Kāzu jubilejas – nosaukumi un to skaidrojumi

no

Kāzu jubilejas ir īpaši svētki ne tikai pašam pārim, bet arī viņu radiniekiem un draugiem. Kāzu diena ir īpašs notikums, ko katru gadu gribās nosvinēt. Kāzu gadadienas ir lielisks iemesls, lai atkal satiktos ar saviem kāzu viesiem un sarīkotu foršu ballīti. Jo lielāka jubileja – jo lielāks iemesls svinībām.

Protams, var arī nosvinēt romantiskā divvientulībā. Tas ir katra pāra pašu ziņā. Ja vēlies ar kāzu jubileju apsveikt savu mīļoto cilvēku, draugus vai vecākus, tad šis raksts varētu būt noderīgs.

Esam apkopojuši kāzu jubileju nosaukumus sākot ar papīra kāzām pirmajā jubilejā līdz pat briljanta kāzām 70. kāzu jubilejā. Rakstā atradīsi ne vien kāzu jubileju nosaukumus, bet arī dāvanu idejas.

1 gada kāzu jubileja – papīra kāzas

Kad pirmais kāzu gads ir apritējis riņķī, šo jubileju sauc par papīra kāzām. Papīra kāzas norāda uz jaunu sākumu, kas jāsargā no nosmērēšanās tāpat kā sniegbalta papīra loksne. 

Šajā dienā būs īpaši patīkami pagremdēties atmiņās par skaisto kāzu dienu, jo tas vēl būs noticis tik ļoti nesen, vien pirms viena gada. Šajā dienā var arī mieloties ar kādu no kāzu īpašajiem ēdieniem un tērpties krāšņās vakarkleitās, ja ir luste. 

2 gadu kāzu jubileja – kokvilnas kāzas

Otrā kāzu gadadiena tiek saukta par kokvilnas kāzām. Simboliski tā apliecina to, ka pāra kopdzīvē jau ir izveidojušās izturīgākas un noturīgākas laulības saites – no papīra uz kokvilnu. 

Par dāvanām, ko pasniegt viens otram vai arī precētajam pārim, var būt dažādas. Tās var sasaistīt ar kāzu jubilejas tematiku – kokvilnu. Uzdāvināt kokvilnas gultasveļu, kādus saskaņotus krekliņus, varbūt pat skaistu apakšveļu savai sievai.

3 gadu kāzu jubileja – ādas kāzas

Trešā kāzu gadadiena tike saukta par ādas kāzām. Tiek uzskatīts, ka trešajā laulību gadā un kāzu gadadienā laulātie jau labi saprotas un dzīves situācijās spēj labi iejusties viens otra „ādā”.

Tad nu šajā gadadienā arī dāvanu izvēle var tikt saistīta ar ādas tematiku. Simboliskas idejas ādas kāzu gadadienā var būt dažādi ādas izstrādājumi – aproces, jostas, maki, stilīgi ādas auskari. Vai var arī doties pavisam citā ideju virzienā un uzdāvināt kādu ādas un ķermeņa lutinošu SPA procedūru.

4 gadu kāzu gadadiena – lina, zīda vai ziedu kāzas

Ceturtā gada jubileja tiek saukta par lina, zīda vai ziedu kāzām. Uzreiz arī vairāk vietas dažādiem simbolismi. Tiek uzskatīts, ka ap šo laiku laulātā pāra mājās ienāk pārticība.

Tieši tāpēc piemērotas dāvanas ivar būt lina izstrādājumi kā dvieļi, priekšauti, gultasveļa. Savukārt zīda izstrādājumos aktuālas dāvanas varētu būt elegants apģērbs vai aksesuāri. Izvēloties ziedu kāzu tematiku – protams, svaigi ziedi vai rotas ar ziedu motīviem, elementiem.

5 gadu kāzu jubileja – koka jeb ceriņu kāzas

Pieci gadi jau var tikt uzskatita par pirmo lielo jubileju. Pēc pieciem laulībā pavadītiem gadiem jaunā ģimene jau ir spēcīga kā koks – tāpēc arī 5 gadu kāzu jubileju dēvē par koka kāzām. Šī kāzu jubileja simbolizē arī attiecību saknes, augšanu un koka spēku.

Turpinot simbolismu tad arī dāvanu idejas var tikt saistītas ar koku. Tie var būt dažādi praktiski gadžeti, piemēram, koka dēlīši, karotes, trauki utt. Varbūt laba dāvana varētu būt arī stilīgas koka rotas, koka gravējumi, koka galda spēles utt. Ja pāris vēl joprojām nav iestādījis savu ģimenes koku, tad šī jubileja ir labs laiks, kad to izdarīt.

Kāzu jubilejas

6 gadu kāzu jubileja – čuguna jeb cukura kāzas

Sestās kāzu jubilejas nosaukums ir čuguna jeb cukura kāzas. Tiek pieņemts, ka 6 kopdzīves gadu laikā pārim pieaug savstarpējā sapratne un laulība kļūst ciešāka, stiprāka – kā čuguns un dzelzs un sadzīve saldāka – kā cukurs.

Dāvanu idejas sestajai kāzu gadadienai var tikt saistītasar čuguni un cukuru. Tie var būt dažādi saldumi un gardumi, bet var būt arī čuguna katli, pannas, svečturi, grili utt. Vienmēr ir jāpatur prātā tas, ka jādāvina ne tikai uz tematiku, bet arī lietas, kas pārim ir nepieciešamas.

7 gadu kāzu jubileja – vara kāzas

Septītais kāzu gads nāk ar vara apzīmējumu. Septiņu gadu kāzu jubileja simbolizē to, ka ģimene jau ir kļuvusi spēcīga un nobriedusi, un laulātie ir uzkrājuši dzīves un attiecību pieredzi. 

Dāvanu idejas septiņu gadu kāzu jubilejā var būt simboliskas vara monētas un gredzeni, citi vara izstrādājumi. Te var iederēties arī skaistas, saskaņotas vara ūdens pudeles, kas pārim ikdienā būs līdzi.

8 gadu kāzu jubileja – skārda jeb bronzas kāzas

Astotā kāzu gadadiena tiek saukta par skārda jeb bronzas kāzām. Šī gadadiena simbolizē laulības atjaunošanos. Šajā gadadienā vēlams dāvināt dažādas spīdīgas un spodras lietas – dažādas rotaslietas, auskarus, kulonus u.c.

Lielākas dāvanas varētu būt automašīna vai jauns velosipēds, motocikls – šis ir īpaši ekskluzīvas dāvana šajā gadadienā.

9 gadu kāzu jubileja – porcelāna, fajansa kāzas

Devītais kāzu gads pārim atnes porcelāna jeb fajansa kāzas. Porcelāns un fajanss no senatnes simbolizē pārticību, jo tas kopš seniem laikiem ir bijis dārgs materiāls. Arī ģimene ar katru kopdzīves gadu kļūst arvien vērtīgāka. 

Šī kāzu jubileja simbolizē attiecību siltumu un savstarpējo piekāpību laulībā. Un galu galā vel viens gads līdz 10 gadu jubilejai. Dāvanas var būt dažādi vērtīgi trauki, vāzes, glāzes. 

10 gadu kāzu jubileja – rožu kāzas

Nu klāt ir lielā jubileja. 10 gadi laulībā nozīmē to, ka ģimene ir nostiprinājusies un par apliecinājumu tam vīrs dāvina sievai rožu pušķi. Šie ir skaisti svētki, kad aprit apaļa jubileja, kopš pāris ir apprecējies. Tā ir pirmā nozīmīgā kāzu jubileja, kurai par godu pāris var sarīkot īstu  ballīti.

Šajā jubilejā piemērotas dāvanas ir rozes un rožu motīvā ieturēti ikdienā noderīgi vai interjera dizaina priekšmeti. Šī jubileja ir arī pamats uzdavināt ko sen kārotu un labi palutināt pāri.

Kāzu jubilejas

11 gadu kāzu jubileja – tērauda kāzas

Nākošās tiek uzskatītas par tērauda kāzām. Veselu 11 gadu laikā pāra laulība jau ir sasniegusi tērauda spožumu un izturību. 

Piemērotas dāvanas var jau atkal tikt saskaņotas ar dažādiem tērauda izstrādājumiem. Tie var būt nerūsējošā tērauda trauki, praktiska nerūsējošā tērauda termokrūze, kas uztur gan siltumu ziemā, gan vēsumu vasarā.

12 gadu kāzu jubileja – niķeļa kāzas

Divpadsmitās kāzu jubilejas nosaukums tiek dēvēts par niķeļa kāzām. Niķeļa kāzas simbolizē vēstījumu –“neaizmirstiet uzturēt savās laulībās mirdzumu”. 

Šajā laikā pārim jācenšas savās attiecībās atjaunot sākotnējo mirdzumu, tāpēc jāvelta laiks viens otram, atliekot malā ikdienas raizes un rūpes. Šajā gadadienā visieteicamākā dāvana ir kopā pavadīts laiks, piemēram, ceļojums uz kādu skaistu vietu divatā vai SPA brīvdienas.

spa atpūta diviem

13 gadu kāzu jubileja – mežģīņu kāzas

Tālāk pāri sagaida mežģīņu kāzas. 13 gadu kāzu jubileja simbolizē pāri, kas laulības dzīves laikā saaudies kopā. Šajā laikā attiecības kļūst aizvien izsmalcinātākas, gluži kā mežģīņu raksts.

Dāvanu idejas mežģīņu kāzu gadadienā var saistīt ar elegantajām mežģīnēm. Ja meklē dāvanas ideju sievai, tad tā varētu būt kāda izsmalcināta kleita, rotaslietas vai glauna apkšveļa. Vīram piemērotas dāvanas varētu būt svinīgs uzvalks, aproču pogas vai kaklasaite.

14 gadu kāzu jubileja – ziloņkaula kāzas

Šī gadadiena tiek uzskatīta par ziloņkaula kāzām. Ziloņkauls simbolizē tīrību, šķīstību un gaišumu. Tā kā ziloņkauls ir balts, tas simbolizē to, ka laulātie laika gaitā attīrījušies no sliktiem ieradumiem un kļuvuši iejūtīgāki un saprotošāki viens pret otru.

Dāvanu idejas 14 gadu kāzu gadadienai var būt dažādi balti izstrādājumi, ziloņkaula figūriņas, ahāta rotaslietas.

15 gadu kāzu jubileja – stikla kāzas

Nākošā kāzu jubileja tiek dēvēta par stikla kāzām. Pāra attiecības ir tīras un caurspīdīgas kā stikls vai dzintars, jo pāris ir kopā pavadījis daudz gadu. 

Piemērotas dāvanas 15. kāzu gadadienā būs dzintra izstrādājumi vai ziepes ar dzintaru. Vēl piemērotas dāvanas var būt arī stikla izstrādājumi – smaržas skaistā stikla pudelītē, glāzes vai karafes, kristāla rotaslietas.

dāvanu karte atbalstot vietējos

20 gadu kāzu jubileja – porcelāna kāzas

Pēc ilgas kopdzīves nereti vairāk sāk svinēt tieši apaļās jubilejas. 20 gadu kāzu jubilejā tiek uzskatīts, ka kāzās saņemtie porcelāna trauki jau sen ir saplīsuši, tāpēc šajā gadadienā jādāvina jauni. Šī kāzu jubileja simbolizē gadu gaitā nostiprinājušās vērtības.

Dāvanu idejas 20. kāzu jubilejā var būt dažādi porcelāna, stikla vai māla izstrādājumi. Saskaņotas porcelānakrūzes ar jauku apdruku. Piemērota davana var būt arī izsmalcināta atpūta, piemēram, kādā pilī vai muižā.

Par to vairāk lasi rakstā Latvijas pilis un muižas.

25 gadu kāzu jubileja – sudraba kāzas

25 gadu kāzu jubileja simbolizē ģimenes savienības cēlumu – tā ir cēla kā sudrabs. Tāpēc šo gadadienu sauc par sudraba kāzām. Puse līdz zelta kāzām ir godam sadzīvota. 

Šajā kāzu jubilejā ieteicams dāvināt sudraba izstrādājumus – auskarus, kulonus vai citus aksesuārus. Kāzu gadadienas dāvana vīram var būt sudraba aproču pogas.

30 gadu kāzu jubileja – pērļu kāzas

Laulība laika gaitā aug un spodrina pati sevi. 30 gadu kāzu jubileja simbolizē pērļu spodras attiecības, tāpēc to sauc par pērļu kāzām.

Pērļu kāzu gadadienai piemērotas dāvanas ir pērļu rotas sievai vai pērles saturoši aksesuāri vīram. Arī pēc 30 kopā nodzīvotiem gadiem jauka dāvana būtu kopīgs tuvāks vai tālāks ceļojums.

kāzu jubileja

35 gadu kāzu jubileja – audekla jeb koraļļu kāzas

Koraļļi simbolizē labu veselību, ilgu kopābūšanu un dzīvesspēku. Para 35. gadadienu pieņemts saukt par audekla jeb koraļļu kāzām. Laulāto savstarpējā mīlestība dod un piepilda. Pie tās sildās bērni un mazbērni. 

Dāvanu idejas šajā kāzu gadadienā var būt sarkano koraļļu izstrādājumi, kas ir veselības un ilgas kopdzīves simbols. Šajā dienā var dāvināt arī lina izstrādājumus – galdautus, dvieļus un kreklus.

40 gadu kāzu jubileja – rubīna kāzas

Laulātā pāri 40. kāzu jubileja tiek saukta par rubīna kāzām. Rubīns ir laimes, kaisles un mīlestības simbols.  Tas pats par sevi ir sarkani ugunīgs materiāls, kas simbolizē mīlas liesmu, kas vēl joprojām kvēlo abu laulāto starpā. 

Šajā kāzu gadadienā var mainīt vecos laulības gredzenus pret jauniem. Jaunos var rotāt ar rubīniem. Šajā gadadienā dāvina visu, kas ir rubīna sarkans – sākot no veļas un beidzot ar īstiem rubīniem.

45 gadu kāzu jubileja – safīra kāzas

Nakošā jubileja tiek saukta par safīra kāzām 45. gadadienā. Šī laulību gadadiena simbolizē sirsnību un mīlestības pilnu dzīvi laulības attiecībās. Safīra kāzas simbolizē uzticību un krietnumu, sirsnību un mīlas pilnu dzīvi.   

Šajā dienā dāvina safīra rotas – kā nākotnes solījumu. 

50 gadu kāzu jubileja – zelta kāzas

Pēc 50 kopā nodzīvotiem gadiem ir pienākušas zelta kāzas. Zelta kāzas jeb 50 gadu kāzu jubileja ir būtiski un ļoti nozīmīgi svētki laulāto dzīvēs. Šos svētkus jau kopš viduslaikiem svin kā skaisto laulības gadu atceri. 

Zelta kāzās pāri mēdz dot atkārtotu laulību solījumu un turpina svinēt savu mīlestību. Šajā dienā kopā var sanākt lielākā radu pulkā, dalīties stāstos un gremdēties atmiņās. 

Jaukas dāvanas var būt dažādi foto albumi ar pavadīto gadu skaistākajiem mirkļiem, skaista glezna vai kanva ar laulāto portretu. Šis ir laiks, kad kārtīgi palutināt laulātos un ieklausīties viņu vēlmēs. Varbūt viņi labprāt izbaudītu kādu mierīgu SPA procedūru vai brīvdienas. Varbūt viņiem mīļākā un labākā dāvana būtu visas ģimenes kopā sanākšana.

kāzu jubileja

55 gadu kāzu jubileja – smaragda kāzas

Nākošā lielā gadadiena tiek svinēta 55 gadu kopdzīvē un tā tiek saukta par smaragda kāzām. Miers, atpūta, rušināšanās ģimenes dārziņā un atmiņas par kopā pavadītajiem mirkļiem iepriecina un spēcina. 

Pāris var doties kādā mierīgā un romantiskā ceļojumā, dāvināt viens otram kat ko smaragdzaļā krāsā.

60 gadu kāzu jubileja – dimanta kāzas

60 gadi laulībā tiek saukti par dimanta kāzām. Tie simbolizē to, ka nekas šīs attiecības nevar ietekmēt un tās ir spēcīgas un izturīgas kā dimants. 

Šajā kāzu jubilejā mīļo cilvēku tuvums un uzmanība būs lielākā dāvana. Kvalitatīvi pavadīts laiks kopā un atmiņu izdzīvošana varētu būt aizkustinoša davana.

65 gadu kāzu gadadiena – dzelzs kāzas 

Nakoša jubleja tiek saukta par dzelzs kāzām. Veseli 65 gadi kopdzīvē pavadīti blakus. Kā laulātajiem tie nozīmē to, ka laulība ir neuzveicama un stipra kā dzelzs, kas kalts mūža garumā un aizvien ir siltu jūtu apvīta. 

Šajā jubilejā dāvā dažādus skaistus vai saimniecībā noderīgus izstrādājumus no nerūsējošā tērauda.

70 gadu kāzu gadadiena – briljanta kāzas

Briljanta kāzas jeb 70 gadu kāzu jubileja pierāda to, ka pāra attiecības ir kļuvušas vēl spodrākas un spožākas, jo briljants ir noslīpēts dimants. 

Var dāvināt izstrādājumus, kuros ietverts briljants, taču galvenā dāvana būs kopā būšana ar saviem bērniem un mazbērniem. Ja tomēr gribās fizisku dāvanu, tad laba ideja ir rotaslietas ar briljantiem, kā arī glezna ar skaisto pāri, kas parāda to kopā būšanu mūža garumā.

 Lai ilgi un laimīgi!

Cerams, ka šis raksts tev ir bijis noderīgs!

Komentēt