Kā izvairīties no koronavīrusa

no

Laikā, kad valstī ir izsludināts ārkārtas stāvoklis saistībā ar koronavīrusa un tā izraisītās slimības Covid-19 izplatību, reti kurš šo jautājumu neattiecina tieši uz savu ikdienas dzīvi, savu un ģimenes veselību.

Šajā rakstā esam apkopojuši ieteikumus, ko ņemt vērā, lai pēc iespējas samazinātu risku inficēties ar koronavīrusu. Daļa no šiem ieteikumiem tiešā veidā atbilst Latvijas Ministru kabineta, jeb precīzāk, Veselības ministrijas ieteikumiem, bet daļa smeļoties idejas no citu koronavīrusa skarto valstu ieteikumiem.

Rakstā izmantoti informatīvi attēli no Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapas. Raksta mērķis ir veicināt izpratni par koronavīrusu un ierobežot tā izplatību Latvijā.

Raksta beigās pieejamas saites noderīgu informāciju par Covid-19 izplatību pasaulē.

Kā ierobežot koronavīrusa izplatību

Šobrīd svarīgākais ir samazināt ātrumu, kādā koronavīruss izplatās sabiedrībā. Iespējams, ka lielākā daļa ar to kādreiz saslims. Speciālisti saka, ka laika gaitā ar covid-19 saslims aptuveni 60% sabiedrības. Svarīgi, lai tas notiktu apstākļos, kad veselības aizsardzības sistēma tam ir gatava, un ir izgudrotas efektīvas zāles pret to. Tāpēc ir svarīgi pēc iespējas attālināt saslimšanu ar to.

Idejiski visus ieteikumus, kā izsargāties no koronavīrusa, var iedalīt trīs grupās.

Samazināt saskarsmi ar cilvēkiem

Koronavīruss ir ļoti lipīgs un izplatās no cilvēka uz cilvēku ar gaisa pilieniem. Visbiežāk tas notiek, kad inficētā persona šķauda vai klepo.

Samazinot saskarsmi ar cilvēkiem, preventīvi tiek samazināta iespēja būt tuvumā kādam inficētam cilvēkam. Līdz ar to, tiek izslēgta iespēja inficēties. Speciālisti saka, ka pastāv ļoti mazs risks inficēties ar koronavīrusu bez tiešas saskarsmes ar inficēto cilvēku, piemēram, saņemot pasta sūtījumu no Ķīnas.

Traucēt vīrusam nonākt organismā

Pat ja pilnībā nav iespējams izvairīties no saskarsmes ar citiem cilvēkiem, ir dažādas iespējas, kā samazināt risku inficēties. Tās galvenokārt ir saistītas ar regulāras un rūpīgas personīgās higēnas ievērošanu attiecībā uz roku mazgāšanu.

Vairāk praktiski ietekumi tālāk raksta sadaļā “Praktiski ieteikumi cīņā ar koronavīrusu”.

Stiprināt imunitāti

Koronavīruss būtībā nav ļoti bīstams, ja esat pie labas veselības ar labu imunitāti. Cilvēki ar to saslimst līdzīgi kā ar citām vīrusu slimībām. Vīrusa izraisītas slimības laicīgi ārstējot problēmām nevajadzētu rasties.

Jo labāka ir cilvēka imunitāte, jo vieglāk viņš šo slimību pārcietīs. Cilvēki ar labu imunitāti var šo vīrusu pārnēsāt paši pat īsti nepamanot, ka ir ar to inficējušies.

COVID-19
Slimību profilakses un kontroles centra sagatavota vizualizācija

Praktiski ieteikumi cīņā pret koronavīrusu

Pirmais un vissvarīgākais ieteikums, ko pat atsevišķi šajā sadaļā neizcelsim, ir ierobežot ceļošanu, kas būtībā ir visas ārkārtas situācijas izsludināšanas pamatā. Tas samazinās vīrusa izplatīšanās ātrumu.

Ceļot šobrīd ne tikai neiesaka, bet kopš 17. marta būs pratiski aizliegta, jo ir apturēta visa starptautiskā pasažieru satiksme. Ar auto būs iespējams doties uz citām valstīm, ja tās nav slēgušas savas robežas. Labvēlīgāki ceļošanas apstākļi būs tiem cilvēkiem, kas atgriežas mājās. Bet arī tiem būs jāsastopas ar dažādiem kontroles pārbaudījumiem.

Turpinājumā dažādi praktiski ieteikumi, ko ievērojot savā ikdienā, jūs būtiski samazināsiet iespēju saslimt ar koronavīrusu.

Mazgāt rokas un nesarokoties

Cilvēka plaukstas ir ķermeņa daļa, kas visvairāk pārnēsā vīrusus, baktērijas un dažādus mikroorganismus. Tas tāpēc, ka ar tiem pieskaramies neskaitāmām lietām un vietām, kuras aiztiek citi cilvēki. Durvju kliņķi, lifta pogas, sabiedriskā transporta rokturi u.c.

Tāpēc arī ir vēlams ierobežot tik ļoti pierasto sasveicināšanās veidu sarokojoties. Jo tas ir veids, kā draudzīgi apmainīties ar visiem uzkrātajiem vīrusiem un baktērijām.

Lai rokās pārnēsātu pēc iespējas mazāk šīs lietas, tajā skaitā koronavīrusu, tās nepieciešams mazgāt ar ziepēm. Tas ir vislabākais veids, kā tās atbrīvot no vīrusiem un baktērijām. Roku dezinficēšana spirtu saturošiem līdzekļiem arī palīdz, bet tā nav tik efektīva.

Slimību profilakses un kontroles centra sagatavota vizualizācija

Norēķināties ar bezkaidru naudu

Jau kopš izseniem laikiem nauda ir viens no vīrusu transportēšanas veidiem. Skaidra nauda tiek nodota un saņemta no rokas rokā neskaitāmas reizes, tāpēc uz tās ir visdažādākie mikroorganismi no daudz cilvēkiem.

Veikali visticamāk netiks slēgti. Tāpēc drošākais veids, kā norēķināties par pirkumiem, ir izmantojot bezkontakta norēķinu veidus, piemēram, samaksu ar bezkontaktu karti vai telefonu. Jo tad samaksu var veikt nepieskaroties nekam, kam pieskārušies citi cilvēki.

Īpaši piesardzīgajiem arī iesakām pirkumu veikt mazākās summās, lai nebūtu jāievada PIN kods. Jo PIN koda ievadīšanas tastatūra netiek notīrīta pēc katras lietošanas reizes.

Neaiztikt ar rokām seju

Tā kā rokas ir lielākās baktēriju un vīrusu pārnēsātājas, ar tām nevajadzētu aiztikt seju. Jo tādā veidā tiek palielināta iespēja, ka baktērijas un vīrusi nonāks elpceļos vai gļotādās.

Daudziem cilvēkiem ir ieradums aiztikt zodu, pakasīt degunu vai kā citādi pieskarties sejai. Ja no tā nevar izvairīties, tad to labāk būtu darīt ar vienreiz lietojamo salveti, apģērba gabalu vai plaukstas otru pusi (ne pirkstiem).

Izvairīties no braukšanas sabiedriskajā transportā

Sabiedriskais transports, īpaši ziemas apstākļos ir ļoti piemērota vieta, kur apmainīties vīrusiem. Vislielākais risks ir pīķa stundās, kad sabiedrisko transportu izmanto visvairāk cilvēku, kas ir laikā pirms un pēc darba.

Tāpēc, ja nepieciešams braukt tikai dažas pieturas, 20 minūšu pastaiga būs droša izvēle, kas vienlaikus uzlabos jūsu veselību. Latvijā uz ielas inficēties ar koronavīrusu ir ļoti maza iespēja, īpaši, ja ietur drošu attālumu no citiem cilvēkiem. Drošais attālums ir aptuveni 2 metri.

Iepirkties retāk un ne pīķa stundās

Uz veikalu ir ieteicams doties laikā, kad tajā nedrūzmējas daudz civēki. Tad nebūs jāstāv rindās, kur cilvēki parasti atrodas tuvāk par 2 metriem. Labi, ka daudzos veikalos tagad ir izvietotas zīmes, kas ik uz soļa par to atgādina.

Ieteicams ieplānot savus pirkumus, lai varētu iepirkties uzreiz vairākām dienām uz priekšu. Tādā veidā uz veikalu vajadzēs doties pēc iespējas retāk. Labs veids, kā iepirkties efektīvi un korona droši, ir iepirkties pārtikas interneta veikalā.

Izmantot e-pakalpojumus un iepirkties internetā

Šis ir laiks, kad ir labi atlikt lielveikalu apmeklējumus un stāvēšanu rindā publisko pakalpojumu sniegšanas vietās. Šī ir lieliska iespēja sākt izmantot dažādus e-pakalpojumus, ko piedāvā gan privātie, gan valsts iestādes.

Arī dažāda veida pirkumus šobrīd labāk veikt internetā, jo lielākajai daļai veikalu ir savi interneta veikali. Piemēram, šobrīd drošākā dāvanu karšu iegāde un piegāde ir pērkot dāvanas FromMe.lv, jo gan pirkums, gan tā piegāde notiks internetā.

Sazvanies ar vecākiem un draugiem

Šajā ārkārtas situācijā, kurā fiziskā saskarsme ir nevēlama, komunikācija starp cilvēkiem ir īpaši svarīga. Visai daudz cilvēki satraucas par šo radušos situāciju, tāpēc nevar būt nekas labāks kā sazvanīties un aprunāties.

Īpaši svarīgi ir sazvanīties ar gados vecākiem cilvēkiem, jo viņiem šis vīruss ir visbīstamākais. Informācija apkārt ir tik dažāda, tāpēc ir labi viņiem piezvanīt, aprunāties, varbūt kliedēt kādus mītus vai ieteikt kādus piesardzības pasākumus.

Slimību profilakses un kontroles centra sagatavota vizualizācija

Dzert ūdeni

Ūdens dzeršana uzlabo cilvēka veselību un imunitāti. Ūdens trūkums organismā pasliktina deguna un citu gļotādu pretestību dažādām vīrusu slimībām, tajā skaitā koronavīrusu.

Pastāv uzskats, ka regulāra ūdens padzeršanās palīdz visus vīrusus, kas ir nokļuvuši mūsu mutē, aizskalot uz kuņģi, kur kuņģa skābe tos nogalina. Varbūt tas ir mīts, bet tas neizslēdz to, ka ūdeni dzert ir labi.

Ievērot veselīgu uzturu

Laikā kad pastāv risks saslimt ar koronvīrusu, ir īpaši svarīgi stiprināt savu veselību un lietot veselīgu pārtiku.

Veselīga pārtika nozīmē dažādība ēšanā, kas iekļauj dārzeņus, augļus, škiedrvielas. Vairāk krāsas no dārzeņu un augļu valsts produktiem dos vairāk vitamīnus un minerālvielas.

Vienlaikus jāatgādina, ka alkohola lietošana, nepietiekams miegs un mazkustīgs dzīvesveids pasliktina imunitāti.

Par to, kāpēc jāpērk griķi, skaidru un pamatotu atbildi nevaram dot. Vienīgi to, ka griķi ir vieni no veselīgākajiem graudaugiem, jo satur daudz šķiedrvielas, kas palīdz attīrīt zarnas. Vēl viens variants ir tas, ka griķi ir drošāki pret koronavīrusu, ja tos salīdzina ar rīsiem vai makaroniem, jo rīsi ir no Ķīnas, bet makaroni no Itālijas (slikts joks)!

Pavadīt vairāk laiku svaigā gaisā

Koronavīruss cilvēkus inficē galvenokārt caur elpošanas ceļiem. Jo vairāk pavadīsim laiku svaigā gaisā, jo plaušas būs gatavākas pārciest šo slimību.

Vislabākais veids, kā šajā ārkārtas situācijā pavadīt laiku, ir doties ārā pie dabas. Protams, ja jums nav koronavīrusa simptomi vai neesat tikko atgriezies no kādas korona vīrusa karantīnvalsts.

Dodoties ārā, atceraties paņemt līdzi ūdeni, saģērbties atbilstošā apģērbā un ievērot drošu attālumā no citiem cilvēkiem. Pastaigas dabā stiprinās jūsu veselību, uzlabos noskaņojumu un sagatavos jūs jaunam darba cēlienam.

Turpinājumā dažas lietas, par ko ir svarīgi aizdomāties.

Vai maska palīdzēs izvairīties no korona vīrusa?

Aktuāls jautājums, kas varētu interesēt daudzus.

Veselības ministrija ir sniegusi informācija, ka veseliem cilvēkiem maska nesamazinās iespēju saslimt ar koronavīrusu. Tā palīdzētu koronavīrusa inficētajiem neaplipināt citus.

Slimību profilakses un kontroles centra sagatavota informācija

Noderīgas saites

Dažas saites, kur atrast noderīgu un aktuālu informāciju par koronavīrusa izplatību:

2 domu par “Kā izvairīties no koronavīrusa”

  1. Kaut kā interesanti, ka sejas maskas nepalīdz izsargāties no koronavīrusa. Klasiskā bilde par covid-19 taču ir cilvēki ar sejas maskām.

    Atbildēt
  2. Vienkāršas sejas maskas nepalīdz – tās varbūt aiztur ūdens pilienus, kas ir galvenais koronavīrusa pārnēsātājs, bet pašu vīrusu neaiztur. Bet ir speciālās maskas, drīzāk respiratori, kas aiztur arī vīrusus.
    Angļu valodā ir vairāk informācija par šo.

    Atbildēt

Komentēt