Ko darīt Balvos

no

Balvi ir burvīga Latgales pilsēta ezeru krastos. Tās nosaukums ir pārsteidzošs un noslēpumiem pilns. 

Balvu nosaukums saistās ar atdzimstošo auglības, mākoņu, lietus un pērkona dievību Baalu. Tā pat “Balva (bolva)” franču valodā nozīmē “skaista vieta”. Valodnieki arī skaidro, ka sakne Bal tiek lietota par vietām, kur raksturīgs mitrums un ūdens bagātība.

Balvus ir iemīļojuši tūristi no visas Latvijas. Īpaši tie, kas ir iecienījuši skaistas muižas, unikālus mākslas objektus, pasakainus dārzus un parkus. 

Šajā rakstā iepazīsies ar burvīgo Balvu pilsētu. Rakstā arī apkopojām vairākus ieteikumus, ko darīt Balvos, ko apskatīt un kur paēst. 

Raksta saturs:

Ko aplūkot Balvos

Apkopojām ievērojumus tūrisma objektus, kurus nevar neapskatīt apmeklējot skaisto Balvu pilsētu. 

Atpūtas parks “Lāča dārzs”

"Lāča dārzs" Balvos
(Foto: latgale.travel)

Lāča dārzs ir kādreizējais muižas augļu dārzs, ko ieskauj lazdu aleja. Dārza vidū atrodas dīķis ar saliņu.

Uz saliņu dīķa vidū ved neliels tilts. Jaunlaulātie ir iecienījuši šo vietu un bieži šeit ierodas kāzu dienā, lai apmeklētu mīlestības saliņu. Uz tilta margām jaunlaulātie pieslēdz savu atslēdziņu.

Parkā var arī apskatīt pašu muižu, kura celta 18. gs. beigās. Tā vairākkārt ir atjaunota, jo tā pielāgota skolas vajadzībām. Šodien muižā atrodas Balvu Profesionālā un vispārējā vidusskola.

Nosaukumu „Lāča dārzs” parks ir mantojis no dārza īpašnieka pulkveža Kārļa Lāča.

Šobrīd parka teritorijā atrodas savdabīgs akmeņu dārzs ar 23 kompozīcijām, kas tika izveidots 20.gs. 90. gados. Šīs kompozīcijas sastāv no 49 akmeņiem. Dārzā ir redzami gandrīz visi Latvijā sastopamie laukakmeņu veidi. 

Bērniem “Lāču dārzā” atrodas pašiem sava rotaļu pilsētiņa.

Atjaunoto Lāča dārzu atklāja 2020.gada 2.oktobrī. Parka teritorijā organizē vērienīgus pasākumus gan ziemā, gan vasarā. 

“Lāča dārzs” lokācija

Retro moto klubs “Rūsa vējā”

Retro motocikli no retro moto kluba “Rūsa vējā”
(Foto: Valters Kaņepe)

Balvu novada Tilžā atrodas “Rūsa vējā” retro motociklu klubs. Šo plašo motoparku ir izveidojis Kaspars Romanovs ar saviem domubiedriem.  

“Rūsa vējā” apmeklētājiem piedāvā izklaides un komandu spēles moto tēmā. Tā pat piedāvā dažādākos atribūtus neaizmirstamai fotosesijai. 

Pati retro moto kolekcija ir  izvietota senatnīgā ābeļdārzā.  Tajā atrodas vairāk kā 100 dažāda vecuma motociklu. Lielākā daļa no tiem ir darba kārtībā.

Ar senajiem spēkratiem tiek izvizinātai jebkāda vecuma apmeklētāji. Moto klubs saka, ka daudziem no dalībniekiem tas atgriež bērnības atmiņas. 

Retro moto kluba “Rūsa vējā” lokācija

Vides objekts “Gaiss”

Balvu vides objekts "Gaiss"
(Foto: Facbook.com/latgale.travel)

Vides objekts “Gaiss” ir lielākais vēja zvanu ansamblis pasaulē. Tas atrodas Balvu pilsētas parkā. Šī vēju zvanu koka objekta autors ir arhitekts Didzis Jaunzems.

Pasaulē ir sastopami vēja zvanu objekti ar garākām un diametrā resnākām stabulēm. Bet nekur pasaulē nav sastopams vienkopus tik daudz vēja stabuļu kā Balvos. 

Vēja zvanu koks sastāv no 324 vēja stabulēm. Uz šīm stabilēm attēloti visi Latgales novadu ģerboņi. Objekta stabules ieskandina 48 vēja zvani.

Balvas iedzīvotāji šo objektu nosaukuši par Stabuļu koku. Šis objekts priecē ikkatru, jo tas arī atrodas ļoti estētiskā vietā, tieši Balvu ezera krastā.  

„Gaiss” ir viens no 5 dabas vides objektiem, kas tapis Ziemeļlatgalē.

Baltinavas novadā atrodas vides objekts „Zeme”. Rugāju novadā atrodas vides instalācija „Loba doba”, kurā tiek attēlota visu četru dabas stihiju simbioze. Viļakā ir uzstādīts dabas objekts „Ūdens” un Kārsavas novadā dabas parkā “Numernes valnis” atrodas objekts „Uguns”.

“Gaiss” lokācija

Izglītojoša atpūta Balvos

Šeit mēs apkopojām dažādas intresantas un izglītojošas iespējas, ko izbaudīt atrodoties Balvu novadā.

Ērika Kanaviņa Seno amatu darbnīca

Ērika Kanaviņa Seno amatu darbnīcas māja
(Foto: balvi.pilseta24.lv)

Seno amatu darbnīcas saimnieks ir kokamatnieks Ēriks Kanaviņš. Viņš izgatavojis latgaliešu sētas maketu Balvu Novada muzejam un restaurējis vairākus krustus Balvos. 

2007. gadā mākslinieks izkala un Lāča dārzā izvietoja četras lāču skulptūras, kuras diemžēl 2021.gada novembrī sadega. Šīs skulptūras bija viņa pirmie darbi koktēlniecībā.

Apmeklētāji “Seno amatu darbnīcā” var izmēģināt savas prasmes virpojot uz vecās virpas. Vēl iespējams zāģēt, šūt, kalt un izliet laimītes. Tā pat apmeklētāji var pamēģināt uz seno laiku “bada pannas” cept vafeles.

Darbnīcā viesiem skatāma arī seno lietu kolekcija.

Vasaras sezonā Ē. Kanaviņš balveniešiem un viesiem no visas Latvijas piedāvā aizraujošu piedzīvojumu uz ūdens. Tā ir vizināšanās ar plostu “Vilnītis” pa Balvu burvīgo ezeru.

“Seno amatu darbnīca” lokācija

Balvu novada muzejs

Balvu novada muzejs
(Foto: latvija.travel)

Muzejs piedāvā savu mūsdienīgo piesitienu atpoguļojot dažādās Ziemeļlatgales vērtības.

Piecās ekspozīciju zālēs attēlo tradicionālo mūziku, folkloru, paražas, psalmus, Maija dziedājumus un balveniešu prasmes.

Muzeja interjers ir unikāls ar to, ka dažādie interjera elementi, tai skaitā eskponāti, tiek kombinēti ar modernajām māklinieciskās izteiksmes tehnoloģijām. Autentiskie priekšmeti savienoti ar video projekcijām un skārienjūtīgajiem ekrāniem. 

Balvu novada muzejā arī apgūstamas dažādas muzejpedagoģiskās programmas. 

Balvu novada muzeja lokācija

Abrenes istabas

Abrenes istabas Balvu novadā
(Foto: DELFI)

“Abrenes istabas” atrodas Balvu novadā, Viļakā. Šī istaba ir uzstādīta ēkā ar interesantāko un daudzveidīgāko vēsturi Viļakā. 

Vairākās istabās ir izvietotas ekspozīcijas, kas atspoguļo laika periodu no 1920 līdz 1960. gadam. 

Pirmsākumos šī ēka ir atradusies uz senā Marienhauzenas tirgus laukuma. Vēlāk tajā atradušies dzīvokļi, biroji un dažādi veikali. Pec tam 2.pasaules kara laikā ēkā atradies latviešu pašaizsardzības štābs, gestapo un arī čeka.

Darba laiks – pēc iepriekšēja pieteikuma.

“Abrenes istabas” lokācija

Kur paēst Balvos

Šeit mēs apkopojām iemīļotākās vietas Balvos, kur notiesāt kārtīgu mājas ēdienu un izbaudīt kvalitatīvu kafiju.

Kafejnīca “Lāča Ķepās”

Kafejnīca “Lāča Ķepās”
(Foto: latgale.travel)

Šī mājīgā kafejnīca atrodas pie slavenā Lāča dārza. Tā ir ierīkota viecnīcā “Balvi”.

Šeit var nobaudīt īstu mājas ēdienu un kafejnīca piedāvā plašu dažādu ēdienu klāstu. Apmeklētāji iemīlējuši tortiljas ar fetas sieru un klasiskās karbonādes ar kartupeļiem.

“Lāču Ķepās” ir kafejnīca priekš ģimenēm, jo ierīkota plaša bērnu rotaļu istaba. Tā pat šī ir lieliska vieta, kur draugu kompānijā atzīmēt jubilejas vai vienkārši patīkamu satikšanos.

Darba dienās tiek piedāvātas biznesa pusdienas no plkst. 12:00-15:00.

Kafejnīcas “Lāča Ķepās” lokācija

“Kureti Café”

“Kureti Café”
(Foto: latgale.travel)

“Kureti Café” ir aktīvā dzīvesveida centrs Balvos. “Kureti Café” sauklis ir “Nāc ciemos un ražosim prieku kopā!”.

Kureti Café piedāvā fast-food tipa ēdienus. Ēdienkartē ir visdažādākie saldējumi, kokteiļi, garda kadija un pat popkorns.

Kafjnīca piedāva mūsdienīgas, plašas un gaišas telpas gan ģimenes un draugu pasākumiem, gan lietišķiem darba notikumiem.  

“Kureti Café” arī piedāvā piepūšamo atrakciju nomu, sporta un aktīvās atpūtas pasākumu rīkošanu dažādām mērķauditorijām.

Šī vieta nav paradzētā cilvēkiem, ka vēlās kārtīgi papusdienot. Šī ir moderna vieta, kur atpūsties un iekost kamēr izlaidējies kopā ar saviem kolēģiem vai ģimeni. Vai lieliska vieta, kur ieskriet, lai nobaudīt ļoti gardu kafiju. 

“Kureti Café” lokācija

Kafejnīca “Velves”

Kafejnīca “Velves”
(Foto: facebook.com/Velves)

Atpūtas vieta “Velves” ir mājīga kafejnīca visai ģimenei.

Šī kafejnīca izceļas ar savu unikālo atmosfēru. Apmeklētājus fascinē kafejnīcas interjers un romantiskā gaisotne.

Kafejnīca arī zināma muzikālo vakaru dēļ. Šeit apmeklētāji bauda mūziku jebkurai gaumei.

Telpās ir iespējams rīkot svinības un pasākumus. 

Kafejnīcas “Velves” lokācija

Aktīva atpūta Balvos

Šeit apkopojām aktīvas atpūtas iespējas visai ģiemenei, kuras iespējams izbaudīt Balvos.

Veikparks “Wake up Balvi”

Veikparks "Wake up Balvi"
(Foto: latgale.travel)

Balvu garajā ezerā ir izveidots 200 metru garš veikparks. Veikpars sastāv no divām konstrukcijām, tiem saucamajiem, kikeriem. 

Veikparkā var nomāt sev nepieciešamo inventāru. Pieejami arī SUP dēļi, laivas un katamarāni.

Šajā ūdens parkā izstrādāta jumta terase, kur baudīt lēzenos Balvu vakarus.Tur pat ārā ir uzstādīts kubuls, ja ir vēlme pēc aktīvas atpūtas atslābināt muskuļus.  

Kopš 2020. gada “Wake up Balvi” piedāvā vienreizēju iespēju baudīt dažādas izklaides uz peldošā atrakciju parka. Šis jaunas ūdens parks ir aptuveni 1000 kvadrātmetru platībā, kas ļauj jebkura vecuma dalībniekiem izpausties triku variēšanā.  

Veikparks “Wake up Balvi” lokācija

Viesu nams “Paradīzes”

Viesu nams “Paradīzes”
(Foto: latgale.travel)

Viesu nams “Paradīzes” piedāvā plašāko aktīvās atpūtas piedāvājumu Ziemeļlatgalē visai ģimenei. 

Īpaši izceļās aktīvā atpūtu pie dabas.

Viesu nama teritorijā ir sporta un atpūtas laukumi, burvīgas peldvietas, pirts, un īpašas vietas makšņerniekiem. Pēc veiksmīgas makšķerēšanas, viesu nams piedāvā nobaudīt žāvētas zivis un zivju zupu no paša gādāta ķēriena.  

Uz “Paradīzes” ūdeņiem iespējams izbaudīt SUP dēļus, katamarānus un ūdens balonu pilsētiņu. Ātrākām izjūtām var noīrēt kvadraciklus, kuri paradzēti visiem laikapstākļiem.

Ja plānotas kādas svinības, viesu namā ir plaša un ļoti mājīga svinību telpa. 

Viesu namā iespējams nakšņot īdz pat 35 personām.  

Viesu nams “Paradīzes” lokācija

Atpūtas un izklaides vieta ģimenēm “Silenieku skola”

Atpūtas un izklaides vieta ģimenēm “Silenieku skola”
(Foto: turisms.balvi.lv)

“Silenieku skola” ir viens no plašākajiem atpūtas piedāvājumiem visai ģimenei Ziemeļlatgalē.

Šajā izklaides vietā iespējams izbaudīt sajūtu taku, foto orientēšanos, nakts orientēšanās trasi, un dažādos rotaļu, sporta laukumus. 

“Silenieku skola” iespējams noorganizēt radošās darbnīcas un netradicionālas sporta spēles. 

Šī būs lieliska vieta ģimenes pasākumiem un nometnēm.

“Sileinieku skola” lokācija

Ceram, ka mūsu ieteikumi ko darīt Balvos, būs tevi sagatavojuši nākamajam ceļojumam uz skaisto Balvu pilsētu.

Tomēr ja pēc Balvu apmeklējuma nolem atgriezties Latgalē, izlasi mūsu rakstus ko darīt Ludzā un ko darīt Daugavpilī.

Komentēt