Ieteikumi, kā izdzert nepieciešamo ūdens daudzumu

no

Balstoties uz cilvēka svaru un vecumu, iespējams noteikt, cik daudz ūdens viņam vienas dienas laikā ir jāizdzer. Tomēr aptuvenais vienojošais noteiktais daudzums ir 2 litri ūdens dienā. Lai arī sākotnēji tas var šķist ļoti daudz, uzņemt šo ūdens apjomu nav nemaz tik grūti – ja zina dažus trikus.

Šajā rakstā lasi par to, kā, izveidojot dažus ieradumus, pavisam vienkārši iespējams uzņemt optimālu ūdens daudzumu katru dienu. 

Kāpēc ir tik svarīgi dzert ūdeni?

Pirms runājam par to, kā bez problēmām uzņemt nepieciešamo ūdens daudzumu dienas laikā, svarīgi ir saprast ūdens nozīmi mūsu organismā.

Cilvēka ķermeņa lielākā daļa sastāv no ūdens un ikdienas gaitās – kustoties, ēdot, satraucoties un veicot citas normālas darbības – mēs šo ūdens daudzumu izlietojam. Tas pastāvīgi tiek izvadīts no mūsu ķermeņa, tāpēc ir svarīgi regulāri šo ūdens daudzumu atjaunot, dzerot ūdeni.

Ūdens palīdz pārstrādāt ēdienu, regulēt ķermeņa temperatūru, kontrolēt kalorijas un uzņemtās uzturvielas, mitrināt muskuļu audus, uzturēt veselīgu sejas ādu, saglabāt nieru veselību un veselu lērumu ar citām nozīmīgām funkcijām. Ja ūdens dzeršana spēj palīdzēt un noturēt mūsu ķermeni pie veselīga stāvokļa, tad ir svarīgi pierast uzturā regulāri lietot ūdeni.

Veidi, kā uzņemt optimālu ūdens daudzumu

Dažiem uzņemt divus litrus dienā ir ļoti vienkārši un tas tiek izdarīts pavisam nemanāmi. Citiem šis šķietami vienkāršais uzdevums sagādā grūtības. Zemāk esam apkopojuši galvenos veidus, kas palīdzēs padarīt ūdens uzņemšanu gan vienkāršāku, gan arī patīkamāku.

Ieteikumi, kā izdzert dienas ūdens normu:

  • Apzinies savam ķermenim nepieciešamo ūdens daudzumu – ierastais ieteikums ir izdzert aptuveni 2 litrus ūdens jeb 8 glāzes dienā. Nacionālā Medicīnas Akadēmija ir noteikusi 3700ml vīriešiem un 2700ml sievietēm, kas jāuzņem dienas laikā. Šis cipars iekļauj gan ūdeni, gan citus dzērienus, gan arī ūdeni, kas uzņemts no ēdieniem.

  • Uzstādi dienas mērķi – ja tiks noteikts ūdens daudzums, kas jāizdzer dienas laikā, tas motivēs šo mērķi sasniegt. Atceries, ka uzstādītajam mērķim ir jābūt reālam, sasniedzamam un konkrētam. Tas var arī palīdzēt sekot līdzi savam progresam.

  • Turi sev līdzi ūdens pudeli – vienmēr līdzi esoša ūdens pudele kalpos par atgādinājumu dzert vairāk ūdeni, kā arī darīt to regulārāk. Ilgtspējīga ūdens pudele motivēs piedomāt par tās uzpildīšanu un līdz ar to arī par savas veselības uzturēšanu.

  • Uzliec atgādinātājus – saspringtā un darbu pilnā ikdienā ūdens dzeršana var vienkārši nešķist par pietiekami lielu prioritāti, lai pieceltos un ietu uzpildīt glāzi ūdens. Atgādinājumi, ko pats būsi uzlicis, kalpos par veselīgu grūdienu pareizajā virzienā. 

  • Aizvieto ierastos dzērienus ar ūdeni – tas palīdzēs ne vien uzņemt pietiekamu ūdens daudzumu daudz vienkāršāk un ātrāk, bet arī ievērojami uzlabos tavu veselību un pašsajūtu. Citi dzērieni, īpaši mākslīgi saldināti, ir pilni ar cukuru un kalorijām, kas nesniedz gandrīz nekādu uzturvielu vērtību. 

  • Izdzer glāzi ūdens pirms maltītes – ja dienas laikā tev ir 3 ēdienreizes starp kurām tu iedzersi glāzi ūdens, tas jau tavu dienas mērķi papildinās par aptuveni 720ml ūdens. Turklāt, ja tu centies zaudēt svaru, ūdens dzeršana pirms maltītes palīdzēs uzņemt nedaudz mazāk kalorijas ēdienreizes laikā. Bieži vien turpinām ēst, kaut gan patiesībā ir nepieciešams vienkārši padzerties.

  • Iegādājies ūdens filtru – vairums ūdens no krāna ir drošs dzeršanai. Ja nu tomēr tu apšaubi krāna ūdens drošību, iespējams vērts investēt ūdens filtrā. Tas varētu arī uzlabot tava ūdens garšu un, ja tas nepieciešams ūdens dzeršanas motivācijai – vērts apdomāt šādu iespēju.

  • Pievieno garšu ūdenim – ja tev nepatīk dabīgā ūdens garša vai, patiesībā, garšas trūkums, tad nebaidies pievienot ūdenim garšu pēc izvēles. To iespējams izdarīt veselīgā veidā, izmantojot dažādus augļus, citrusaugļus, ogas, gurķu šķēlītes, kā arī dažādus garšaugus.

  • Iekļauj ēdienkartē ēdienus ar augstu ūdens sastāvu – tas ļaus uzņemt nepieciešamo ūdens daudzumu nemanāmā un garšīgā veidā. Tādos ēdienos kā salāti, selerija, cukini, kāposti, arbūzs un melone vismaz 90% sastāva ir ūdens. Tas, protams, nenozīmē, ka ir jāgrauž selerijas kāti pusdienās, tomēr šo produktu iekļaušana gatavošanā noteikti nenāks par ļaunu.

  • Padzeries pēc pamošanās un pirms miega – šāds ikdienas ieradums ātri vien paliks dabisks un nemanāms. Glāze auksta ūdens no rīta palīdzēs pamodināt ķermeni un daudz vieglāk pamosties un sagatavoties dienai. Padzeršanās pirms miega uzlabos miegu un ļaus izvairīties no mutes izkalšanas nakts laikā un no sliktas elpas pamostoties no rīta.

Izvēloties vismaz dažus no šiem ieteikumiem, kā uzņemt optimālu ūdens daudzumu, izdosies ieviest dažus noderīgus ieradumus un uzlabot savu pašsajūtu. Lai izdodas!

Komentēt