Ja ir vēlme uzzināt vairāk arī par kādu citu no Latgales muzejiem, iesakām ielūkoties mūsu rakstā- Atklāj jaunu pasauli Ludzas Novadpētniecības muzejā.

Rēzeknes Zaļā sinagoga

Rēzeknes Zaļā sinagoga
(Foto: rezekne.pilseta24.lv)

1845. gadā celtā Rēzeknes Zaļā sinagoga ir vissenākā koka ēka Rēzeknē.  Tā ir arī vienīgā no citām sinagogām, kas saglabājusies līdz pat šai dienai.

Ap 2016. gadu šo ēku renovēja. Apmēklētājus pēc remonta aicināja apskatīt gan seno tekstu krātuvi, gan Pesaha svētku maizes cepšanas krāsni un daudz ko citu. 

Telpās arī apskatāma digitālā foto ekspozīcija par pilsētas ebreju vēsturi un ebreju sakrālajiem priekšmetiem. Iespējams arī noskatīties dokumentālā filmu par Rēzeknes ebrejiem- “Izdzīvošanas sindroms”

Šodien Zaļajā sinagogā notiek dažādi koncerti, semināri, pasākumi un izglītojošas aktivitātes. 

Zaļās sinagogas lokācija

Kur paēst Rēzeknē

Šeit mēs apkopojām interesantākās un dažādākās vietas Rēzeknē, kur nobaudīt gardu maltīti Latgales stilā un, kur nogaršot unikālu vietējo kafiju. 

Kafijas konceptveikals KUUP

Kafijas konceptveikals KUUP
(Foto: www.kuup.lv) 

KUUP ir moderns kafijas konceptveikals ar īpašu latgalisko atmosfēru. KUUP paši grauzdē pupiņas, tādejādi veidojot dažādādākās garšas. Kafijas koceptevikals tūristiem rāda un skaidro kafijas pupiņu grauzdēšanas un kafijas taisīšanas procesus. 

KUUP par sevi saka tā- “mēs esam mazi, bet patiesi, un no sirds gatavojam labu kafiju patiesiem cilvēkiem un mums rūp, kādu kafiju tie dzer.”

Kafijas koceptveikalā ir kafijas garšas kā Brazilejis nakts, Kolumbejis flirts, Jezupa etiopejis sapnys, kafija bez kofeīna Hola! Doloresa un Melanais ontons. Šeit arī var iegādāties vietējo mājražotāju kūkas, sendvičus un dažādas stilīgas preces. 

KUUP lokācija

Kafejnīca “Zīds”

Kafejnīca “Zīds”
(Foto: rezekne.lv)

Kafejnīca “Zīds” atrodas Latgales vēstniecībā GORS. Kafejnīcas nosaukumam ir ļoti nozīmīgs vārds. Tā ideja ir savijusies ar zīda auduma maigumu, kas simboliski atsaucas uz koncertzāles projekta putna vārdu “Zīdaste”. Kas ir arī latgaliskā zīda (latv. – zieds) plaukšana.

Kafejnīcā sastapsies ar modernu arhitektūru, plašumu un milzīgiem logiem. No kafejnīcas paveras vienreizējs skats uz Rēzekni, arī tāpēc šo vietu iecienījuši cilvēki, kas viesojās Rēzeknes pilsētā.  

Ēdienkartē iestilpst dažādas zupas, otrie ēdieni, svaigākie salāti, un izcila grila ēdieni, protams, arī plašais saldo klāsts. 

Zīds lokācija

Krogs-mākslas salons “Mōls”

Krogs-mākslas salons “Mōls”
(Foto: latgale.travel) 

Mākslas salons “Mōls” atrodas Rēzeknes pilsētas vēsturiskajā ielā. Krogs un mākslas salons iekārtots pēc Latgaliešu sētas stila. Šāds interjers apmeklētājiem ļauj sajust senatnīgumu un Rēzeknes vēsturisko stāstu. 

Krogs piedāvā tradicionālus latgaliešu ēdienus, kuri tiek pasniegti Rēzeknes podnieku izgatavotajos māla traukos un aksesuāros. Uz vietas arī iespējams iegādāties unikālus suvenirus un vietējo mākslinieku darbus. Tajos ietilpst gan dažādi veidojumi no māla, gan pinumi, dažādas latgaliešu rotas un gleznas.

Krogs arī piedāvā galdu klāšanas pakalpojumus grupām līdz pat 40 cilvēkiem.

Mōls lokācija

Rēzeknē atrodas arī Latvijas slavenākā pašmāju kebabnīca “Ausmeņa kebabs”. Par šo uzņēmumu vērts izlasīt rakstā- “Ausmeņa kebabs.” No hip-hopa līdz kebabam.

Aktīva atpūta Rēzeknē

Vietas un aktivitātes Rēzeknē, kas padarīs dienu piedzīvojumiem pilnu.  

Rēzeknes Olimpiskā centra āra baseins

Rēzeknes Olimpiskā centra āra baseins
(Foto: rezekne.lv)

Rēzeknes Olimpiskais centrs būvēts gan sportistiem, gan cilvēkiem, kas vēlas labi atpūsties. 

Tā ir vieta, kur relaksēties modernajā āra peldbaseinā. Pašā atpūtas kompleksā iespējams izklaidēties visu vecumu cilvēkiem. 

Ārā ierīkots siltā ūdens baseins, kura vidējā temperatūra ir +27°C. Šis peldbaseins ir 25 metru garš un tajā ir ierīkoti 6 celiņi. Iveidots arī speciāls bērnu baseins ar slīdkalniņu, ūdens vidējā temperatūra ir +29°C. 

Kompleksā atrodas arī džakuzi, sauna un speciālas sauļošanās terases, no kurām vērot apkārt notiekošo.

Olimpiskā centra lokācija

Rēzeknes veikborda trase “Gowake”

Rēzeknes veikborda trase “Gowake”
(Foto: rezekne.lv)

Rēzeknes veikborda trase ir ideāla vieta aktīvās atpūtas mīļiem. “Gowake” atrodas skaistā Kovšu ezera krastā un trasi izbauda gan Rēzeknes iedzīvotāji, gan tūristi no visas Latvijas.

Veikborda trases garums sasniedz 200 metru garumu, trases braucamā daļa ir 160 metri.
Apmeklētājiem iespējams arī izīrēt SUP dēļus un ūdens bumbas. 

Padomāts ir arī par cilvēkiem, kas nevēlas baudīt šīs aktivitāes un vienkārši gozēties saulē. Pie ezera krasta ierīkota pludmales zona. Mazākajiem apmeklētājiem arī iespējams pavadīt laiku, turpat, uzstādītājā rotaļu laukumā. 

Apkārt ezeram ierīkota burvīga pastaigu taka. Tūristi iecienījuši laivu māju, kur arī atrodas kafejnīca un kempinga zona.

Gowake lokācija

“Lasertag Latgale” Rēzeknes arēnā

“Lasertag Latgale”
(Foto: www.lasertaglatgale.lv)

Lāzertags ir viens no populārākajiem aktīvās atpūtas veidiem Latvijā. Rēzeknes arēnā izveidota nomaļā vietā, kur jebkurš apmeklētājs var kārtīgi iejusties spēlē.

Lāzertags pats par sevi ir komandas darbs un taktisko domāšanu. Šīs spēles pakalpojums pieejams ne tikai Rēzeknes arenā, bet arī Litenē.

Lāzertag spēlē var piedalīties līdz pat 24 personas.
Cenas ir ļoti draudzīgas:

  • pirmā stunda izmaksā 7,00 eiro/pers.
  • katra nākamā stunda izmaksā 5,00 eiro/pers.

Pats “Lasertag Latgale” raksta, ka apmeklētājiem nav obligāti jābūt kaujas simulācijas spēļu fanam, jo lāzertagu var spēlēt ikviena persona. Tāpēc tiek acināti visi piedzīvojumu meklētāji.

Lasertag Latgale lokācija

Ja vēlies turpināt izpētīt citas Latgales pilsētas, noteikti aplūko mūsu rakstus: Ko darīt Balvos, Ko darīt Ludzā un Ko darīt Daugavpilī. 
Papildus informāciju par Latgales reģionu un Latgales pilsētām var smelties no raksta Ko darīt Latgalē.

Komentēt