Ko darīt Cēsīs

no

Cēsis ir burvīgs ceļojuma galamērķis, kas ir īpaši iecienīts rudenī. Skaistās ainavas un krāsaino lapu piebārstītie pilsētas parki ir izcila vieta mierpilnām pastaigām. T

aču šajā pilsētā ir daudz atpūtas un izklaides vietas visa gada garumā – burvīgas dabas takas, vēsturiskie pieminekļi, kā arī vairāki ezeri, kur vasarā izpeldēties.

Raksta saturs:

Šajā rakstā esam apkopojuši vietas, kas noteikti ir jāapmeklē Cēsīs.

Aktīvā atpūta

aktiva atputa cesis

Vietas un aktivitātes Cēsīs, kas padarīs dienu par piedzīvojumiem pilnu notikumu ģimenes vai draugu lokā.

Piedzīvojumu parks ‘’Supervāvere’’ koku galotnēs

Supervāveres trošu ceļs koku galotnēs atrodas Ozolkalnā. Tā ir vieta, kur izmēģināt savas spējas 3 līmeņu šķēršļu trasēs. Tā ir brīnumskaista vieta, jo atrodas Gaujas ielejas kokos ar skatu uz Gaujas senleju. Pēc aktivitāšu pilnas dienas te iespējams arī ieturēt pikniku brīvā dabā.

Piedzīvojumu trase izceļas ar īpaši garu nobraucienu pa trosi, kas sasniedz 250 metrus. Parks tiek atvērts marta beigās un darbojas līdz oktobra beigām. 

Ziemā šeit darbojas slēpošanas kalns ar garāko nobraucienu Latvijā. Tur pat netālu ir arī Žagarkalns, kur baudīt slēpošanu un snovošanu skaistās ziemas dienās. 

Supervāveres parka lokācija

Aktīvās atpūtas centrs Karjers

karjers aktivas atputas centrs

Karjeru mēdz aprakstīt kā ceļojumu uz kādu eksotisku un īpašu vietu, kur dolomīta ieskautajos krastos un iespējams baudīt ūdenspriekus. Pateicoties dolomītam, ūdens ir ļoti dzidrs. Tas arī ļauj baudīt tādus ūdens priekus kā, piemēram, snorkelēšanu, ja vien ir pašam savs ekipējums. Šeit iespējams arī izīrēt SUP dēļus un braukt ar veikbordu.

Ātruma cienītājiem noteikti patiks arī nobrauciens pa slidkalniņu Slip&Slide. Uz stāvas nogāzes pa plēvi ir jāguļās uz dēļa, uz vēdera un ar galvu pa priekšu pilnā ātrumā jābrauc lejā. Nošļūcot pa kalnu, metrus 20 izdodas arī aizslīdēt pa ūdens virsmu. Šī ir aktivitāte, kas noteikti patiks gan maziem, gan lieliem! 

Arī par izsalkumu Karjerā nav jāuztraucas, jo kafejnīca “Brīvdaba” piedāvā palutināt viesu vēderus ar gardām uzkodām un našķiem. 

Karjera lokācija

Laivu braucieni pa Gauju

laivu brauciens pa gauju cesis

Vasaras laikā izbrauciens ar laivu ir viena no foršākajām aktivitātēm, kas ļauj izvēdināt galvu un labi pavadīt laiku dabā ar savējiem. Tā kā Cēsu pusē ir Gauja, tad viena no visbiežāk izmantotajām Gaujas aktivitātēm ir laivu braucieni.

Gan laivu, gan maršrutu ir daudz – katrs atradīs sev piemērotāko izbraucienu. Tas var būt 2 stundu izbrauciens pa upi vai arī 2 dienu garais laivošanas piedzīvojums ar nakšņošanu. Atkarībā no izvēlētā maršruta var lieliski redzēt klinšu atsegumus, piemēram, Ērgļu klintis. 

Peldvietas Cēsīs

peldvieta cesis atputai

Cēsu apvidū ir vairākas peldvietas, ko vasarā apmeklēt.

Izcila peldvieta ir jau iepriekš minētais Karjers, kas iecienīts ūdens dzidruma dēļ. Arī Gaujas upē drīkst peldēties.

Ninieris ir visvairāk apmeklētais ezers. Te ir skaisti gan vasarā, gan arī ziemā – kad ezers sasalis, uz tā iespējams slidot. Vēl viena lieliska peldvieta ir Driškins. Jāpiebilst, ka līdz tam ir jāizbrauc pa visai sliktu ceļu, taču tas ir tā vērts. Ezers ir ļoti sekls, kas sniedz iespēju labi izretoties un garantē, ka ūdens vienmēr būs silts kā piens.

Raiskuma ezers ir īpaši piemērots gadījumos, ja gribas pie ūdens palikt pa nakti. Tas iespējams Ezerkalnos pie Raiskuma ezera – brīvdienu mājā. Saimnieki piešķir īstas paradīzes nostūrīša sajūtu. Tiek iedota laiva, ugunskura vieta, kā arī norīkota privātā pludmale un laipa.

Pārgājienu maršruti pa dabas takām

pargajienu marsruti pa dabas takam

Tā kā Cēsis atrodas Gaujas nacionālajā parkā, iet pārgājienos iespējams uz jebkuru pusi – kur vien acis rāda. Katrs maršruts ir īpašs ar skaistiem dabas skatiem un pa ceļam redzamajiem dabas objektiem. 

Piemēram, Cīrulīšu dabas takas sniedz iespēju lieliskā pastaigā izzināt skaistās Gaujas ielejas attīstību no ledus laikmeta līdz mūsdienām. 

Vēl viens skaists apskates objekts pastaigas rezutātā ir Ainavu krauja. Tas ir viens no augstākajiem iežu atsegumiem Latvijā. Turklāt no kraujas paveras viena no skaistākajām Latvijas ainavām – dziļā Amatas senleja. 

Kā viens no labākajiem maršrutiem, ko iesakām mēs, ir Līču-Laņģu klintis. Pastaigas laikā sanāks iet cauri māla karjeram, kas sarkanās zemes krāsas dēļ radīs interesantu atmosfēru. 

Kultūra un māksla

kultura cesis

Šeit esam apkopojuši vietas, kur baudīt Cēsu kultūru – vēsturiskus apskates objektus, mūziku un izrādes, parkus un dārzus.

Cēsu viduslaiku pils

Cēsīs ir vislabāk saglabājusies viduslaiku pils visā Latvijā, kuras pirmsākumi meklējami jau pirms aptuveni 800 gadiem. Šodien pili iespējams apskatīt arī pašiem – saņemot laternas lukturīti un izstaigājot dažādus pils nostūrus. Īpaši interesanti tas ir ar gida klātbūtni, kas pastāsta dažādus interesantus faktus.

Vasarā nedēļas nogalēs pils dārzā ikvienam tiek sniegta iespēja kopā ar pils iedzīvotājiem izmēģināt dažādas viduslaiku spēles un rotaļas, apgūt senas amatu prasmes un kopā ar pils dārznieku izpētīt viduslaiku dārzā augošos dārzeņus, augļus un garšvielas.

Cēsu pils lokācija

Cēsu Sv. Jāņa evaņģēliski luteriskā baznīca

jana evangeliski luteriska baznica cesis

Svētā Jāņa baznīca ir otrs (līdztekus viduslaiku pilij) ievērojamākais arhitektoniskais objekts Cēsīs un viens no vecākajiem viduslaiku arhitektūras pieminekļiem visā Latvijā. 

Piektdienās un sestdienās uz baznīcas sienām vakaros norit aizraujoši gaismas šovi. Tas patīkami pārsteidz un iepriecina gan vietējos, gan arī tūristus. 

Apmeklējot baznīcu, atceries paņemt līdzi viedtālruni, jo Cēsu Svētā Jāņa baznīcas vēsturi tagad iespējams izzināt ar jaunas mobilās lietotnes palīdzību. Tajā apkopoti vairāki desmiti audiostāstu par ievērojamākajiem apskates objektiem Cēsu senākajā dievnamā. 

Gan no baznīcas, gan no Cēsu jaunās pils iespējams vērot skaistu Cēsu pilsētas un dabas panorāmu. Jaunajā pilī ir arī krāšņa interaktīvā izstāde par vēsturi.

Svētā Jāņa baznīcas lokācija

Vidzemes koncertzāle Cēsis

vidzemes koncertzale cesis

Koncertzālē “Cēsis” norit aktīva kultūras dzīve ik dienas. Tajā tiek rīkoti augsti profesionālu mākslinieku koncerti, dramatisko teātru izrādes, mākslas izstādes, kino seansi. Ēkas infrastruktūra ir lieliski piemērota konferenču, semināru un saviesīgu pasākumu organizēšanai.

Šī ir vieta, kur apmeklēt kultūras pasākumus smalkos vakaros vai doties uz omulīgu kino zāle mierīgā randiņā.

Koncertzāles lokācija

Cēsu brīnumskaistie parki

cesu pils parki

Cēsis ir viens no iecienītākajiem galamērķiem tieši dabas dēļ. Parki ir viens no iemesliem atbraukt un pastaigāties pa Cēsu vecpilsētiņu. 

Maija parks veidots 19 gs., kad parku arhitektūrā modē nāca romantiskas pilsdrupas. Šodien Maija parks ir īpaši jauka vieta ne vien pastaigu, bet arī tajā mītošo melno gulbju dēļ. 2005. gadā Cēsis kļuva par pirmo Latvijas pilsētu, kur savu mājvietu atradis melno gulbju pāris no Lisabonas.

Tāpat Maija parkā plaša teritorija ir atvēlēta bērnu zonai. Te atrodas dažādiem bērnu vecumiem piemērotas atrakcijas, brīvdabas tenisa galdi, velo parks un skeitparks.

Protams, nevar aizmirst arī Pils parku. Ja Maija parkā ir melnie gulbji, tad pils parku ir iemīļojuši    baltie gulbji. Pils parkā ir metāla lapenīte, kur, tajā nostājoties pašā vidū, izveidojas ļoti interesanta akustika – viss atbalsojas. Īpaši forši ir draugu lokā tur padziedāt, sitot plaukstas līdzi ritmā.

Priekuļu saules parks

priekulu saules parks

Saules parks atrodas pašā Priekuļu centrā un tas kļuvis ne tikai par iemīļotu pastaigu vietu Priekuļu iedzīvotājiem, bet arī par populāru apskates objektu tūristiem.

Parkā atrodas Latvijas dižākais dalības jeb analemmatiskais Saules pulkstenis un Veselības taka. Pa to ejot, iespējams  iepazīt Latvijas ārstniecības augus, izmasēt kāju pēdas un vienlaikus smelties zemes enerģiju.

Saules parka lokācija

Ungurmuiža

ungurmuiza cesis

Jauka vieta, ko apmeklēt kultūras baudīšanai, ir Ungurmuiža. Tās īpašo noskaņu izjūt ikviens – mākslas baudītāji, vēstures pētnieki un dabas mīļotāji. Šeit ir vieta romantiskām pastaigām, svinībām, atpūtai ar ģimeni, kur senie ozoli un liepas stāsta par dabas un cilvēka attiecībām gadsimtu garumā.

Turpat blakus ir arī Ungura ezers, kas sniedz iespēju kultūru apvienot ar nesteidzīgu peldi karstā vasaras dienā. 

Ungurmuižas lokācija

Mākslas festivāls un pilsētas svētki

makslas festivals cesis

Katru gadu Cēsīs notiek pilsētas svētki, kas rit 3 dienu garumā. Šo dienu laikā pilsētā mīt īsts prieks, notiek bezmaksas mūzikas festivāls un dažādas aktivitātes gan lieliem, gan maziem. 

Katru vasaru Pils parkā norisinās sarunu festivāls LAMPA. Tā laikā no dažādām Latvijas pilsētām sabrauc gan runātāji, gan klausītāji. Tiek veidotas diskusijas un lekcijas par visdažādākajām tēmām. 

Tāpat katru vasaru vesela mēneša garumā tiek rīkots Cēsu mākslas festivāls. Ikvienam ir iespēja baudīt mākslu, skatīties kino un teātra izrādes, kā arī piedzīvot vērienīgu vizuālās mākslas programmu. Pārējā gada laikā mākslas izstādes apskatāmas Pasaules latviešu mākslas centrā, Cēsu izstāžu namā, Vidzemes koncertzāles mākslas galerijā. Interesanta ir arī savvaļas mākslas izstāde, kas ir mežā, pastaigu takas sākumā pie Sarkanajām klintīm.

Interesants veids, kā iepazīt pilsētu, ir ar interaktīvo spēli Iepazīsti Cēsis. Spēle sākas un beidzas Smilšu laukumā. Maršruta garums ir aptuveni 6 km un to var veikt aptuveni 2 – 2,5 stundās. Spēle sastāv no  32 uzdevumiem, kurus var izpildīt izpētot apkārtni.

Restorāni un kafejnīcas gardēžiem

Neviena ekskursija nav iedomājam bez garšīga ēdiena un jaunu vietu atklāšanas jaunā pilsētā. Cēsīs ir vairākas izcilas vietiņas, kur gan labi paēst, gan atklāt ko jaunu.

Kafejnīca Bekko Itālijas garšas cienītājiem

Kafejnica Bekko Cesis

Šajā itāļu kafetērijā jeb trattoria iespējams nobaudīt itāļu ēdienus kā arī kafiju ar kūkām vai kruasāniem. Iespējams iegādāties no Itālijas vestas salami, dažāda veida nogatavinātu gaļu un sierus.

Šeit ir izcils ravioli – piemēram, zelta rudenī iesakām nogaršot tieši gardo ravioli ar meža gailenēm. Lieliska maltīte pēc garas un pastaigu pilnas dienas Cēsīs!

Bekko lokācija

Alus darītava Trimpus

alus daritava cesis trimpus

Alus darītava un bārs Cēsu vecpilsētā Trimpus atrodas pie pašas baznīcas. Piedāvājumā ir dažādas gardas degustācijas, ekskursijas un labi pavadīts laiks bārā – baudot uz vietas brūvētu alu, kokteiļus un pašu gatavotas limonādes.

Šeit pieejami arī interesanti bezakoholiskie brūvējumi – piemēram, skuju kola un vērmeļu toniks.

Trimpus lokācija

Burgeru restorāns Zaļa zāle

zala zale cesis

Šis burgeru restorāns darbojas tikai vasarā, jo maltītes baudīšana norit ārā, lapenītē. Šeit pieejami, iespējams, gardākie burgeri ar frī kartupeļiem.

Zaļa zāle lokācija

H.E. Vanadziņš Ziemeļu restorāns

vanadzins ziemelu restorans

H.E. Vanadziņš Ziemeļu restorāns atrodas Cēsu vecpilsētas sirdī, ne vairāk kā 600 metru attālumā no skulptūras Senās Cēsis. Restorānā iespējams nobaudīt ziemeļu virtuvi, pasniedzot šefpavāra Edgara Rubeņa izsmalcinātos ēdienus ar Latvisku garšu.

Šī ir izcila vieta tiem, kas vēlas ko izsmalcinātāku. Restorānā ir skaistas telpas un burvīga vasaras terase slēgtā pagalmā.

Restorāna lokācija

Restorāns Kest

Restorans Kest cesis

Restorāns Kest būs lieliska vieta, kur baudīt maltīti īstiem restorāna cienītājiem. Paši sevi viņi apraksta kā gastronomisku ceļojumu, kas ved gan caur zināmām teritorijām, gan vēl samērā neatklātām. Ēdienkarte apvieno izsmalcinātas garšas, ko lieliski pasniedz pats šefpavārs.

Maltīte Kest retorānā ir kā patīkams piedzīvojums, kura laikā labpatikā piepaceļas uzacis, neatkarīgi no tā vai tiek baudīts, kas klasisks vai arī kas pilnīgi jauns.

Kest lokācija

Restorāns Jāņoga

Restorans janoga

Mazliet gaiša un mūsdienīga interjera pieskāriens ar plašu Latvijas vietējo saimniecības velti meklējams restorānā Jāņoga. Piedāvājam jums nobaudīt garšīgus ēdienus, gatavotus no vietējo zemnieku labumiem, nepiespiestā atmosfērā.

Ēdienkarte ir bagāta netikai ar gaļas un zivju ēdieniem, bet arī ar plašu veģetāro ēdienu klāstu. Šeit smalka restorāna atmosfēra draudzīgi mijas kopā ar omulīgu pusdienu vietiņu.

Jāņoga lokācija

Tayo Sushi

Tayo Sushi restorans cesis

Par labāko suši restorānu vietējie atzīst Tayo Sushi. Tā ir maza vieta, kas paslēpusies pagalmā. Lai arī uz vietas tur pusdienot neizdosies, jo nav pietiekami daudz vietas, šis ir lielisks variants, kad nepieciešams paņemt ēdienu līdzņemšanā.

Siltajā laikā tas ir īpaši aktuāli, kad gribās baudīt līdzi paņemto maltīti kādā parkā uz saulaina soliņa vai piknika segas uz zāles.

Tayo Sushi lokācija

Kafejnīca Priede

Kafejnica Priede

Viens no Latvijas simboliem ir PRIEDE. Jūras krastā sagaida atbraucējus, veldzē karstajās vasaras dienās, zaļa un stipra ziemas vējos un tik īsta augusta zvaigžņotajās naktīs.

Kafejnīcas saimnieki ir paņēmuši labāko no Priedes: viesmīlīgu sagaidīšanu, īstu, saprotamu ēdienu, un tie nebaidās apgalvot – garšīgāko kafiju pilsētā. Ēdieni ir garšīgi un atmosfēra jauka. Amizants fakts – šeit tualetē dzied putni. 🙂

Priedes lokācija

Melnais Gulbis

Melnais Gulbis cesis

Kafijas veikals Melnais Gulbis piedāvā dažādas kafijas veidus, dzērienus un pašu gatavotus našķus. Šis veikaliņš atrodas tieši Cēsu vecpilsētas sirdī blakus Svētā Jāņa baznīcai, kas ir ļoti pievilcīga vieta tūristiem. Ienākot iekšā, ar sirsnīgu smaidu sagaidīs kafijas veikaliņa īpašnieks, kurš pats arī pagatavo dzērienus.

Šīs vietas mājīgā atmosfēra un patīkamā apkalpošana ļauj klientiem atpūsties pēc smagas darba dienas ar gardu dzērienu rokā.

Melnais Gulbis lokācija

Mākslas telpa MALA

makslas telpa mala

Mākslas telpa MALA ir mājīga un radoša kafejnīca un pasākumu vieta, kas atrodas vēsturiskā vietā vecā alus brūža teritorijā.

MALĀ iespējams nobaudīt vienkāršu, veģetāru ēdienu, kura gatavošanā izmantoti bioloģiski produkti no vietējiem zemniekiem, kā arī pieejama liela vietējo alu izvēle. Šeit bieži notiek dažaādi pasākumi un koncertiņi.

MALAS lokācija

Maizes ceptuve Cēsu Maize

Maizes ceptuve Cesu Maize

Cēsīs atrodas arī neliela mazies ceptuve Cēsu Maize. Tur ir ļoti garšīgas maizes, kas noteikti ir jānogaršo. Jāpiebilst, ka viņi uzcep tikai dienas devu un kad izpārdod, tad durvis ir ciet.

Tāpēc uz šo vietu ir jāiet jau no paša rīta! Īpaši gardas ir maizes ar riekstiem, kā arī ar žāvētiem augļiem.

Cēsu Maizes lokācija

Līgatnes vīna darītava

Ligatnes vina daritava

Un kad Cēsis ir izstaigātas un piedzīvotas, p aceļam uz Rīgu ir Līgatnes vīna darītava. Šeit norit  vīna degustācijas sveču gaismā, elpu aizraujošā smilšakmens alā.

Te var iebraukt arī ar visu ģimeni, jo mazajiem bērniem tiek dotas suliņas. 

Vīna darītavas lokācija

Ungurmuižas restorāns

ungurmuizas restorans cesis

Ja tiek apmeklēta Ungurmuiža, tad pēc tās apskates un, iespējams, arī peldes ezerā, gardi paēst var Ungurmuižas restorānā. Šī vietiņa patiks tiem, kas novērtē gardu maltīti no vietējiem sezonas produktiem un gadsimtiem senas receptes. Maltīti var baudīt gan iekštelpās, gan arī ārā.

Ungurmuižas restorāna lokācija

Papildus informāciju par Cēsu izklaides un atpūtas iespējām var meklēt pilsētas mājaslapā Cēsis – senatne mūsdienās.

Ja vēlies turpināt izpētīt skaistākās vietas Latvijā, noteikti aplūko mūsu ieteikumus citām brīnišķīgajām Latvijas pilsētām – Ko darīt Kuldīgā un Ko darīt Siguldā.

Komentēt